В Унгария разработват реформа на системата за медицинско застраховане

02 Юни 2006 г.,zastrahovatel.com
 

В Унгария се разработва реформа на системата за медицинско застраховане, която ще позволи да се увеличат постъпленията в държавната хазна и ще повиши нивото на медицинско обслужване в страната. Въпросът за модернизацията или пълна реорганизация на системата за медицинско застраховане през последните дни стана основен предмет на спорове между унгарските социалисти и свободните демократи, готвещи се да образуват управляваща коалиция. Либералите гледат на своя план за предаване на медицинското застраховане изцяло в частни ръце, като на залог за подобряване на медицинското обслужване на населението, в зависимост от материалната обезпеченост на пациентите. Социалистите се опасяват от загубата на държавния контрол върху тази област, смятайки че в случай на приемане на плана на свободните демократи, финансирането на здравеоазването ще зависи изцяло от частни лица, а пациентите ще започнат да се делят на бедни и богати, което ще се отрази на качеството на медицинските услуги. Но и държавната Каса за медицинско застраховане, която в момента се явява монополист, през последните години се бори с “хроничните” финансови затруднения, като в същото време цените на лекарствата и тарифите за пребиваване на пациенти в лечебните заведения постоянно растат.

Унгарците получават медицинско обслужване на базата на социалните удръжки за сметка на работодателите, а пенсионерите – в рамките на системата за социално осигуряване. Действащата в момента система за здравнозастрахователни вноски в Унгария не позволява на пациентите свободно да избират лечебно заведение и лекар. Повишаването на качествата на обслужване и комфорта на пациента зависят предимно от устната договорка между него и персонала, а не от размера на осигурителните вноски. Според мнението на специалистите, настоящата система затвърждава традициите за плащане на подкупи и подпомага ръста на корупцията в здравеопазването. Според допитване до общественото мнение, проведено от един от центровете за социологически проучвания, 52.2% от унгарците смятат, че трябва да дават рушвети, за да получат съответното лечение в болниците и клиниките. Според същото изследване, 76% от анкетираните са на мнение, че този проблем трябва да бъде решен на базата на лекарската етика. 45% смятат за незеконна подобна форма на разплащане. 43% от анкетираните са настроени враждебно към даващите и приемащите подкупи. Изследването показва, че 80% от пълнолетните унгарци поне веднъж са давали на човек в бяла престилка плик с “хонорара” му. Според данни на един от унгарските центрове за социологически проучвания, размерът на рушветите в здравеопазването възлизат на около 160 млн. евро за година. Според друга агенция, тази сума не отразява точно ситуацията и според нея в джобовете на лекарите попадат не по-малко от 300 млн. евро годишно.

Доста по-сложен е въпросът с медицинското обслужване на чужденците, намиращи се в Унгария като туристи или в качеството на командировани лица. Ако чужденец пристигне от държава, която е член на Европейския съюз, той получава правата за медицинско обслужване на граждани на ЕС, според които чужденецът ще получи медицинска помощ, частично ще заплати представената му сметка, а останалата сума ще покрие чуждата застрахователна компания, в която е застраховано лицето. Гражданите на страни, с които Унгария няма подписан договор за медицинско обслужване, получават единствено спешна медицинска помощ в случай на травма или внезапно разболяване. Основната част на лечението им трябва да бъде проведена на територията на тяхната държава, а в Унгария това може да стане само в случай, че бъдат представени гаранции, че полученото медицинско обслужване ще бъде заплатено на място. Граждани, които са пристигнали на дългосрочна командировка и страната им не е член на ЕС, са длъжни да сключат договор с Касата за медицинско застраховане и да внасят ежемесечно сума, в качеството на застрахователна премия, която е в размер на минималната работна заплата в Унгария, т.е. 62 500 форинта (над 300 долара). Много от чужденците смятат, че размерът на вноските е прекалено висок, дори в сравнение с други страни от ЕС, особено имайки предвид, че нивото на обслужване в унгарските клинике силно се отличава от това в другите държави от Евросъюза, като на първо място се посочват остарялото оборудване и големите опашки пред кабинетите.

Експертите смятат, че въпросът за предаването на медицинското застраховане в частни ръце едва ли ще може да се реши в предстоящите четири години. Преговорите между бъдещите коалиционни партньори се въртят около усъвършенстването на медицинското застраховане под държавен контрол. Така, според някои вестници, лидерите на двете партии са стигнали до съглашение, според което Касата за медицинско застраховане ще продължи да функционира като акционерно дружество, в което контролният пакет акции ще бъде собственост на държавата. Така унгарците ще получат възможност да избират различни форми на медицинско застраховане – от елементарни услуги до най-сложните операции, като същевременно размерът на здравните им вноски ще зависи от това, какви медицински услуги ще предвижда тяхната застрахователна полица. И все пак, според мнението на експертите, подобна система няма да отговаря на европейските стандарти и едва ли ще послужи за подобряване финансирането на здравеопазването в Унгария.




Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,
orange_li
"Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,
orange_li