Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Председател на Контролния съвет
За съвременното българско застраховане техният принос е исторически.
Тази уникална книга е изградена от публикуваните във в. „Застраховател прес" интервюта с изтъкнати български застрахова-тели в рубриката „Галерия Застраховател". Тя има най-дълъг живот и обхваща времето от 1994 година до днес, тоест от първия брой, излязъл от печат на 24 март 1994 година, в който е открита рубриката чрез интервюто с проф.д-р Христо Драганов, тогава генерален директор на „МИК-Автомобилно застраховане" АД.
Както и на цялостната първоначална концепция на Вестника, автор на рубриката е неговият основател Максим Максимов, който познаваше и познава отлично историята на съвременното българско застраховане и неговите строители. И в продължение на повече от 13 години тази негова идея - да се обхванат имената на всички значими застрахователи и чрез интервютата с тях да се състави и издаде книгата „Строители на съвременното българско застраховане" се реализира успешно. Критерият бе в нея да намерят място тези, които са с фундаментален, с голям принос В полагането на основите и изграждането на застрахователното дело в България след премахването на монополизма над него от ДЗИ и в частност от ЗПАД „Булстрад". Така по страниците на „Застраховател" се появиха интервюта с такива изключително интересни дейци на застраховането у нас като Борис Керемидчиев, Христо Добринов, Костадин Карагьозов, Симеон Дървингов, Димитър Попов, Добрин Георгиев, Македон Бонев, Лука Доков,
д-р Васил М. Попов, Иван Марински, Георги Абаджиев, Любомир и Мария Илиеви и други, като се стигне до тези от средното поколение и до най-младите, през последните няколко години.
И друг принос ще има тази наистина уникална книга - чрез проведените разговори с тези заслужили хора от застрахователната общност в различни периоди, през които премина и преминава българското застраховане.
Читателят ще се запознае с основните събития, които преживя и продължава да преживява, като: мъчителното раждане на първия Закон за застраховането, създаването на Асоциацията на българските застрахователи и на Съюза на частните застрахователи, на Дирекцията за застрахователен надзор и на „Гаранционен фонд - Задължително застраховане"; на фондация „Проф.д-р Велеслав Гаврийски" и на Асоциацията на застрахователните брокери в България, на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи „Зелена карта"; на Съюза на застрахователните агенти и на Съюза на застрахованите. И още - на Комисията за финансов надзор. Твърде дълъг, труден и, в края на краищата, успешен бе и процесът на лицензирането на застрахователните дружества в България, който сложи край на фрапантното силово застраховане у нас и създаде условия за нормално развитие на българския застрахователен пазар. Пак чрез интервютата са коментирани и такива събития като създаването на Кодекса за застраховане, създаването и обновяването на Наредба № 18 за задължителното застраховане, премахването на минималната рискова премия по задължителната застраховка „Гражданска отговорност" Много, безкрайно много са събитията и от рода на първото честване Деня (празника) на застрахователя - 1 октомври, както и на всички празници досега, стартирането на нови дружества на пазара и отпразнуване на различни годишнини на застрахователните компании. Интересно е да се види и научи какво са мислили и как са приемали тези най-добри професионалисти в застраховането развитието на нашия пазар и с установяването в неговата, все още свита ниша, на чуждите застрахователи, за техните първи стъпки, както и за реалното им вече присъствие в България. Целта и дълбокият смисъл на тези интервюта бе и си остава - чрез тях да се очертаят по такъв оригинален начин етапите в историята на съвременното българско застраховане.
Затова и решихме да ги публикуваме по реда на тяхното провеждане във времето с тогавашните им длъжности и снимки, за да се обхванат изминалите периоди до днес. Вратите на този своеобразен храм на съвременното българско застраховане остават отворени - в бъдещи нови издания на книгата ще намерят място още по-млади строители на съвременното застрахователно дело в България и ще бъдат обхванати нови очаквани и непредвидени с предизвикателствата си събития, особено след като вече България е член на Европейския съюз.
Осъществявайки идеята за създаването на книгата, която държите в ръцете си, вестник „Застроховател прес" и едноименният й издател изпълняват мисията си - първи, най-точно и най-богато да представят пред вас българското съвременно застраховане чрез практическия и теоретическия професионален труд на неговите първостроители.
Значи - техният принос е с историческо значение!
Петър Андасаров
Книгата съдържа и интервюта с настоящи видни застрахователи:
- Румен Янчев
- Максим Сираков
- Надежда Вънтова
- Димитър Желев
- Тодор Генчев
- Атанас Табов
- Ася Аксентиева
- Теменуга Ненова
- Петрозар Петков
- Максим Максимов
- Венислав Йотов и др.
Коментар:
Бизнес като всеки друг, но по-отговорен
Петър Андасаров представя първостроителите на застрахователното дело
Тодор Коруев
Писателят Петър Андасаров в тази книга е в ролята си на журналист, какъвто е бил и цял живот. В последните години той ръководи вестник "Застраховател" - специализирано издание за застраховане и осигуряване, и тематиката му е добре позната.
Сборникът с интервюта в респектиращ обем от близо 680 стр. "Строители на съвременното българско застраховане" (издава "Застраховател прес") в някакъв смисъл е първопроходец. Няма друга книга у нас, която да разказва за личностите, които създават и градят съвременното българско застраховане. Така че тя може да бъде основа на бъдеща история на тази дейност. Още повече, че интервютата имат изповеден характер и разказват освен за успехите, така също и за трудностите в изграждането на застрахователното дело у нас след премахването на монополизма над него от ДЗИ и в часност от ЗПАД "Булстрад". Естествено тези интервюта на Петър Андасаров тръгват от страниците на вестник "Застраховател". Идеята за рубриката "Галерия Застраховател" е на основателя на вестника Максим Максимов, известен познавач на историята на българското застраховане. Дебютът е в първия брой на вестника - 24 март 1994 г., Петър Андасаров разговаря с проф. д-р Христо Драганов, тогава генерален директор на "MIC-Автомобилно застраховане" АД. После идва ред на разговорите с изключителни дейци на застрахователното дело като Борис Керемедчиев, Христо Добринов, Костадин Карагьозов, Симеон Дървингов, Димитър Попов, Добрин Георгиев, Македон Бонев, Лука Доков, д-р Васил М. Попов, Иван Марински, Георги Абаджиев, Любомир и Мария Илиева и още много от средното и младото поколение. Общо интервютата са 94.
Българското застраховане преживя много перипетии, без което не би било такова, каквото е днес. Като демонополизирането, мъчителното раждане на първия закон за застраховането, създаването на Асоциацията на българските застрахователи и на Съюза на частните застрахователи, на Дирекцията за застрахователен надзор и на "Гаранционен фонд - Задължително застраховане" на фондацията "Проф. д-р Велеслав Гаврийски" и др. За всичко това разказват главните действащи лица в този процес, все доказани професионалисти. И благодарение на умело "разпитващия" ги Петър Андасаров, който не само владее трудното изкуство на интервюто, но отдавна плува добре във водите на тази нелека за журналиста тематика.
Достатъчно е читателят да разбере от книгата, че застраховането не е хазарт, че то е бизнес като всеки друг, но по-отговорен, че е сложна наука, която се учи цял живот, че философията на тази дейност е "плащай с удоволствие, отказвай със съжаление".
www.duma.bg/2007/1007
![]() "История на застрахователната теория и подготовката на кадри "
Христо Драганов, ![]() "Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов
Румен Гълъбинов, 2003 ![]() |