Здравното осигуряване: изучаване на международния опит

22 Април 2010 г.,zastrahovatel.com
На 25 и 26 март в зала „София III" на „Кемпински Хотел Зографски” се проведе семинар на тема „Реформиране на здравното осигуряване в България: изучаване на международния опит". Събитието бe организирано под егидата на Парламентарната комисия по здравеопазване и Министерството на здравеопазването съвместно с Европейското регионално бюро на СЗО и Европейската обсерватория за здравни системи и политики. Друга конференция "Здравното осигуряване в България – състояние и перспективи" пък бе организирана в София на 26 януари т.г. от финансовия сайт Иншурънс БГ И двете събития имаха за цел да покажат различните осигурителни системи в някои страни от ЕС. Затова в поредица от статии ще се опитаме да информираме читателите си за опита на държавите в ЕС в здравното осигуряване.

Чешка република

Pavel Hrobon, бивш заместник-министър на здравеопазването на Чешка република: «Ако искате да «убиете» една реформа в Европа обвинявате хората, които са провели реформата в приватизация на системата»

Опитът в здравното осигуряване на Чехия се характеризира с множество от осигурители.

През 2006 г. 6.8% от БВП на страната е насочен към здравеопазването. Около 1500 щат.дол. на глава от населението са за паритет на покупателната способност; около 85% спрямо 15 % в полза на частното финансиране; 13.5% от заплатата отговаря за генерирането на 2/3 от публичните финанси. Заплащането за неактивното население ( т.е. в нетрудоспособна възраст) се допълва от държавния бюджет. Има преки плащания и субсидии за доставчиците на услуги: инвестиции за тази и за следващата година, когато ще се отпуснат допълнителни фондове от ЕС, а също така и директни плащания.

В Чехия в момента има 9 конкуриращи се частни фондове с нестопанска цел за предоставяне на задължителни здравни осигуровки.

През 1990 г. системата с един централизиран фонд за здравно осигуряване е била изоставена и се преминава към смесена система на задължителни здравни осигуровки. Това се прави с цел да се отдели здравната система от държавата и да се предостави избор на здравните работници и пациентите, както и да се увеличи финансирането.

Други основни стъпки са насочени към приватизация на извънболничните услуги, тъй като повечето болници остават под ръководството на централното управление на държавата. Повечето от болниците остават  под ръководството на регионалното самоуправление.

Стратегически правилно е било взето решението за преминаване към система с множество конкуриращи се осигурители.

Социалдемократическата партия в Чехия обаче в момента решава  дали да се възстанови системата с единствен платец.

На пазара се въвежда през 1992 г. задължителна система за здравно осигуряване, изпълнявана от държавна компания за осигуровки VZP (General Health Insurance Company). Тази компания тогава владее 100 % от пазара през 1992 г. През 1993 г. се появяват и други частни осигуряващи дружества.

Интересно е развитието на здравноосигурителния пазар през следващите години

През 1994 г. VZP държи 65% от пазара; а останалите дялове от пазара се държат от 27 на брой осигурителни дружества. Постепенно броят на частните здравноосигурителни дружества намалява, защото държавата въвежда през 1995 г. нов регламент за функционирането им, мярка, която предизвиква обединяване на ресурсите от страна на VZP. Това е последвано от вълна от банкрути и сливания на частните осигурителни дружества. Така през 1997 г. VZP държи 75% от пазара, а останалото се държи от 10-15 на брой осигурители.

Между 2005-2007 г. в Чехия се въвежда сложна система за преодоляване на риска

Реформата през 2006 г. е предизвикана от ниското ниво на прозрачност, като тогава услугите са слабо определени и диференцирани. Липсва информация по отношение на периода за изчакване, качеството и цената на услугите. Системата е тромава и нерационална по отношение на договарянето и определянето на цените, както и по отношение на болничната помощ и грижа.

Системата не е ефективна и по отношение на частното осигуряване. Липсва  рационалната мотивация за спестяване на ресурси; неподходяща правна форма за осигуряващите субекти и доставчиците на услуги; ограничена конкуренция между осигурителите. В дългосрочен план системата е неустойчива финансово.

Това са били основните негативни характеристики на осигурителната система в Чехия преди реформата.

През 2009 г. разпределението на здравноосигурителния пазар е в полза на държавната  VZP – 61%, и останалата част се държи от 9 дружества.

Областите на конкуренция между различните осигурителни дружества не са много

В началото на 90-те години на ХХ век преди развитието на регламентите липсва свободен избор за гражданите, а конкуренцията на цените не е позволена. Основните услуги са надграждащи основния пакет. Диференциацията на услуги , включени в здравния пакет, е много ограничена и днес. Съществува ограничение на административните разходи за здравно осигуряване в размер на 3.5%.

Кои са силните страни на чешката осигурителна система? Системата е универсална и с широко покритие по отношение на достъпа до грижи. Тя дава възможност за избор от страна на гражданите, пациентите и доставчиците на услуги. Системата има сравнително стабилно финансиране и нисък разход като процент от БВП.

Кои са необходимите условия за добре функционираща система с конкуриращи се платци?

Неясната роля на държавата и на частните дружества е определено негативна. Финансирането, събирането на средства и обединяването им, като по този начин се преодолява риска – това е отговорност на държавата.

Участието на частните дружества е в планирането, взимането на решения и предоставянето на услуги. Добре планираната система и съществуването на позитивна конкуренция между доставчиците на услуги може да донесе само ползи.

Когато става дума за финансиране и преодоляване на риска трябва да се търси ефективността в система с множество платци. Трябва да има добре разработена регионална мрежа от доставчици на услуги.

Необходимо е също така да има универсален пакет от услуги за всички на осигурителния пазар. Ползите от системата се крепят на добре структурираната ценова конкуренция; както и да се предлага по-широка гама от продукти.

Необходим е регулаторен орган, който да наблюдава финансирането на здравните услуги и да провежда контрол върху изпълнението на услугите.

 

Слабостите в здравноосигурителната система в Чехия са основните причини за реформа

Чешката реформа преразглежда ролята на осигурителите. Тя трябва да бъде ясно определена, а също така се изисква конкретизиране на пакета от услуги, които се предлагат от здравноосигурителните дружества. Въвеждат се конкуриращи се цени между осигурителните дружества, което отваря вратата за предоставяне на повече здравни грижи, за управление на грижите, а също така за намаляване и разпределение на разходите.

С реформата се цели да се ограничи натрупване на печалба от страна на осигурителните дружества.

Резултатите от въвеждането на системата в Чехия са донякъде положителни. Съществува технически успех по отношение на преките разходи за пациентите от маргинални групи, но от политическа гледна точка добрите резултати се провалят. Правят се първите стъпки на въвеждането на закупуване на здравни услуги и нови методи за заплащане, нови болнични услуги, по-високо качество на здравеопазването.

Реформата в Чехия е технически правилна, но прекалено амбициозна, според Pavel Hrobon, а също така въвеждането й е било в много кратки срокове.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005
orange_li
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001
orange_li
"Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски Академик Иван Стефан,