Банковият сектор получава подкрепа на борсата

16 Април 2007 г.,zastrahovatel.com

 

 На “БФБ-София” се търгуват и три дружества от застрахователния сектор - ЗПАД “ДЗИ” , ЗПД “Булстрад” и ЗД ” Евро инс” АД

 

Нов секторен договорен фонд ще стартира у нас след около месец. Комисията за финансов надзор разреши на 28 март на “Статус Капитал” АД да организира и да управлява договорен фонд “Статус Финанси”. Той ще бъде ориентиран изцяло към инвестиции във финансовия сектор. Това означава, че в полезрението му ще влязат книжа на банки и застрахователни компании, както и на холдингови дружества, чиито основни активи са вложени във финансовия сектор.

Фондът е високорисков и ще инвестира до 90% от активите си в ценни книжа, които се търгуват на регулирани пазари в страните членки на Европейския съюз, както и в трети страни като Хърватска, Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Черна гора, Турция, Русия, Украйна и Швейцария. До 70% от активите му пък ще могат да се влагат в книжа на компании, търгувани на “БФБ-София”. Останалите активи ще бъдат разпределени, както следва: до 50% във влогове в банки, до 20% в ипотечни облигации и други дългови ценни книжа, до 10% в акции и дялове на други колективни инвестиционни схеми.

“Статус Финанси” е третият секторен договорен фонд у нас. Останалите два секторни фонда – “Алфа Индекс Имоти” и “БенчМарк Фонд 3”, инвестират само в дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ).

Финансовият сектор е особено атрактивен за инвеститорите

тъй като се характеризира със стабилност и доходоносност. В момента на “БФБ-София” се търгуват четири банки – “СИбанк”, “Българо-американска кредитна банка”, “Централна кооперативна банка” и “ДЗИ Банк” (в процес на отписване) и три дружества от застрахователния сектор - застрахователните и презастрахователните дружества “ДЗИ” и “Булстрад” и застрахователно дружество „Евро инс”. Семейството на финансовите публични компании е на път да се увеличи, и то с двама нови членове. Две банки чакат потвърждение на проспектите си за първично публично предлагане от Комисията за финансов надзор – “Първа инвестиционна банка” и “Корпоративна търговска банка”.

Впрочем желание за публичност изявиха и от Инвестбанк, но все още няма по-конкретни данни около това тяхно намерение.

Акционерите на “Първа инвестиционна банка” взеха решение за увеличаване на капитала на дружеството от 100 млн. лв. на 110 млн. лв. чрез издаване и първично публично предлагане (IPO) на 10 млн. нови безналични акции с право на глас, всяка с номинал 1 лв. на общото им събрание на 27 февруари тази година. Те ще представляват 9.09% от капитала на банката и ще формират т. нар. фрий флоут (free-float, т. е. свободно търгуемите акции). Номиналната стойност на акциите ще бъде променена от 10 лв. на 1 лв., за да се даде възможност и на дребни инвеститори да се включат в предстоящото IPO. Мениджър на емисията ще бъде инвестиционният посредник “Първа финансова брокерска къща” ООД. Набраните средства от увеличението на капитала на “Първа инвестиционна банка” ще бъдат използвани за разширяване на пазарния дял, нарастване на кредитния портфейл, увеличаване на кредитните и дебитните карти и на клоновата мрежа, на броя банкомати и ПОС терминали и предлагането на конкурентни финансови продукти на корпоративни клиенти, малки и средни предприятия и физически лица.

С излизането си на фондовата борса мениджмънтът на банката цели да затвърди имиджа й както у нас, така и в международен план. Публичният статут на кредитната институция предполага и някои изменения и допълнения в нейния устав. На 27 февруари бяха взети решения за назначаване на директор за връзки с инвеститорите, превръщането на акциите в свободно прехвърляеми и 1/3 от състава на Надзорния съвет да се състои от независими членове. Впрочем последното вече е изпълнено. На въпросното общо събрание Неделчо Неделчев и Калоян Нинов бяха избрани за независимите членове, като заеха местата на Дейвид Матьо и Стефан Пинтер. Неделчо Неделчев е бил брокер и управител на “Първа финансова брокерска къща”. Калоян Нинов също е бил управител на “Първа финансова брокерска къща”, както и бивш заместник министър на икономиката. В момента Нинов е управител на дружеството със специална инвестиционна цел “Фонд за недвижими имоти България”.

“Първа инвестиционна банка” е приключила миналата година с нетна печалба от 29 млн. лв., което е с 36.34% повече спрямо 2005 година. Към 31 декември 2006 г. собственият й капитал възлиза на 168 млн. лева. Активите на банката са се увеличили с 24.8% и достигат 3.148 млрд. лв., с което банката се нарежда на пето място в България по този показател. Това я измества с една позиция напред в сравнение с 2005 година. Така след листването си тя ще се превърне в най-големия представител на банковия сектор на фондовата борса.

“Първа инвестиционна банка” е сред водещите банки в България

в областта на международните разплащания и търговското финансиране (12.97% за изходящи и 13.18% за входящи операции в областта на търговското финансиране), картовите разплащания (втора по големина мрежа от банкомати в България и трета по ПОС терминали) и корпоративно банкиране (трета по корпоративни кредити).

Банката вече присъства на “БФБ-София” с две облигационни емисии. И двете емисии са ипотечни и са с петгодишен срок. Първата е на стойност 5 млн. евро и е с падеж 11 ноември 2008 г., а другата възлиза на 10 млн. евро и е с падеж 21 септември 2009 година. Купонът и на двете емисии е от 7 процента.

Собственици на “Първа инвестиционна банка” са Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, които държат по 31.83%, “Първа финансова брокерска къща” – с 13.89%, “Доменико Венчърс Лимитид”, “Легнано Ентерпрайсис Лимитид”, “Рафаела Консултантс Лимитид” с общо 20% и дребни акционери – с 2.45 процента.

Друга банка, която заяви твърдо намерението си да се листва на “БФБ-София”, е “Корпоративна търговска банка”. Нейните акционери взеха това решение на Общото си събрание, което се проведе на 12 март тази година. Това ще стане чрез увеличение на капитала на банката от 50 млн. лв. на 60 млн. лв. чрез първично публично предлагане на акции. Така свободно търгуемите акции на банката ще бъдат 10 милиона, представляващи 16.67 процента. Инвестиционен посредник и водещ мениджър на емисията ще бъде “Обединена българска банка” АД, която вече обмисля организирането на т. нар. Роуд шоу (road show – представяне на компанията пред инвеститори). Най-вероятно то ще мине през Лондон и Атина.

На 20 март Управителният съвет на “Корпоративна търговска банка” АД прие всички условия по организиране и реализиране на първичното публично предлагане на акции, което ще се осъществи чрез търг (аукцион), организиран от ОББ. Емисионната стойност на новите акции, както и минималната и максималната цена, при която инвеститорите ще могат да придобият от тях, както и подробности около въвеждането на аукциона ще бъдат оповестени след потвърждението на проспекта на банката от Комисията за финансов надзор. Най-вероятно първичното публично предлагане ще се извърши през май.

Целта, която кредитната институция си поставя, излизайки на борсата, е да повиши конкурентоспособността си и да си създаде имидж на една от най-динамично и стабилно развиващи се банкови институции на българския пазар. Председателят на Надзорния съвет на банката Цветан Василев заяви в интервю за наш седмичник, че банката ще се стреми след три години да се нареди сред десетте най-големи банки по размер на активите и сред петте банки с най-добра възвращаемост на собствения капитал.

Към 31 декември 2006 г. собственият капитал на “Корпоративна търговска банка” е 75 млн. лева. Активите й за последната година са се увеличили с 92% - до 1.006 млрд. лева. Привлечените средства от фирми и граждани са отбелязали ръст от 95.1% - до 884.21 млн. лева. Нетната печалба на банката за миналата година е 6.5 млн. лева. На редовното Общо събрание на акционерите бе решено печалбата да бъде заделена във фонд “Резервен”.

Според информационната система „Дакси” акциите на кредитната институция са разпределени между “Бромак” (чиито собственик е председателят на Надзорния съвет на Корпоративна банка Цветан Василев) - 69%, “Технологичен център – Институт по микроелектроника” – 29%, и дребни акционери – 2 процента.

Очаква се интерес към книжата и на двете банки да проявят както български, така и чуждестранни инвеститори.

Според експерти банковият сектор е атрактивен и двете първични публични предлагания ще бъдат успешни

Разбира се, не без значение ще бъде и цената, по която ще бъдат пуснати новите акции. Ако е прекалено висока, може да отблъсне инвеститорите. Съвпадението на двете първични публични предлагания по време също може да изиграе лоша шега на мераклиите за публичност, тъй като свободните средства могат да се насочат само към единия от тях. Борсовите играчи се опасяват, че от подобна ситуация би пострадала по-малката кредитна институция – „Корпоративна банка”. Разбира се, възможно е инвеститорите да разпределят парите си и в двете IPO-та, за да диверсифицират риска. Още повече като се има предвид, че качествените компании на фондовия ни пазар и без това са оскъдни. В процес на отписване е един от представителите на тази група – “ДЗИ Банк”. Предстоящата продажба на пакета от 65% от капитала на дружеството с най-голяма пазарна капитализация – БТК предполага, че то също може да последва банката. Така инвеститорският глад за качествени акции ще стане още по-остър.

Добрата новина е, че освен двете банки от началото на годината и други дружества дадоха заявка за излизане на борсата

Това са “Каолин”, “Енемона”, “Чайкафарма”, “Ломско пиво”, “Херти”, PR компанията на Максим Бехар “M3 Communications Group”, “Хидроизомат”. Други две компании – винарска изба “Тодоров” АД – София, и “Медийни системи” АД – Стара Загора вече имат зелена светлина от Комисията за финансов надзор. На 20 март надзорното ведомство потвърди проспекта за вторично публично предлагане на емисия акции, издадена от “Тодоров” в размер на 3.4 млн. лв., разпределени в същия брой акции, с номинална стойност от 1 лв. всяка една. “Медийни системи” АД пък ще излезе на борсата чрез първично публично предлагане, като увеличи капитала си с 1.5 млн. лв., които са разпределени в също толкова акции с номинална стойност от 1 лв. всяка една.

Прави впечатление разнообразната дейност на компаниите, запътили се устремено към фондовия ни пазар. Наистина ли публичността започна да блазни българските компании? Наистина ли българските мениджъри започнаха да осъзнават предимствата на фондовия пазар и целеустремено се насочват към него? Дали вече е отминал периодът, в който основният мотив да излезеш на борсата бе спестяването на данъци? Поглеждайки предпазливо към предстоящи първични и вторични публични предлагания на “БФБ-София” може да помислим и за положителен отговор на тези въпроси.

Емилия Клисурска

 




Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева ,
orange_li
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998