Българинът продължава да не застрахова имуществото си

02 Юни 2006 г.,zastrahovatel.com
Приходите от продажбата на „Гражданска отговорност“ са с най-висок ръст през 2005 г.

Рекордни приходи отчитат застрахователните компании за 2005 г., става ясно от публикуваните преди няколко дни официалните отчети на Комисията за финансов надзор.

Премийният приход на 20-те общозастрахователни дружества е 919.189 млн. лв., което е с 25.36 на сто повече в сравнение с 2004 година.

Резултатите показват, че автозастраховките („Каско“, „Гражданска отговорност“ и „Зелена карта“) отново са най-търсени. Приходите от тях формират около 65.43% от всички приходи в бранша. В сравнение с 2004 г. относителното тегло на приходите в автомобилното застраховане се е увеличило с около 4 пункта - показател, с който нашият пазар няма много основания да се гордее.

С втори резултат се нареждат застраховките „Щети на имущество“ и „Пожар и природни бедствия“, като техният дял спрямо общите събрани премии от компаниите се изчислява на 20.02 на сто. Приходите на останалите услуги може да се отчете като символично - за 14 основни групи застраховки приходите са малко над 12 на сто от всички приходи в бранша.

Най-голям дял на приходите на общозастрахователните компании през 2005 г. се пада на застраховката „Каско“ - 38.09 на сто. За сравнение през 2004 г. техният дял е бил 38.04%. Що се отнася до номиналното изражение на увеличението на приходите то е доста по внушително – цели 80 млн. лева. Причина за тези резултати са рекордните продажби на нови автомобили у нас през миналата година. В същото време вносът на автомобили втора ръка също поддържа високи нива, като и там се забелязва тенденция да се внасят все по-нови и по-скъпи автомобили.

Безспорен лидер по приходи от продажба на „Каско“ е ЗД „Бул инс“, който държи 27.65 на сто от пазара на тази застраховка. Втори и трети са ЗПАД „ДЗИ-Общо застраховане“ и ЗПАД „Алианц България“, съответно с пазарен дял от 18.85% и 13.9%.

Освен с най-много приходи застраховката „Каско“ логично е водач и по изплатени обезщетения за миналата година – 167.813 млн. лв., или 53.5% от всички изплатени обезщетения. Сравнявайки процентно приходите и обезщетенията се вижда, че автозастраховката е доста рискова - с висока квота на щетимост. Най-много обезщетения свързани с нея, през миналата година са изплатили компаниите, които имат и най-много приходи.

Най-чувствително увеличение на приходите през миналата година се забелязва при задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилисти – около 52 на сто. Приходите от нейната продажба са 22.33% от общите приходи.

Средната цена на застраховката през 2005 г. бе приблизително на нивата, на които тя се продаваше и година по-рано, което означава, че увеличението на приходите се дължи основно на по-големия брой продажби на застраховката. Този „феномен“ също има своето логично обяснение и то е, че държавата за първи път под натиска на ЕС предприе редица мерки, за да накара подлежащите на застраховане автомобилисти да си закупят и без това задължителната застраховка.

Лидер в продажбата на задължителната застраховка е ЗПАД „ДЗИ-Общо застраховане“ с пазарен дял от 22.25%. Втори е ЗК „Лев инс“ АД с 13.88%, а трети са ЗПАД „Булстрад“ с 9.84%. Въпреки големите маркетингови и рекламни усилия, свързани с „Гражданска отговорност“ на автомобилисти, премийните приходи на „Алианц България“ и отреждат шесто място.

Изплатените обезщетения, свързани с „Гражданска отговорност“, са 47.831 млн. лв., или 15.25% от всички обезщетения.

Приходите от продажбата на третата автомобилна застраховка – „Зелена карта“, са малко над 46 млн. лв., или 5% от всички приходи. Лидер в продажбите при нея продължава да бъде „Булстрад“ с пазарен дял от 39.77%. Втори и трети са съответно ЗПАД “ДЗИ - Общо застраховане” и “Алианц България”.Отношението на приходите към изплатените обезщетения на тази застраховка през миналата година е най-високо - 58.58 на сто. Цената на застраховката е доста висока, иначе целият пазар се равнява на около 20 хил полици годишно.

Трета и пета по приходи се нареждат застраховките „Пожар и природни бедствия“ и „Щети на имущество“, съответно с 16.28% и 3.74% дял от общите приходи.

Отчитайки резултатите по имуществено застраховане за 2005 г., се натъкваме на една много притеснителна тенденция, а тя е, че приходите по застраховката „Щети на имущество“ са намалели през последната една година с около 30 на сто.

Лидери в продажбата на тази застраховка са ЗПАД “Алианц България”, ЗПАД “Булстрад” и ЗК “Орел” АД.

При застраховката „Пожар и природни бедствия“имаме увеличение на приходите, но то е повече от символично (едва 5.65%) на фона на сполетяващите нашата страна природни бедствия през последните 1-2 години.

С най-голям дял в продажбата на тази застраховка са ЗАД “Енергия”, ЗПАД “Алианц България” и ЗПАД “ДЗИ – Общо застраховане”.

Изплатените обезщетения по двата вида имуществени застраховки са 43.487 млн. лв. (или 13.86% от всички обезщетения), което е много малко на фона на няколкото големи наводнения през миналата година. Този факт обаче има своето логично обяснение и то е, че едва между 4-8 процента от имуществото и селскостопанските земи у нас са застраховани, като по-голямата част от тях са собственост на юридически лица, а много малка и незначителна на частни лица.

В българската народопсихология битуваше максимата, че „моят дом е моята крепост“. При положение, че приходите по застраховката покриваща риска кражба на домашно имущество, са 3.74% от общите приходи, а на „Каско“ (която се сключва основно заради кражба на автомобилите) е 38.09%, явно през последните години се е променила ценностната система на българина и вече неговата крепост е личният му автомобил, който той цени десетократно повече от жилището си.

Общите приходи от продажбата на автозастраховки и имуществени полици са 85.46% от всички приходи. Продажбата на останалите 14 вида застрахователни продукти формират едва около 14.54 на сто от всички приходи. Освен при застраховка „Щети на имущество“ приходите по всички видове застраховки са се увеличили, като най-чувствително(в процентно изражение) това е станало при застраховките на летателни апарати и на релсови превозни средства.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов Марин Нейков, 2000
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003