Том Клипхус: Нямаше да сме в България, ако не виждахме добро бъдеще тук

15 Май 2006 г.,zastrahovatel.com
Том Клипхус, главен изпълнителен директор на “ING Застраховане” за Централна Европа и д-р Дьорд Бордаш - главен изпълнителен директор на Застрахователно акционерно дружество “ING Унгария”

Три седмици след получаването на лиценз (на 29 март 2006 г.) ING Group официално стартира животозастрахователните си операции у нас. На 19 април т. г. мениджмънтът на компанията даде пресконференция в столичния хотел “Хилтън”, на която присъстваха Том Клипхус - главен изпълнителен директор на “ING Застраховане” в Централна Европа, Кейс Тайнмън - генерален директор на “ING Застраховане” в Централна Европа, и д-р Дьорд Бордаш - главен изпълнителен директор на Застрахователно акционерно дружество “ING Унгария”. Заедно с колегите си от България Николай Стойков - управител на “ING Животозастраховане” и главен изпълнителен директор на “ING Пенсионно осигуряване”, и Ян Вилем Оверватер - главен изпълнителен директор на ING Банк – клон София, те оповестиха плановете за развитие на компанията в България на фона на успехите на ING в Централна и Източна Европа.

В експозето г-н Клипхус представи ING като глобална финансова институция от холандски произход, предлагаща банкови, застрахователни и пенсионноосигурителни услуги на повече от 60 милиона клиенти в над 50 страни по света. Сред клиентите й има физически лица, семейства, малки предприятия, големи компании, нетърговски организации и държавни институции. За ING работят повече от 114 хиляди служители от различни националности. Компанията има 150-годишен опит в предоставянето на банкови услуги, пенсионно осигуряване, животозастраховане и управление на активи. ING е спечелила доверието на над 60 милиона клиенти - физически лица, семейства, малки предприятия, големи компании, нетърговски организации и държавни институции - в повече от 50 страни по света. За ING работят над 114 000 служители от различни националности.

 

Том Клипхус е главен изпълнителен директор на “ING Застраховане” за Централна Европа и ръководител за цял свят на пенсионния бизнес на групата. Преди да заеме тази позиция в началото на 2006 г., г-н Клипхус работи като изпълнителен директор на “ING Чили” – застрахователна компания с 2000 служители. Работил е и като генерален директор на пенсионния бизнес на ING в Мексико. Заемал е редица мениджърски позиции в отдела за международни операции на ING и в “Национале Нидерланден” - Холандия.

-Г-н Клипхус, вече дадохте старт на животозастрахователните операции на ING в България. В презентацията си пред журналистите по този повод вие подчертахте, че предлагането им в България е част от стратегията на ING да бъде лидер в животозастрахователните и пенсионноосигурителните услуги в Централна и Източна Европа. Какво следва оттук нататък, при положение, че животозастрахователният пазар в България е все още слабо развит, въпреки че с всяка изминала година ръстът се повишава значително? Това е, защото тръгнахме от ниска база.

-Въпросът е резонен. Проблемът съществува във всички страни, където сме започвали дейност. Така беше и преди 15 години в Унгария - нямаше животозастрахователна компания и животозастрахователен бизнес, нямаше нищо на пазара. Но нека си представим, че сме попаднали в някакво село, където никой не носи обувки. В селото има и двама търговци, които се занимават с продажба на обувки. Единият казва: “Тук няма пазар, защото никой не носи обувки!” Другият отговаря: “Има чудесен пазар – никой не носи обувки!” Това е казано на шега, но моят досегашен опит от всички страни, където съм работил, показва, че когато хората разберат необходимостта от животозастраховки, те ги купуват.

Що се отнася до следващите ни стъпки, свързани с дейността на “ING Животозастраховане” в България, преди всичко предстои откриването на нови офиси в страната, като само през първия месец ще открием 4 агенции.

Успехът е комбинация от търговска марка и професионална работа. Хората винаги ще се интересуват къде влагат парите си. Трябва да бъдем видими. Това е много важно. А ставаме видими благодарение на търговската марка, на плановете, които имаме, на работата с клиентите.

-Каква е вашата стратегия в това отношение?

-“ING Животозастраховане” ще пренесе в България дългогодишния опит на ING в предоставянето на животозастрахователни услуги. Животозастрахователните продукти са важно допълнение към пенсионноосигурителните услуги в реализиране на основния стремеж на компанията - да помага на хората да планират И една от важните ни цели е установяването на стандарти в помощта към клиентите как да управляват своето финансово бъдеще.

Нашите 6 силни страни са: силна позиция на вътрешния пазар - имаме традиционно такава и в банкирането, и в застраховането в Белгия и Холандия; изключителна позиция в САЩ и основно присъствие в животозастраховането в САЩ; успешни инвестиции “на зелено” в животозастраховането на нововъзникващи пазари; уникален бизнесмодел за директно банкиране, който използваме за навлизане в развити пазари за банкиране на дребно; освен това марката ING става все по-популярна по света – заемаме 87-мо място сред 100-те водещи глобални марки; притежаваме значителни предимства от размера, мащаба и обхвата на операциите. ING Group e измежду 20-те най-големи финансови институции в света по пазарна капитализация и сред първите 10 в Европа (според класацията на Bloomberg). Активите на компанията са над 1 трилион евро.

Солидна е финансовата ни основа: общите ни активи възлизат на 1159 млрд. евро, капиталът и резервите – на 36.7 млрд. евро, а чистата печалба за 2005 г. – на 7.2 млрд. евро.

-Казахте, че една от причините за успеха е професионалната работа с клиентите.

-Ние се ориентираме към потребителите: спазваме дадените обещания, с нас се работи лесно, отнасяме се честно към клиентите и ги поставяме на първо място. Целим да постигнем печалба на основата на бизнесетика, уважение към партньорите, действията ни са изцяло съобразени със закона, нормите и етичните стандарти. Държим на безупречната си репутация, целим възвръщаемост над средното ниво, насърчаваме устойчивото развитие и зачитането на човешките права, участваме в живота на общностите, сред които работим.

Към хората в България ние се ангажираме в следните области: пенсионни фондове, корпоративно банкиране и животозастраховане.

-По време на пресконференцията вие обявихте, че правите лично дарение в размер на 10 хиляди евро на проекта “Шанс за децата”.

-Подпомагам по този начин включването на “ING Животозастраховане” в този проект. „Шанс за децата” е корпоративна програма на ING. С подкрепата на УНИЦЕФ тя цели да даде достъп до образование на 50 000 деца по цял свят до 2007 г. Проектът подпомага и развитието на по-качествено обучение в страните, където ING работи.

-Кажете нещо повече за структурата на “ING Животозастраховане” в България.

-Българската структура е клон на унгарската ни животозастрахователна компания. Това е от правна гледна точка. А същината е следната: изпълнителният директор е българин. Г-н Николай Стойков ще се отчита директно пред мен, а не опосредствано, през унгарския колега г-н Бордаш.

-Как виждате българското дружество на европейския пазар в близките години?

-Убеден съм, че бъдещето ще бъде много светло. Ако не го виждах по този начин, нямаше да сме тук.

 

Д-р Дьорд Бордаш - главен изпълнителен директор на Застрахователно акционерно дружество “ING Унгария”

Ще окажем на колегите от българската компания професионална подкрепа

Д-р Бордаш е главен изпълнителен директор на Застрахователно акционерно дружество “ING Унгария” от основаването му през 1991 г. Под негово управление компанията се превръща в една от най-успешните инвестиции на ING Group в региона. Фирмата е лидер на унгарския животозастрахователен пазар от 1997 г. и пионер в разработването на нови животозастрахователни продукти в страната. Д-р Бордаш е посланик на ING за програмата на УНИЦЕФ ”Шанс за децата”, член е на Унгарския олимпийски комитет и съпредседател на унгарската федерация по водна топка.

-Г-н Бордаш, знаете ли колко животозастрахователни компании има в България?

-Знам, че са 5-6…

-Не, повече от 10 са. Във въпроса ми има доза провокация. Как ще работите на един доста свит пазар и голяма конкуренция? Защо избрахте този момент за стъпване на нашия пазар?

-Не знам защо висшият мениджмънт на ING е решил сега да стартира животозастрахователен бизнес в България. Ние сме тук, за да окажем професионална подкрепа на българските си колеги. Когато започвахме своята дейност в Унгария, животозастрахователен пазар практически нямаше. И дори сега, толкова години след демократичните промени, не е така развит, както в западноевропейските страни. Все пак през последните 15 години той се разви значително.

-И в Унгария ли инвестицията на IHG беше “на зелено”?

-Да, преди 15 години, когато стартираха, тръгнаха “на зелено”.

-Какво постигнахте през тези 15 години?

-Пазарният ни дял е 28 на сто. Следващият след нас застраховател държи 14 на сто. А застрахователните дружества са 23. Някои от тях са само общозастрахователни, други предлагат и животозастраховане.

-Българското дружество клон на унгарската компания, която вие ръководите, ли е?

-Макар че се води филиал, българското дружество е абсолютно самостоятелно. Въпросът за субординацията е повече технически.

-В какво ще се изразява вашата подкрепа?

-Професионална, а не финансова подкрепа. Тя ще се изразява в разработка на продукти, ноу-хау на IT-системи, финансови системи и счетоводство, обучение и квалификация на българските консултанти и агенти, консултантска дейност и съвети за цялостната работа на българското дружество. За тези 15 години в Унгария ние разработихме 85 животозастрахователни продукта. Не всички, разбира се, продължават да съществуват, но сме разработили толкова. Това показва колко опит имаме зад гърба си.

-Колко души работят в Унгария във вашето дружество?

-Застрахователните ни агенти са близо 2000.

-Има ли в Унгария специализирано издание за застраховане?

-Да, нашият Съюз на унгарските застрахователи издава месечно списание.

Интервюта на

Петър Андасаров,

Славимир Генчев

 

Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки