ЗД “Бул инс” АД с формула за успех и в кризисните години

08 Март 2011 г.,zastrahovatel.com
Петрозар Петков, председател на СД и изпълнителен директор на ЗД “Бул инс” АД

Дружеството е с ръст за 2010 г. от 8.45% в сравнение с 2009 г.

 

 -Г-н Петков, в началото на месец януари т.г. ЗД “Бул инс” АД получи наградата „ Застраховател на годината“  от автомобилните журналисти. Как се печели по време на криза, коя е формулата за успешна дейност през изтеклата 2010 г.?

 -Номинацията се прави от изявени журналисти, пишещи и отразяващи автомобилния живот, и членове на Прес-автоклуб, България, а самата награда бе присъдена за успешното и последователно представяне на дружеството в трудни кризисни времена, подкрепена с конкретни данни за разтежа и цялостната ни дейност.

Не мога да не спомена и за голямата награда на дружеството “Финансов продукт на годината 2010”, раздел “Общо застраховане”, за продуктите “Хит-Каско”, “Вип-Каско” и “Класик-Каско”. Наградата бе връчена по време на осмото международно финансово изложение “Банки, Инвестиции, Пари”.

Анализирайки изминалата година, трябва да отбележа, че  компанията ни успя да се приспособи към променената пазарна среда, наложена от финансово-икономическата криза. ЗД “Бул инс” АД постигна добри резултати въпреки общите трудности, стагнация и несигурност. Останахме водещ застраховател с утвърдени позиции на пазара. През 2010 г. увеличихме брутния си премиен приход в сравнение с 2009 г. с 12 300 000 лв. (т.е. с 8.45%) и достигнахме приход от 143 174 649 лв. (ръст 44.12%) по отношение на брой издадени полици в сравнение с 2009 г. Почти двоен е ръстът ни при застраховките “Гражданска отговорност” на автомобилистите и още по-голям е по застраховката “Обща гражданска отговорност”.

 -Какъв е пазарният дял, който държи дружеството ви?

- В класацията на КФН държи четвърто място между двайсетте застрахователни компании, опериращи на българския пазар. ЗД “Бул инс” АД остава водещ в автомобилното застраховане в сектора „Каско“ с акумулиран премиен приход от 84 682 459 лв. и пазарен дял от 16.87 на сто. Спадът при този клас покритие е незначителен – 5.33% по брой издадени полици и 11.32% по събрани премии, като този спад за целия пазар надвишава 25%-30%.

Искам да споделя, че през 2010 г. получихме висока оценка за дейността си чрез потвърждаване на дългосрочен рейтинг iBBB и краткосрочен  рейтинг       ia-2, което означава стабилна перспектива, солидни резерви, диверсификация на портфейла и политика за внедряване на нови технологии.

 

 -Какво е новото в технологичното обновяване в дружеството?

- След имплементиране на основна застрахователна система “ОРА ИНС” в дружеството през 2010 г. бяха стартирани няколко сериозни проекта. Първият бе за мониторинг и управление на мобилните групи в ЗД “Бул инс” АД. Системата е цялостно решение за управление на процеса по завеждане и ликвидация на претенции в мобилните групи на дружеството. Изграден е съвместен CALL CENTER, който регистрира 24 часа в денонощието постъпилите обаждания от цялата страна, които са безплатни за клиентите. При всяко обаждане системата проверява този номер (мобилен или стационарен) и на екрана на оператора се зареждат данни за лицето и автомобила.  След приемане на обаждането се въвежда адресът на ПТП в информационната система и чрез GPS система се намира най-близката мобилна група; подава се информация към екип, който незабавно тръгва към мястото на произшествието. При тежко произшествие системата сигнализира едновременно и екипа на асистънс компанията (БАС) за репатриране на пострадалите моторни превозни средства. След огледа на мястото се изготвя протокол и се завежда в системата. Така клиентът веднага получава опис на претенцията и съответен документ за влизането на автомобила в сервиз. За випклиенти се предоставя заместващ автомобил до получаването на ремонтирания. Направените инвестиции за тази система са от порядъка на 4.5 млн.лв.

Стартирахме и проект за внедряване на “ПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТ – 2”, който обхваща технологични и административно-методологични промени в дружеството, свързани с контрола и управление на риска, с предварителна бюджетна оценка на проекта около 1.2 млн.лв. Третият важен проект е за преминаването от хартиени на електронни носители – системи за издаване на електронни карти, заместващи традиционните полици от кочан, както и съответни системи за извличане на данни от електронни карти. Процесът по внедряването ще продължи до 2013 г., когато изцяло ще преминем на електронни носители.

 

-Какви   нови продукти бяха въведени на пазара и с какво те се отличават от аналогичните у други застрахователни компании?

-Имаме нови продукти в областта на отговорностите. Това са застраховка на агенти, упълномощени от ИАТА да извършват продажби на пътнически въздушни превози от авиокомпании; застраховка професионална отговорност на лицата, извършващи сертифициране на сгради и обследване на енергийната ефективност, която е задължителна. Други задължителни полици, които въведохме, са застраховката „Професионална отговорност“ на доставчиците на удостоверени услуги; обща „Гражданска отговорност“ за внезапно и инцидентно замърсяване; „Професионална отговорност“ на агенти на играчи към БФС. Въведохме също така „Професионална отговорност“ на независими експерт оценители; отговорност към трети лица на организаторите на масови, културни, спортни, бизнес и други мероприятия.

А до края на тази година ще пуснем на пазара застраховките „Професионална отговорност“ на лицата, извършващи посреднически услуги, свързани с недвижими имоти; както и застраховка „Отговорност на спедитора“.

-Коя е печелившата застраховка за дружеството - „Гражданска отговорност“ на автомобилистите или „Автокаско“?

-Печелившата застраховка е комбинирана – на първо място, е „Автокаско“ и на второ – “Гражданска отговорност”. Намесихме  се много активно на пазара на “Гражданска отговорност” и в резултат получихме почти два пъти увеличение на премийния ни приход.

 

 -Коректното и качествено обслужване на клиентите е особено важно за имиджа на застрахователните компании, като тук се включва и навременното изплащане на обезщетения на пострадалите. Как отговаря на тези предизвикателства ЗД „Бул инс“ АД?

-Много важна стъпка в тази посока е внедряването на онлайн-връзката с мобилните групи . Така даваме възможност пострадалите на място да получат спешна помощ и сигурност, както и да им спестим време. В София от 2010 г. имаме 8 центъра за обслужване на клиенти . Имаме сключени договори с 221 автомобилни сервиза, като из страната те са 150. Повече от 40 от сервизите работят с нашия модул, което означава, че онлайн може да се работи. Така се пести време и се уеднаквяват цени на услугите. До края на тази година имаме амбицията мобилните ни групи да действат в цялата страна.

 -Може ли да се очаква ръст на пазара на автомобилното застраховане от  началото на 2011 г.?

- За да има ръст на този пазар, е необходимо в България да навлязат големи корпоративни клиенти, които със своите програми за развитие ще помогнат за повишаване на ръста и в застраховането. Засега такива корпоративни клиенти с изключение на пътностроителния бизнес не ми е известно да има. През изминалата година банките спряха финансирането; не се очаква подем и през 2011 г. Големите пари, които навлизаха в строителството, също в момента са в мъртва точка. Единствените пари, които се очакват, са, както вече споменах, в пътното строителство, в енергетиката, както и пари от ЕС по програма “Земеделие”. Жалкото е, че по тази програма големите арендатори, които обработват стотици хиляди декари земя, не застраховат своята продукция.

 -В по-дългосрочна перспектива, виждате ли положителни тенденции и кога по-точно ще се превъзмогне свиването на пазара по застраховане?

 

 - Очаквам, че с въвеждане на новата нормативна база по отношение на застраховката “Гражданска отговорност” на автомобилистите, както и с приемането на новите правила по Наредба №24 за обезщетяване на гражданите при настъпило пътнотранспортно произшествие, може да се очаква положителна тенденция и пазарът ще се регулира. В началото на 2012 г. перспективата според мен ще бъде оптимистична. Но през тази година всички застрахователни компании ще трябва да се адаптират към новите условия, да се внедри нов софтуер, да се пренастроят към новия начин на работа, затова ще бъде трудно.

ИЛЕАНА СТОЯНОВА



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998
orange_li
orange_li
"Застраховане"
Христо Драганов Йордан Близнаков, 2000