Успехите ни са плод на добрата съвместна работа със застрахователите

02 Февруари 2011 г.,zastrahovatel.com
Гл. инсп. Стойчо Константинов – началник сектор "Административно-наказателна дейност" в Охранителна полиция към НС „Полиция“

* Системата за административно-наказателна дейност ще способства за събираемостта на глобите и за повишаване на обхвата на „Гражданска отговорност“

* Засиленият контрол по пътищата и камерите са основен фактор за намаляване на пътния травматизъм

-Г-н Константинов, забелязва се тенденция за трайно снижаване на жертвите и на тежко ранените при пътнотранспортни произшествия. На какво се дължи  това?

-Така е, продължава тенденцията за намаляване на тежките произшествия с фатален край. През 2009 г. броят на загиналите бе 901. В сравнение с 2008 г. те са със 160 по-малко, а през миналата година загиналите са 775 - със 126 по-малко в сравнение с 2009 г.

Причините са комплексни. Според някои голямо влияние оказва икономическата и финансова криза, която допринесе за намаляването на интензивността на движението по пътищата. Това обаче е вярно само отчасти. Има значение и подобряването на пътната инфраструктура.

Но основната причина за намаляване на травматизма се коренят в засиления контрол по пътищата от страна на нашите служители и на проведените многобройни кампании по безопасност на движението, чийто основен двигател е главен инспектор Красимир Костов. Помогна ни много и опитът, който ни предадоха нашите холандски колеги.

От две години със заповед на министъра на вътрешните работи се вмени на колегите от охранителна полиция да осъществят контрол по пътищата, както и да съставят съответните документи – да налагат глоби с фиш или да съставят актове за установяване на административни нарушения по Закона за движение по пътищата (ЗДвП). От 2009 г. след разпореждане от Главна дирекция „Охранителна полиция“ през най-натоварените летни месеци по основните пътни артерии на страната има изключително засилен пътен контрол. Както е известно, задълженията на служителите от „Охранителна полиция“ са свързани основно с опазването на обществения ред. Но когато се установят груби нарушения на правилата на движението по ЗДвП, те вземат отношение. Указанията, които бяха спуснати в тази връзка, касаеха регулиране и подпомагане на движението, извеждане от движение и вземане на отношение към най-грубите нарушители и агресивни водачи по пътищата, т. е. такива, които създават реални предпоставки за настъпване на ПТП.

Друга причина за устойчивото намаляване на травматизма по пътищата е и внедряването от година и половина на техническите средства за контрол. В края на краищата техническите средства играят и превантивна роля. Не че няма констатирани нарушения. Но там, където е известно, че са монтирани камери, водачите шофират по-внимателно и намаляват скоростта.  Самите технически средства са поставени на места с голяма концентрация на ПТП с фатален край, както и на трудни участъци.

Кампаниите, които проведохме, също оказаха голямо въздействие и способстваха за подобряване на пътнотранспортната обстановка в страната.

-В това отношение имате подкрепа и от страна на застрахователните компании.

Красимир Костов, гл. инсп. от отдел „Пътна полиция“:

-С помощта на ЗАД „Армеец“ и в. „24 часа“ неотдавна бе отпечатана специална книжка за пътуванията през летните месеци с конкретни препоръки за безопасност и как да опазим децата, които се возят в автомобилите. През годините с различни застрахователни дружества   сме провеждали множество инициативи по отношение на подобряване на културата и безопасността на движението по пътищата. Съдействат ни, разбира се, и други бизнес структури. „Пощенска банка“ финансира обновяване на пешеходни пътеки и впечатляващо сигнализиране в София и в някои други градове. Фирма „Каменица“ осъществи кампанията „Алкохолът е лош шофьор“ с представяне на специални очила, чрез които човек добива представа как изглежда светът и обстановката около него, ако е употребил определено количество алкохол.

-Камерите, с които записвате нарушения на определени места в страната, са закупени със средства на застрахователите, нали?

Стойчо Константинов:

-Да, парите са по чл. 288б от Кодекса на застраховането, на чието основание ежегодно пет на сто от средствата, набрани през предходната година по задължителната застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите, се изразходват за инвестиционни разходи за техника и информационни и комуникационни технологии за подобряване състоянието на безопасността на движението по пътищата или за проекти, одобрени със съвместно решение на КФН и на министъра на вътрешните работи след вземане на становището на Гаранционния фонд.

Закупени бяха също така и компютърни конфигурации, които ще бъдат предоставени на колегите, работещи по тежките ПТП, както и сървърите и техниката, с която ще стартира системата за административно-наказателна дейност (АНД).

АНД ще контролира цялостния процес - изготвянето на документа (съставянето на акта за административно нарушение), спазването на сроковете по Закона за административните нарушения и наказания, действията на нашите служител (така ще се избегне просрочване на актове и други евентуални пропуски), издаването на наказателното постановление. С други думи, системата ще обхване всички етапи - от установяване на нарушението и заприходяването на документите, с които работят нашите служители, през евентуалното обжалване, през издаването на наказателното постановление  до заплащането на съответната глоба или ефективното изтърпяване на наказанието.   

-Докъде стигнаха нещата с АНД?

-Има системи, които работят. Но те са 28 на брой във всички регионални дирекции в цялата страна и не са свързани помежду си. С АНД ще обединим всички системи с данните от тях. Тя ще стартира в близко бъдеще. Между нас и Гаранционния фонд ежеседмично по съответната наредба се обменя информация: ние предоставяме данни за всички регистрирани моторни превозни средства, ГФ – за всички валидни полици.

За съжаление има застрахователни компании, които забавят с месеци данните за своите полици, а това се отразява негативно върху актуалността на подадената информация. Този пропуск ще бъде изчистен с предстоящото и очаквано от всички внедряване на електронната полица, която ще гарантира актуалност на данните в рамките на 24 часа. По-нататък и тази информация ще бъде генерирана в системата за АНД.

-Какво ще донесе това на обществото и държавата?

-Според нова промяна в ЗДвП за нарушения, установени с технически средства, отговорност ще се носи вече и от собственика на МПС с оглед на това да се съкрати срокът за обработването на преписките. За да се образува една преписка в момента, тя трябва да мине по реда на Закона за административните нарушения и наказания. Предвижда се изменение и в него, като ще се въведе понятието „електронен фиш“ (или „електронен документ“).

Когато стартира тази система, когато започне издаването на електронни полици и когато информацията е почти сто на сто актуална, процесът ще протича по следния начин: установява се например нарушение за превишена скорост (след време ще се генерират и нарушения за преминаване на червен светофар); тогава системата подава сигнал, че към датата на нарушението автомобилът е бил без валидна полица „Гражданска отговорност“ и това ще бъде достатъчно основание собственикът да получи вкъщи акт за нарушение по Кодекса за застраховането, според който задължение на собственика или на ползвателя е да застрахова автомобила си.

Централизацията и он лайн връзката ще доведе до ефективно прилагане на някои текстове от ЗДвП. Например има много водачи с изтекъл лимит на контролните точки. Те имат задължение да си връщат свидетелствата за правоуправление, но не го правят. Ако водач извърши нарушение на друго място, а не там, където живее, поради липса на централизирана система не може да му бъде направена справка. Когато я въведем, тогава на подобно лице може и на пътя да му се отнеме книжката.  

В последна сметка системата ще способства нещата да се регулират по-добре и тогава и обхватът на застраховката „Гражданска отговорност“ ще се повиши. През 2006 г., когато е писана наредба, е преценено, че най-обективно обхватът ще се   представи по следната формула: общ брой на документираните ПТП минус ПТП, в които са участвали МПС без застраховка „Гражданска отговорност“, разделено на общия брой регистрирани автомобили. Това е най-обективната формула, защото тя дава информация за обхвата на реално движещите се МПС. Има и друга методика, която пресмята броя на сключените полици спрямо броя на автомобилите в движение. Но след като има полици, които се отчитат с голямо закъснение, очевидно е, че не може да се разчита на напълно актуална информация за обхвата на застраховката. При това положение съществува реална опасност да се изпрати съобщение на нищо неподозиращ гражданин, че е санкциониран заради липса на застраховка, а всъщност той да притежава валидна полица, която обаче не е подадена в съответния срок от застрахователя - и поради тази причина не фигурира в Информационната система на Гаранционния фонд.

Ако полиците се отчитат в момента дори само седмично, трябва да ви кажа, че процентът, изчисляван по тази методика – брой сключени застраховки спрямо брой автомобили в движение - няма да бъде 82, а по-висок. А правомощията на пътна полиция са само „при и по повод на управлението на моторно превозно средство“, така че не можем да проверяваме автомобилите, които не се движат реално.

-Упражнява ли се завишен контрол специално по отношение на застраховката „Гражданска отговорност?

-Всяка година кампанийно от Главна дирекция „Охранителна полиция“ се пускат указания до структурите да се засили или насочи текущият контрол по линия на „Гражданска отговорност“. Освен това всеки служител – било по линия на „Пътна полиция“, било колегите от „Охранителна полиция“, които със заповед на министъра (след преминато обучение и положени изпити по ЗДвП) извършват допълнително и такава дейност – изисква при проверка на документите на спрения водач задължително и полица за „Гражданска отговорност“.

Централизираната система е готова, тя вече е утвърдена от министъра на вътрешните работи. С парите от Гаранционния фонд по чл. 288б са закупени сървърите и машините, които в скоро време ще бъдат инсталирани в съответните сгради на МВР. В момента се разработват съвместните интер-фейси с Гаранционния фонд, с Националната агенция по приходите и т.н.

Понастоящем функционира система за глобите с фиш. Тя е WEB базирана и всеки водач на МПС може да провери дали има наложена глоба  фиш.

Когато заработи цялостно системата АНД, тогава неплащането на глобите ще се сведе до минимум. Няма да има начин да се избяга от задълженията към държавата. Това ще изиграе много голяма роля по отношение на дисциплинирането на водачите и ще се отрази на тяхното поведение на пътя. Същевременно се предвижда за платилите глобите си в законовия срок едно намаление в размер на 30 на сто, което също ще има положителен ефект върху събираемостта.

Но най-важното е това, че вече няма да има безнаказаност и ефектът ще окаже сериозно въздействие върху дисциплината на водачите. Глобата и неизбежното ѝ заплащане – това е също форма на превенция.

-Предвижда ли се и друго техническо оборудване и обновяване?

-С промените в ЗДвП (в преходните и заключителните разпоредби) се предвижда създаването на фонд под ръководството на министъра на вътрешните работи. В него ще постъпват парите от наложените санкции за нарушенията, установени с технически средства. С част от тези пари ще се купуват и нови камери, за да се обхване по-голяма част от страната. Би могло камери да се монтират и в полицейски автомобили, за да се навлезе и в третокласните пътища. Освен всичко, ще бъде сведен до минимум и субективният фактор.

Във Франция има хиляди камери – и съответно много по-малко нарушения. Една Холандия е три пъти по малка от нас по територия, два пъти повече по население, а годишно при ПТП там загиват не повече от 500 души.

Подобряването на инфраструктурата и дисциплината на пътя от страна на водачите – това е разковничето за намаляване на пътния травматизъм. Казах вече, че се забелязва устойчивост на процеса на намаляване, но не само на загиналите, а и на ранените на пътя при пътни инциденти.

Разговора води

Славимир Генчев

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки