Генералната асамблея на Съвета на Бюрата в Стокхолм прие важни решения

26 Юли 2010 г.,zastrahovatel.com
Атанас Табов, председател на Управителния съвет на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи

Генералната асамблея на Съвета на Бюрата в Стокхолм прие важни решения

-Мариус Вищовски е новият президент на Съвета на Бюрата „Зелена карта”

-Срокът за потвърждаване на покритието и обичайното пребиваване на автомобила става 6 седмици

-Молдовското национално бюро вече е пълноправен член на системата „Зелена карта”

-Въпросът с косовските автомобили се отлага до приемането на Косово в ООН

-Няма опасност да ни подложат на мониторинг заради обхвата на „Гражданска отговорност”

-Г-н Табов, през май месец т. г. в Стокхолм се проведе поредната 44-та Генерална асамблея на Съвета на Бюрата, за която вие бяхте информирали предварително в интервю за нашия вестник, публикувано в брой 8/2010 г. Тогава казахте, че ще бъдат приети някои промени във Вътрешните правила на Съвета на Бюрата, както и че предстои подписването на нов договор за обмен на информация между Информационните центрове. Какви са новините от асамблеята?

-На 44-та Генерална асамблея на Съвета на Бюрата, която се проведе на 27 и 28 май 2010 г. в Стокхолм, 45-те страни членки на системата „Зелена карта” избраха нов президент на Съвета на Бюрата, който ще управлява организацията през следващите 5 години. С мнозинство беше избран Мариус Вищовски - председател на Полското националното бюро. Също така той е член на различни комисии към Съвета на Бюрата и председател на Комисията по мониторинг. С избора му Маруис Вищовски става първият президент от Централна и Източна Европа, избран на този ключов пост.

Най-общо казано, Генералната асамблея приема докладите за работата на работните групи и на комисиите, приема отчетен доклад за работата на Съвета на Бюрата и на системата „Зелена карта” през изтеклата година, приема доклада на вътрешните одитори, поставя нови цели и задачи.

Генералната асамблея също така приема нови членове в комисиите, работните групи и Управителния съвет, приема план и бюджет за следващата година.

Едно от решенията, което най-много касае работата на националните бюра и застрахователните компании, е, че от 1 януари 2011 година се намалява срокът за потвърждаване на покритието по „Зелени карти” и по обичайно пребиваване на автомобила от 3 месеца на 6 седмици. Това означава създаване на по-гъвкава структура на работата в Бюрата и по-адекватна организация на данните в информационните центрове, от които пряко зависи дейността по потвърждаване на покритието.

Гласува се решението на Управителния съвет, считано от 1 август 2009 година, да отпадне мониторингът върху Молдовското национално бюро; така то става пълноправен член на системата „Зелена карта”.

Генералната асамблея също така разгледа и проблема с присъединяването на Косово към системата „Зелена карта” поради искане от страна на Косовската асоциация да се преразгледа въпросът с косовските автомобили. Засега обаче съгласно Конституцията на Съвета на Бюрата все още не може да се вземе временно решение, докато страната не бъде приета за член на Организацията на обединените нации.

Във връзка с влизането в сила на Директива 2007/64/ЕС /Payment Services Directive/ (Директива за плащанията по банков път) и Директива 2008/8/EC Генералната асамблея прие препоръки за работата на Бюрата относно банковите разплащания, разходите по щетите, комисионите и облагането с ДДС.

Като резултат от работата на работната група по защита на данните към Съвета на Бюрата препоръчва размяната на лични данни да става чрез кодирани имейли според техническите спецификации на информационните системи.

Една от най-важните дейности на Съвета на Бюрата е да следи финансовата стабилност на националните бюра и на системата като цяло. Целта на създадената работна група по финансова стабилност е да създаде процедура за постоянно наблюдаване на финансовата ситуация на Бюрата или система за ранно предупреждаване за възможна финансова нестабилност. С други думи ежегодно ще се събира информация за финансовата структура на Бюрата, свързана с дейността им, и ще се прави базисна оценка на ситуацията в системата „Зелена карта”.

-В два поредни мандата НББАЗ е член на Управителния съвет на Съвета на Бюрата в Брюксел и на комисията на страните, подписали Многостранното гаранционно споразумение към Съвета на бюрата. На тази асамблея настъпиха ли някакви промени в нашето представителство и бяха ли възложени нови отговорности към нашето Национално бюро, свидетелстващи за добре свършената от него работа като Компенсационен орган и гарантираща институция?

-На тази Генерална асамблея не бе избран нов Управителен съвет и членове на комисии и работни групи, тъй като мандатите им все още не са изтекли, но Българското национално бюро като член на Управителния съвет на Съвета на Бюрата активно участва в работата му и дискусиите за осъществяване целите и задачите на системата „Зелена карта”.

-От разговора с вас по-рано стана ясно, че през изминалата година по предложение на НББАЗ двама представители от Гаранционния фонд са били включени в работната група по защита на данните и в работната група за проблемите на информационните центрове към Съвета на Бюрата. От няколко месеца вече функционира и работна група по проблемите с ДДС към Съвета на Бюрата - също с участието на български представител. Какви са резултатите от дейността на работната група и на българските представители?

-Конкретни резултати от работата на работните групи по защита на данните, работната група за проблемите на информационните центрове и работната група по проблемите с ДДС към Съвета на Бюрата все още няма, тъй като те бяха създадени сравнително скоро и материята, която разглеждат, е доста сложна и обемиста, предвид разликите в националните законодателства, особено въпросите с облагането с ДДС на Бюрата, застрахователните компании и организациите за обработване на щети. Работната група по защита на данните подготвя предложение за общо решение за кодиране на данните за всички членове на Съвета на Бюрата, но това ще е трудно осъществимо поради големия брой на членовете и съществуващите различия в нивото на технологиите. Работната група по проблемите с ДДС е създадена с цел да даде разяснения относно прилагането на Директива 2008/8/EC и да избегне евентуални несъответствия на данни и двойно облагане.

-От доста време се изказват опасения, че заради падналия обхват по задължителната застраховка „Гражданска отговорност” (в момента той е около 75 на сто от броя на регистрираните в България моторни превозни средства) съществува вероятност от Съвета на Бюрата да подложат на мониторинг НББАЗ, да искат увеличаване на финансовия капацитет на Гаранционния фонд или финансови гаранции от държавата. Поставен ли бе този въпрос по време на асамблеята, или на такъв форум не се обсъждат такива проблеми?

Докога от Европейската комисия ще си затварят, образно казано, очите за съществуването на проблема, като се има предвид, че държави като Италия и Великобритания дори забавиха подписването с нас на Многостранния гаранционен договор поради съмнения в нашата способност да поддържаме необходимия обхват?

-Вярно е, че обхватът на застраховката „Гражданска отговорност” е паднал значително, но въпреки това Българският гаранционен фонд, който се отличава с много добрата си финансова стабилност, не е създавал проблеми с изплащането на обезщетения по вреди, настъпили в резултат на ПТП с виновни незастраховани български водачи на МПС. В този смисъл проблем в рамките на Съвета на Бюрата не съществува.

Ако трябва конкретно да отговоря на въпроса ви, такъв проблем не е разглеждан на Генералната асамблея. Това е въпрос, който при постоянни проблеми би бил разгледан на заседание на Управителния съвет и в работната група по финансова стабилност.

-През 2009 година НББАЗ в качеството си на Компенсационен орган обработи и изплати обезщетения на пострадали в Гърция водачи по вина на застраховани в няколко застрахователни компании, на които беше отнет лицензът. В подобни случаи от кого се възстановяват изплатените суми?

-Щетите, настъпили по вина на гръцки водачи, застраховани в застрахователни компании, които са в ликвидация или с отнет лиценз, се изплащат от Гръцкия гаранционен фонд.

Въпросите зададе

Славимир Генчев

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999
orange_li
"Основи на застраховането"
Йото Йотов, Боян Илиев, 2004