За нас 2009 е успешна година

22 Юни 2010 г.,zastrahovatel.com
Петър Аврамов, председател на УС и изпълнителен директор на „ХДИ Застраховане” АД

Ще намерим сили да устоим на съвременните предизвикателства

 

По съвпадение или не – последното ни интервю с вас за в. „Застраховател прес” е  преди една година, публикувано е на 12 май 2009 г., а настоящето ще намери място във вестника на 16 юни тази година. Така че има какво да споделите с нас и най-вече с читателите ни. Кое е най-важното, или кои са най-важните неща, които непременно искате да кажете за „ХДИ Застраховане” АД през изминалата година?

 

- За „ХДИ Застраховане” АД, а и не само за него 2009 година беше изпълнена с редица предизвикателства и трудности. Дружеството приключи годината с ръст от 2% на приходите от застрахователни премии и с печалба след данъчно облагане в размер на 225 хил. лв.

 

– Има ли нещо много характерно за философията, политиката и стратегията на „HDI Gerling International Holding AG” – Германия, а именно да гласуват доверие и да дават свобода на своите представителни дъщерни дружества, за да гарантират стабилност и постоянен ръст в своето развитие. Тоест да следват неотклонно своята успешна посока през времето. Много ми е приятно да слушам при всяка наша среща от г-н Матиас Маак, управляващ директор на холдинга, че „ХДИ Застраховане” АД в България е едно от най-добрите в реализирането на тази политика. Кажете ни малко повечко за нея и за прилагането й от екипа, който ръководите?

 

- Въпросът за доверието е ключов, когато говорим за реализиране на бизнесстратегията на „Talanx”. Нашите германски акционери, в частност и г-н Маак, са космополитни хора с изключително богат и ценен международен опит. Подходът, който те прилагат не само в България, но и във всички останали дъщерни компании, е на задаване на една стратегическа рамка за развитие на бизнеса, за очакванията, които те имат от конкретния пазар, и за резултатите, които трябва да бъдат реализирани. Задача на местния мениджмънт е в рамките на зададените стратегически цели да избере най-подходящата тактика за постигането им, базирайки се на познаването на пазара и на неговите специфики. В този смисъл „Talanx” като застрахователна група, оперираща на пет континента, прилага добре познатия принцип „Мисли глобално, действай локално”. В това отношение „Talanx” се отличава от други чуждестранни застрахователни групи, тъй като, както знаете, от своето създаване преди десет години до момента, местният мениджмънт на дружеството никога не е включвал представители на германския акционер. Тяхната роля е да контролират изпълнението на стратегическите цели в качеството им на членове на Надзорния съвет. В този смисъл, за да се върна на въпроса за доверието, ще кажа, да  това е ключов компонент на успешното управление.

 

 – И в края на краищата каква е за вас,  тоест за дружеството ви,  2009 година, как бихте я определили?

- В началото на разговора споделих с вас за резултатите на „ХДИ Застраховане” за 2009 г. В сравнение с пазара като цяло считам, че 2009 година е сравнително успешна за нас.

 

- Ще ви помоля да се спрете и на въпроса кои подходи, форми и методи използвате, тоест как работите за постигането на успешно решение на основните ви задачи, поставени ви от мениджърите на холдинга?

- Преди всичко ние държим изключително много на нашия екип от методолози и експерти в Централно управление и генералните агенции, с голяма част от които работим заедно повече от осем години. Успешната работа и оценка на Генералните агенции се осъществява според редица качествени и количествени показатели, като изпълнение на определения план за приходи от застрахователни премии, привличане на нови клиенти, поддържане на застрахователния портфейл, работа с лоялни клиенти и други. Класираните на първите пет места генерални агенции в конкурса за 2009 г. ще посетят през м. юни 2010 година столицата на Франция – Париж. Друга позната форма е популяризиране на новите и обновени продукти на дружеството сред застрахователните посредници, както и запознаване с новите продукти на потенциалните клиенти, за които са предназначени. Работим и по различни програми, свързани със социално ангажирани теми, като например съвместния проект с Пожарна безопасност и спасяване към Столичната дирекция на вътрешните работи, „Софийска вода” АД и „Демакс” за печат и разпространение сред домакинствата в град София на брошура „Как да се предпазим от пожар у дома?”.

 

– Преди повече от година в интервю с г-н Матиас Маак той сподели, че и тях, значи и вас не ви е отминала и пощадила световната икономическа и финансова криза. Но поради това, че бизнесът на всички ви от холдинга е здрав в технически аспект, а ви засяга от инвестиционна гледна точка, така и не сте получили тежък удар. Тогава той си послужи с една изключително оригинална метафора, изразявайки се: „...не ни беше насинено бизнес-окото”. Как впрочем се отразява конкретно тази задълбочаваща се все още финансова криза на вашата дейност, а и на целия застрахователен пазар в България?

- Казаното от г-н Маак тогава се потвърждава от резултатите на „Talanx” за 2009 г., които показват категорично стабилизиране на основните параметри. От 19 млрд. евро през 2008 г. брутният премиен приход на групата през 2009 г. вече е 20,9 млрд. евро, което представлява 10% ръст, като по този начин „Talanx” се връща към нивото от 2007 г. Стабилизирането на финансовите пазари рефлектира положително върху нетните приходи от инвестиции на групата, които през 2009 г. се увеличиха със 78%. Оперативната печалба на „Talanx” за 2009 г. е 1,5 млрд. евро, което представлява ръст от 151%. Всичко това показва, че избраната по-скоро консервативна стратегия на „Talanx” помага за това групата да устоява успешно и на тежки удари, какъвто безспорно е настоящата финансова криза, и да продължава да се радва на много добро и стабилно финансово състояние.

Казаното дава повод за оптимизъм, но преодоляването на негативните ефекти от срива на международните финансови пазари далеч не е единственото предизвикателство, пред което е изправена застрахователната индустрия. Много по-тежки за нас, особено в България, както се вижда, са ефектите на кризата върху реалната икономика и това е предизвикателството, което трябва да преодолеем. Свиване на потреблението, закриване на предприятия, срив в строителния бранш, спад на продажбите на нови автомобили – всичко това е проявление на кризата, която от финансова се превърна в икономическа.

 

– Какви са вашите пътища за излизане от тази тежка криза и ще продължите ли все така успешно да осъществявате консервативната политика на холдинга-майка – както по отношение на подписваческата, така и по отношение на инвестиционната си дейност?

- Прилагането на консервативна подписваческа и инвестиционна политика, каквато е политиката на „Talanx”, доказва своята ефективност и адекватност. Ето защо нейното прилагане и в България от „ХДИ Застраховане” АД стои извън всякакво съмнение.

 

– И в това наше интервю ще ви помоля да кажете няколко думи за продуктовия портфейл на „ХДИ Застраховане”.

- „ХДИ Застраховане” АД непрекъснато се стреми към обновяване на своите застрахователни продукти, които да отговарят на нарастващите изисквания и нужди на клиентите. Стремим се към развитие на застраховките за имущество на дома, офиса и магазина, застраховките за селскостопанските производители и фермери, както и тези срещу злополука. От началото на м. май 2010 г. в продажба е вече изцяло актуализираната застраховка „Помощ при пътуване”, която може да отговори на изискванията на туристи, работещи в чужбина, често пътуващи и студенти.

 

– И в никакъв случай няма да отмина въпроса за тежкия удар, който сигурно ще нанесе Тристранката и правителството на застрахователите, като ги ощети несправедливо с облагането на премийния им приход с унищожителен данък. Какво ще последва от тази „антикризисна мярка” на властимащите?

- Ясно е, че ефектът от глобалната финансова криза в България засяга реалната икономика. Право и задължение на всяко правителство е да разработи широк спектър от антикризисни мерки, с които, от една страна, да бъдат ограничени неефективните и често дублиращи се разходи, но от друга страна, следва да се стимулира и потреблението като алтернатива за съживяване на икономиката. Тези мерки трябва да бъдат проиграни и анализирани във всички аспекти на тяхното проявление и въздействие. Към застрахователните дружества в цял свят са налице все по-големи изисквания по отношение на тяхната капиталова база като основен източник за стабилност. В същото време в България е налице едно съществено противоречие – това между цената на застрахователната услуга и отговорността на застрахователите. Въвеждането на подобен данък трябва да бъде внимателно анализирано, да се прецени какво ще е отражението му върху застрахователните дружества, както и възможността той да бъде калкулиран в цената на застраховката.

 

– Като погледнете през месеците пред вас – до края на годината, - какво виждате и какво бихте искали да видите в полето на застраховането?

- При други обстоятелства да погледнеш шест–седем, дори и повече месеци напред не би изглеждало трудна задача. Но да градиш стратегия, която да се базира на забавените през последните месеци темпове на развитие и да набележиш своите „антикризисни” мерки и да очакваш още ненастъпили предизвикателства, е наистина трудно за решаване уравнение.

Ето защо, може би това, от което се нуждае полето на застраховането в този момент, е повече сигурност и предвидимост на събитията.

 

– А къде е мястото на „ХДИ Застраховане” АД?

- През тази година „ХДИ Застраховане” АД навършва 10 години. Амбициите и целите на нашия екип са свързани с преодоляване на всички трудности и предизвикателства, запазване на позициите на дружеството, нарастване на прихода от застрахователни премии и много настроение за отбелязване на рождения ден на дружеството в края на м. ноември 2010 г.

Използвам възможността да благодаря на всички колеги за ползотворната и успешна съвместна работа през тези години, така също и да пожелая на тях и техните близки много здраве, благополучие и късмет! И заедно да намерим сили да устоим на съвременните предизвикателства.

 

Интервю на Петър Андасаров

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001