Въвеждането на данък върху застрахователните премии ще убие индустрията

22 Април 2010 г.,zastrahovatel.com
Орлин Пенев, председател на Асоциацията на българските застрахователи

- Г-н Пенев, разбрахме, че мнението на застрахователната гилдия е категорично против въвеждането на данък върху застрахователните премии. Някой от участниците в Националния съвет за тристранно сътрудничество обърна ли се към вас, за да съгласува това предложение?

- Никой не се е обръщал към нас. За пръв път чухме, че се предвижда такава мярка късно вечерта в петък, и то от медиите. В събота на база личните си контакти успяхме да установим, че съществува такова предложение. В неделя (на Цветница) успяхме да свикаме част от членовете на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), за да изготвим становището, което рано сутринта в понеделник беше внесено чрез Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) в тристранния съвет. След това имахме разговори в Министерството на финансите, по време на които изложихме нашето становище и аргументите си по въпроса. Конкретен резултат нямаше. Само очакваната сума от мярката беше намалена от 100 млн. лв. на 50 млн. лева, сякаш се намираме на Женския пазар. Но пак казвам, че ние сме категорично против въвеждането на данък върху застрахователните премии, защото той ще убие индустрията.

 

- По време на срещата ви в Министерството на финансите какво беше ключовото изречение от страна на министъра? Прояви ли той склонност да бъде преразгледано въвеждането на тази спорна мярка?

- Да, естествено. Ние сме изключително благодарни на зам.-министър Горанов, който прояви изключително разбиране и точен и ясен поглед върху застрахователния пазар и аргументите, които бяха представени пред него.

 

- А търсено ли е становището по въпроса на Комисията за финансов надзор (КФН) и на Националната агенция по приходите (НАП)?

- Нямаме становище на КФН. На НАП становището не го знам. Знам само, че предложението за въвеждането на тази мярка е влязло в тристранния съвет от НАП.

 

- Какъв беше ефектът от данъка върху застрахователните премии, докато той действаше до 2005 г.?

- Докато действаше този данък от 1998 г. до 2005 г., сумарно за периода някои дружества платиха от 60 до 90 процента от съответния данък печалба. Мога да коментирам по-точно за компаниите на „Алианц България холдинг”, които бяха платили на практика около 90 на сто данък печалба.

 

- Как се отрази данъкът върху застрахователните премии тогава върху цените на застраховките?

- Сега цените на застраховките са доста по-високи от тогава, защото и цялостната ситуация се промени. Този данък беше въведен под условие за една година тогава и продължи да действа седем години.

 

- Защо стана така? С какви аргументи не беше отменен по-рано?

- Ние изтъквахме аргументи, че застраховането не е дейност, която трябва да бъде облагана на база оборот. Че застрахователите трябва да бъдат облагани, както и останалите стопански субекти в страната, т.е. да има равнопоставеност. Това твърдим и в момента.

 

- Но ситуацията сега е много по-различна, тъй като повечето действащи у нас застрахователи вече имат чуждестранни собственици и много по-лесно биха могли да продават полици на задгранични компании – дружества на компанията майка в други страни.

- Имайте предвид, че данъкът върху застрахователните премии беше една от причините да не влязат чуждестранните инвеститори в българското застраховане до 2005 г. Изключение правят само „Алианц”, които влязоха през 1998 г. А след 2005 г. имаме бум на чуждестранните инвестиции в застраховането. Всички сериозни външни застрахователи вече са на нашия пазар. Една от причините те да не влязат по-рано у нас е, че подобен данък в ЕС няма.

 

- А някой от чуждестранните инвеститори в застраховането у нас бил ли е попитан дали одобрява евентуално въвеждане на данък върху застрахователните премии в България?

- Един от чуждестранните инвеститори за наше щастие беше в България и успя да изкаже своето мнение по въпроса на днешната пресконференция. Другите чуждестранни инвеститори не могат да реагират толкова бързо, тъй като трябва да се съберат бордовете на директорите им, на които да бъде докладван случаят. Предполагам, че ще има реакция и от тяхна страна.

 

- Очаквате ли този въпрос да стигне до ниво Европейска комисия?

- Ако въпросът не се реши тук, в България, ние ще сезираме Европейската комисия за защита на конкуренцията, че сме поставени в неравностойно положение спрямо останалите стопански субекти в страната.

 

- Смятате ли, че може българските застрахователи да бъдат изтикани от нашия пазар от чуждестранни компании, които няма да бъдат облагани с данък върху премиите и цените на продуктите им съответно ще са по-ниски?

- Напълно е възможно, защото липсата на такъв данък за чужди застрахователи позволява те да работят с по-ниски тарифи и по този начин да дъмпират пазара. Естествено е, че ние не можем да бъдем конкурентоспособни в това отношение.

 

- В България има само една презастрахователна компания. Смятате ли, че е нормално тя да бъде освободена от такъв данък, а застрахователите – не?

- Каква е разликата между застрахователна и презастрахователна компания? Част от застрахователите у нас все още носят в името си „застрахователно и презастрахователно дружество”.

 

- Ако бъде направена реалистична прогноза, може ли да се очаква увеличение на приходите в бюджета от евентуално въвеждане на данък върху премиите? Или парите ще изтекат зад граница?

- Асен Христов беше достатъчно категоричен, че може всичко да изтече навън и тази мярка да се окаже куха. Т.е. тя да не постигне резултат.

 

- Резултат винаги ще има, но той може да е и намаляване на реално внесените в бюджета данъци, ако парите излязат навън.

- Ако премиите се изнесат зад граница като презастрахователни, вместо очакваните 50 млн. лв. може да се окаже, че в бюджета са постъпили само 5 млн. лв., както досега.

 

- По време на срещата ви в Министерството на финансите казаха ли ви от кога смятат евентуално да въведат тази мярка?

- В медиите четох, че смятат да я въведат от 1 май, което според мен не може да стане. Трудно може да има една данъчна година с два данъчни режима. А закон със задна дата трудно би бил приет в парламента. Или поне аз така мисля. Затова за мен това е пълна недомислица – хвърляне на фойерверки, а какво ще стане след това, не е ясно.

 

- А колко време е необходимо на застрахователите да преорганизират дейността си така, че да продават полици на задгранични компании?

- Нека да излезе законът, пък тогава ще видим колко време ще ни е необходимо. Ние сме доста гъвкави.

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки