Предвижда ли се премахване на горния праг на пенсиите и кога? Обвързано ли е това със сигурността на осигурителната система?”

06 Ноември 2008 г.,zastrahovatel.com
Доц.д-р Йордан Христосков пред VІІ национална конференция с международно участие: „Застраховането в България при условията на евроинтеграцията: предизвикателствата пред продължаващата адаптация”

Доц.   Христосков: „Вие правилно свързахте гарантирания минимум на пенсиите с максимума. Това пак е смесване на два различни модела. Вкарвайки гарантиран минимум на пенсиите и съответно допускайки ограничение в максималния размер, ознавача, че в една застрахователна система вкарваме елементи на преразпределяне. Т.е. я превръщаме в преразпределителен вид.

 

В Кодекса за социално осигуряване има текст, който казва, че след 2010 г. отпусканите пенсии няма да бъдат ограничавани. Т.е. те ще бъдат в онези размери, които се определят съгласно пенсионната формула. За да се стигне до това ограничението да отпадне през 2010 г., а не сега и защо не отпада за старите пенсии причините са в старата пенсионна формула. Тя допускаше да се изберат три най-добри години от целия осигурителен живот, макар и последователни. Този референтен период е повече от 10 пъти по-кратък от целия осигурителен живот на дадения човек. Това е едната причина. Втората е, че нямаше максимален размер на осигурителния доход – хората се осигуряваха върху цялото си възнаграждение. Тези два дефекта на стария пенсионен закон доведоха до големи изкривявания – има пенсии, които трябва да са над 10 000 лева. Може да е една, но има такава пенсия. Пенсиите от 3 до 7 хиляди лева са около 10-тина и т.н. Затова за старите пенсии ще продължава да важи това ограничение. Дали да бъде точно 35% от максималния доход, или да е повече е въпрос на политическа целесъобразност и обществена възприемчивост.

 

Но в новата осигурителна система, която е в сила от 2000 г., всяка година след 1997 вече влиза в референтния период, т.е. доходът има значение за изчисляване на пенсията. Като имаме и максимален осигурителен доход, там съществува автоматичен регулатор, който определя едно съотношение между минималната и максималната пенсия от порядъка на 1 към 5. Затова не е нужно да има таван на пенсиите. За всички, които имат доходи над максималния, съществува възможността да се ползват от доброволното пенсионно осигуряване, където ползват данъчни облекчения. Затова таванът на пенсиите е преходен и ще отпадне.

 

Освен в България, в още 11 (и от Стара, и от Нова Европа) от общо 27 страни-членки на ЕС също имат или фиксиран, или по определена формула пресметнат таван на пенсиите.”

 

ВП



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Основи на застраховането"
Йото Йотов, Боян Илиев, 2004
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998
orange_li
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003