Стратегическият план на ДЗИ през следващите три години:"ДЗИ – Еталон на българския застрахователен пазар"

20 Юли 2008 г.,zastrahovatel.com
 На 3 и 4 юли 2008 г. в Пловдив се проведе Национално съвещание на ДЗИ. По този повод се срещнах и разговарях с Недялко Чандъров, председател на УС и главен изпълнителен директор на двете дружества. (Интервю на Петър Андасаров)

От 1 октомври т.г. стартира нова стратегия в развитието между ДЗИ и „Си Банк” в областта на банковото застраховане

Кодексът по застраховане наложи смяна на имената на двете дружества. Досегашното име на майката е ЗПАД „ДЗИ” /Лайф/, а новото е Застрахователно акционерно дружество „ДЗИ”. Старото наименование пък на другото бе ЗПАД „ДЗИ-Общо застраховане”, което вече носи името „Общо застраховане ДЗИ” АД.


- Какво бе по своя характер това съвещание, г-н Чандъров?

- То бе редовно, работно съвещание с участието на всички служители от Централно управление, мениджъри на главни агенции, агенции и офиси.


- И все пак съвещанието е имало свой акцент, своя цел. Коя бе тя?

- Основната цел на националното съвещание бе да запознаем всички присъстващи със стратегическия план на ДЗИ през следващите три години, чието съдържание се изразява накратко в „ДЗИ – еталон на българския застрахователен пазар”.


- Значи сега заменяте думата „Лидер” с „Еталон”?

- Да, но целта винаги е била една и съща – водещи позиции на ДЗИ. Тази цел ние ще постигаме стъпка по стъпка.


- Вие не може да не сте отправили поглед и малко назад във времето, когато всъщност бе обявена новата политика на ДЗИ от нейния нов собственик „КВС”?

- Разбира се. И това бе първата стъпка в постигането на поставената от националното съвещание висока цел. Ние отчетохме накратко какво бе направено от 3 август 2007 година, датата, деня, в който „КВС” придоби 70% от ДЗИ. Уведомихме всички официално за промените, които бяха направени в организационната структура на Централно управление на ДЗИ. Управителният съвет и мениджмънтборда вече са, както се казва, в пълен състав. Имаме три нови попълнения: Мишел Каланс е изпълнителен директор по общо застраховане, който е над 17 години в застраховането, много добър професионалист. Бил е изпълнителен директор в „Алианц”, Германия, откъдето идва при нас. ДЗИ е и с друго ново попълнение в мениджмънтборда, това е Рик Янсен, финансов изпълнителен директор, и третото попълнение е Красимир Ганчев, чиято длъжност е свързана с дистрибуцията, маркетинга и търговската мрежа. Останалите двама ги познавате добре – Валери Алексиев, член на УС и изпълнителен директор – Животозастраховане, и Недялко Чандъров, председател на УС и главен изпълнителен директор на двете дружества.

Другото, много важно нещо, което отчетохме за този кратък период е, че ДЗИ стартира нов, многообещаващ банково-застрахователен бизнес с наш партньор „Си Банк”. Бяха разработени и поставени началата на нови продукти в общото и в животозастраховането.


- В какво се и ще се изразява този нов бизнес?

- За нас това е нова тема, нов вид канал. Изразява се в една стратегия на ДЗИ – „Банк Ашурънс” /Банково застраховане/, в провеждането на която ще използваме големия опит на нашия партньор - собственик „КВС”. С помощта на „ноу-хау”-то на групата ще направим нова стратегия в развитието между ДЗИ и „Си Банк” в областта на банковото застраховане. Тази стратегия ще бъде разработена до края на август тази година, до края на септември ще бъде разгледана и обсъдена, и мисля, че от 1 октомври ще можем да стартираме този вид застраховане.

И още нещо съществено, което сме направили през това време – в ДЗИ вече функционира Консултативен съвет, на който аз съм председател. Съставен е изцяло от колеги, управители на главни агенции. Този Консултативен съвет от 6 членове разглежда всички видове промени, които предстоят в дружествата по отношение на бизнеса по продукти, по възнаграждения и други. И де факто това е предходният фактор на УС. Той не може да взима решения, но има право да препоръчва на УС определени предложения.

И не на последно място трябва да отбележа, че бяха силно подобрени възнагражденията на наши служители, тоест бяха увеличени в тяхна полза.


- Нещо, което се коментираше и извън ДЗИ и което се сочеше за причина някои ваши служители да предпочитат други дружества поради предлагани им от тях по-високи възнаграждения.

- Това е вярно и не е вярно, но ние направихме нов проект по възнагражденията, чиято първа част отразява промени във възходяща линия за увеличение на заплатите, а втората част е свързана с кариерното израстване на нашите служители, с тяхното бъдещо професионално развитие и с обучението им. Просто всеки ще има възможност да осъществи целта си за своето развитие във времето.

Разбира се, че на това национално съвещание направихме анализ на застрахователния пазар, видяхме реално къде се намира ДЗИ в момента, определихме до каква степен „малките” или ”по-малките” застрахователи взимат от бизнеса на големите, очертахме как се разпределя бизнесът между големите, говоря за тези от първата тройка. И направихме извода, че ДЗИ трябва да се подготви да излезе на застрахователната арена с отлично здраве и форма и да спечели играта. А за да постигнем всичко това, трябва да имаме план за действие и да се определи ясно стратегията „ДЗИ - еталон на българския застрахователен пазар”. И най-важното, да се определят най-точните и ефективни начини, мерки, и форми, необходимия ни модел за успешното реализиране на тази стратегия през следващите три години.


- А бихте ли представили самата стратегия, която по всичко личи е оригинална и изпълнена с богато съдържание, заредена с голямо бъдеще в развитието на ДЗИ?

- На този етап предпочитам тя да си остане само наше достояние и да говорим за нея, когато дойдат резултатите, заложени в нейното реализиране от екипите на двете дружества. Ще кажа само, че планът за действие стартира от юни 2008 година и ще мине през няколко етапа. До края на 2008 - началото на 2009 година ще сме свършили около 80% от работата по него. И следва вторият етап с проекти, които са свързани с оптимизирането на самите процеси в дружествата.


- Ще се възползвам от тази наша среща с вас, за да ви попитам кое наложи смяната на имената на двете дружества?

- Наложи ги Кодексът по застраховане. Нищо друго. Просто трябваше да изпълним нормативните изисквания.


- Бихте ли обявили вие точните наименования на двете дружества?

- Разбира се. Досегашното име на майката е ЗПАД „ДЗИ” /Лайф/, а новото е Застрахователно акционерно дружество „ДЗИ”. Старото наименование пък на другото бе ЗПАД „ДЗИ-Общо застраховане”, което вече носи името „Общо застраховане ДЗИ” АД.




Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,
orange_li
orange_li
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999