BIPAR ще защитава интересите на застрахователните брокери в Европейския съюз

11 Септември 2005 г.,zastrahovatel.com
BIPAR обединява над 40 национални асоциации на професионолните застрахователни брокери в Европа и Средиземноморието. Тя е основана през 1937 г. и е призната от органите на Евросъюза и от международните институции като единствената организация, представляваща интересите на европейските застрахователни посредници.

В полския вестник “Контракти” в статията му “Скандинавски синдром” своя опит за развитието на европейския застрахователен пазар споделят Томаш Минтоф–Чиж, председател на Дружеството на застрахователните и презастрахователните брокери в Полша, и заместник генералния секретар на Европейската федерация на застрахователните посредници BIPAR.

В Полша застрахователните брокери с помощта на организацията BIPAR са си извоювали правото да получават застрахователно възнаграждение от застрахователните компании. Същевременно в Русия, Естония и Украйна държавният финансов надзор забранява на брокерите да получават възнаграждение от застрахователите, което съществено препятства развитието на брокерската система в тези страни. Според данни на Томаш Минтоф – Чиж, анализиращ развитието на застрахователните пазари в Скандинавия, подобни процеси протичат и в тези страни. Така например неотдавна държавният финансов регулатор в Дания забрани на брокерите да получават застрахователно възнаграждение от застрахователните компании. Тази тенденция може да се разпространи във всички скандинавски страни заради монополизацията на пазара от картели на няколко големи застрахователни компании, които не са заинтересовани от съществуването на институцията на застрахователните брокери.

Съществуват и други проблеми на брокерите в европейските страни. Първият от тях е свързан със строгото разделение на застрахователните посредници на брокери и агенти. Потребителите се заблуждават, че агентите представляват интересите на застрахователя и не отговарят за последствията от сделката, а брокерите работят за застрахования. В действителност застрахователният брокер не застава на нито една от посочените страни, той изпълнява посреднически функции между застрахования и застрахователя /презастрахователя/ с цел сключването на застрахователен /презастрахователен/ договор. В международната практика под “застрахователен брокер” /Insurance Broker / е възприето да се разбира застрахователен посредник, който съветва и подпомага своите клиенти /кандитати за застраховане/ и сключва застрахователни договори от тяхно име. Брокерът е независим от застрахователното или презастрахователното дружество. По своя статут той е представител на застрахования и е задължен да му посочи застрахователно дружество, което да бъде финансово стабилно и да осигурява най-добри условия за сключване на застраховката. Той прави съпоставка между застрахователните условия и тарифи на застрахователите, работещи на застрахователния пазар, и предлага на клиентите си най-изгодната защита.

Що се отнася до цената на услугата на застрахователния брокер, повечето клиенти считат, че тя се заплаща допълнително. В момента в много страни остро се поставя въпроса за това, кой трябва да плати. По правило застрахователната премия е единна и неделима. В нея наред с другите разходи е включена и комисионата на брокера. Тя не бива да се изключва от застрахователната премия, тъй като премийните ставки първоначално се изчисляват и утвърждават от застрахователите и от органите за застрахователен надзор. Получава се така, че за заплащане на брокера се грижи застрахователят. По този повод на застрахователния пазар се водят множество спорове. У клиента автоматически възниква съмнение относно обективността на застрахователния брокер. По думите на заместник генералния секретар на BIPAR тази постановка на въпроса е коренно неправилна. Брокерът не трябва да се възприема като опонент на застрахователя, той е независимо лице. Неговото участие в регулирането на отношенията между застрахования и застрахователя е изгодно в еднаква степен и за двете страни.

В страните от Европейския съюз този проблем отдавна е решен. Законодателството е уеднаквено и важат еднакви директиви и за брокерите, и за застрахователните агенти , към тях се предявяват еднакви изисквания относно лицензирането, професионалната подготовка и отговорностите към клиентите и застрахователите.

В някои европейски страни брокерската дейност се облага с ДДС отделно от комисионата в тарифите на застрахователя . Брокерските компании считат това за двоен данък, тъй като данъчната сума веднъж се приспада от застрахователната премия. Според Европейската федерация на застрахователните посредници BIPAR, премахването на ДДС до голяма степен ще ускори развитието на брокерската система в тези страни.

За развитието на брокерския сегмент значително би помогнал интересът на потребителите към посредниците. Според изследвания на BIPAR, в доста европейски страни потребителите все още се отличават с обща застрахователна неграмотност. Така например клиентът трябва да знае, че съществуват съвършено различни видове застрахователни брокери. Те се специализират на различни нива. Съществуват брокери, които се специализират в един вид бизнес, както и агенти, които работят само в областта на животозастраховането или в застраховането на имущество и автомобили, или в презастраховането. Има, разбира се, и универсални специалисти, но най-често те добре познават само определен сегмент от пазара. А презастрахователните брокери нямат нищо общо с потребителите, те работят изключително и само със застрахователните и презастрахователните компании. Именно поради това, че периодично клиентите се обръщат към брокери с “неподходящата специализация”, възникват редица затруднения и неточности в работата на специалистите, което естествено, се отразява негативно на общия имидж на посредника.

Днес брокерските компании се сблъскват с множество проблеми, свързани не само с неразбирането на ролята на посредника на пазара, но и с несъвършенствата на законодателствата в областта на работата с брокери в различните европейски страни. В тази връзка основната задача на Европейската федерация на застрахователните посредници BIPAR е създаването на система за регулиране, която в най-пълна степен да стимулира дейността на професионалните застрахователни посредници, да обезпечава справедлива конкуренция и защита на потребителите на застрахователни услуги. Единното регулиране на дейността както на самите застрахователни компании, така и на застрахователните посредници е необходимо условие за успешното развитие на застрахователния пазар, тъй като без това е невъзможно да се гарантира защитата на интересите на потребителите на застрахователни услуги.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов,
orange_li
"Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,
orange_li