БАЗК: Въвеждането на Обезпечителен фонд ще допринесе за защита на интересите на потребителите на застрахователни услуги и ще укрепи доверието в застрахователния бранш

02 Юли 2007 г.,zastrahovatel.com

СТАНОВИЩЕ НА БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ НА ЗАСТРАХОВАНИ И ПОСТРАДАЛИ ПРИ КАТАСТРОФИ ПО ПРОЕКТА на ЗИД на КОДЕКСА ЗА ЗАСТРАХОВАНЕТО

ЗАЩО /ЗА ЗАСТРАХОВАТЕЛИТЕ/ Е ДОБРЕ ДА ИМА ОБЕЗПЕЧИТЕЛЕН ФОНД ?

Няма да се спираме подробно на всички предложения и нови моменти, направени от КФН и Министерство на финансите за промени в КЗ. Като цяло те са разумни, справедливи, а някои от тях дори закъснели, с оглед на по-добра защита на потребителите.

Ще коментираме идеята за въвеждане на Обезпечителен фонд и защо това ще бъде полезно и за застрахователните компании.

Идеята за такъв фонд съществуваше още, когато се обсъждаше приемането на КЗ, но тогава в последния момент то беше извадено от проекта за изцяло нов Кодекс за застраховане.

За хората извън застрахователния бранш нека обясним каква е идеята на този фонд и защо е добре да го има. Нещата са прости – купуваш си /от съсед, приятел, бензиностанция, по интернет, супермаркет/ полица Гражданска отговорност, шофираш, но за съжаление предизвикваш ПТП, има пострадали, има нанесени материални щети на други автомобили. Ти си спокоен, казваш си „Аз си имам застраховка!”. Междувременно обаче застрахователят, който си избрал, вече го няма, просто го няма, той е в несъстоятелност и е спрял да изплаща обезщетения. Ти може и дори да не си разбрал за това. И в един светъл ден, получаваш покана да платиш на друг застраховател или на увреденото лице няколко хиляди лева??!!! Следват и заплахи за дело и принудително събиране на средствата, запори, лихви и т.н. .............все едно си престъпник. И тогава разбираш, че ти си избрал грешната застрахователна компания, заложил си на „куц” кон. И тогава си казваш „ТЕЗИ ЗАСТРАХОВАТЕЛИ СА МОШЕНИЦИ!!!”

ДОВЕРИЕТО е най-важното нещо в застрахователния бизнес! Защото клиентите на Юпитер и МЗК Европа не правят разлика между компаниите, за тях това са Застрахователи и неплащането от страна на един, води до срив на доверие в ЦЕЛИЯ БРАНШ !!!

Не случайно България е на едно от последните места в Европа по отделени средства за застраховки на глава от населението. Застрахователната култура е изключително ниска в България и застрахователите това го знаят не по- зле от нас.

 

Аргументите на БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ НА ЗАСТРАХОВАНИ И ПОСТРАДАЛИ ПРИ КАТАСТРОФИ за създаването на Обезпечителен фонд са следните:

Когато потребителят си избира застраховка ГО, той не се интересува и не е необходимо да се интересува от финансовите отчети на застрахователя, нито от неговите резерви или пазарен дял, презумпцията е че всички застрахователни компании са изрядни.

Освен това, ГО е задължителна застраховка. Тя не е личен избор, това е законово задължение за всеки притежател на автомобил в България. Ако аз искам да сключа застраховка „каско”, виж тогава ще проуча детайлно към коя компания ще се застраховам и ще си нося последствията, ако застрахователят фалира. Разбира се, че и колкото да проучвам, отново няма гаранция, че застрахователят след няколко месеца може да го няма вече...

Самите застрахователи много добре знаят помежду си кои са „лошо управлявани и недобросъвестни застрахователи” и тук е мястото бранша сам да ги посочи и санкционира. Нека не забравяме, че държавата създава правилата и следи те да се спазват и се намесва в краен случай. С отварянето на застрахователния пазар, в България наистина може да се появят чужди „рискови” застрахователи, които трудно ще бъдат проверявани и санкционирани от КФН, и ако те фалират, какво ще се случи – отново ще има измамени и излъгани потребители и отново ще се срине доверието в целия застрахователен пазар.

Предвидените допълнителни вноски за Обезпечителен фонд са ниски - 1,50 лв. годишно за всяка полица ГО. По-малко от кутия цигари! Това няма да затрудни потребителите.

Проблемът с ниската цената на полиците ГО се дължи до голяма степен и на самите застрахователни компании. Преди 2 години, когато се дискутираше дали да се премахне долната граница по премиите по ГО, ние бяхме против, защото знаехме какво ще се случи, а именно – безумен дъмпинг на цени на полици ГО, полици по 45 лв!!! Това разбира се беше изключително неразумно за всички застрахователи и те сега го отчитат, но не искат да го признаят. Първо, защото всички компании загубиха много приходи от тази безумна „конкуренция”, загубиха и потребителите, защото не може да очакваш нормално обезщетение по застраховка ГО, но да плащаш за полицата жълти стотинки. Нашите застрахователи много добре знаят какво е положението в Полша и Унгария. Там също няма долен праг на цената на полиците ГО, но има джентълменско споразумение да не се продава под определен разумен праг и това се спазва от всички застрахователни компании.

И не на последно място е необходимо да погледнем нещата в банковия сектор. И да припомним защо там действа Фондът за гарантиране влоговете на гражданите. Защото когато преди години в България фалираха десетини на банки и вложителите окупираха клоновете на въпросните банки и искаха да се саморазправят със служителите там, това беше добър повод нашите законотворци да въведат принципа на гарантиране на банковите влогове. За да няма бунтове и протести. За да има доверие в банковата система. За да спестяват гражданите в банки, а не в „буркан” банк. Такава система за гарантиране на влоговете има дори и в либерална Америка, там тя не е задължителна, но 99% от банките и спестовните институции, членуват доброволно в техния фонд за гарантиране на влоговете и най-големият стикер на входа на всяка американска банка е да покаже, че във въпросната банка влоговете са гарантирани.

Нека да не забравяме и какви са основните цели, посочени в чл. 2 от Кодекса за застраховането - осигуряването на защита на интересите на потребителите на застрахователни услуги и създаването на условия за развитието на стабилен, прозрачен и ефективен застрахователен пазар. Именно въвеждането на Обезпечителен фонд, ще допринесе за защита на интересите на потребителите на застрахователни услуги и ще допринесе за укрепването на доверието в застрахователния бранш.

 

И накрая нека да ви разкажем една истинска история от нашата практика. Преди няколко месеца в офиса на Асоциацията дойде, по- скоро „донесоха” млад мъж без крака. Човекът беше предизвикал ПТП, в което беше загубил и двата си крака. Също така, в резултат на катастрофата беше увредил друг луксозен автомобил. За зла участ, неговата застраховка ГО е била в Юпитер. След 2 годишни мъки, няколко операции, загуба на крайници този човек беше заплашен от иск в размер на 16 хиляди лева, защото застрахователят на скъпия автомобил решил да си събира парите от този нещастен човек, тъй като Юпитер беше вече фалирал. Хората бяха писали жалби и протести до всички възможни институции и настояваха, че те си имат валидна полица ГО в Юпитер и че този застраховател трябва да плати.... Не можехме да намерим разумен отговор защо няма кой да покрие неговата отговорност...

Владимир Тодоров,председател на УС на БАЗК

 

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,
orange_li
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005