Акционерите на “Лев Инс” вече гласуваха за публичен статут на дружеството

28 Май 2007 г.,zastrahovatel.com

Борсата става все по-атрактивна за финансовите компании. През изминалата седмица първата крачка към публичността бе направена от “Първа инвестиционна банка” и “Корпоративна търговска банка”, чиито първични публични предлагания в момента са в центъра на борсовия живот. Явно еуфорията, която се усети около тяхното излизане на борсовата сцена опияни и други две дружества от финансовия сектор – Застрахователна и презастрахователната компания “Лев Инс” и “Инвестбанк” АД.

На Общо събрание, което ще се проведе на 7 юни 2007 г., акционерите на “Инвестбанк” ще гласуват регистрацията й като публично дружество. Като се вземат предвид технологичните срокове, това най-вероятно ще стане през есента. На събранието ще бъде взето и решение за увеличение на капитала на банката с 21 млн. лв. – до 53.323 млн. лева. То обаче ще бъде записано изцяло от досегашните акционери на кредитната институция. Нейните собственици са предпочели да излязат на борсата, като предложат 10% от вече съществуващи акции, т.е. чрез вторично публично предлагане. При липса на кворум събранието ще се проведе на 14 юли.

“Инвестбанк” е приключила първото тримесечие на тази година с нетна печалба в размер на 2.733 млн. лева. За сравнение нетният й положителен финансов резултат за същия период на миналата година е бил 324 хил. лева. Към края на март 2007 г. основният капитал на банката е в размер на 32.323 млн. лв., разпределени в 32.323 млн. акции с номинал 1 лев. Средствата от увеличението ще се използват за развитие на цялостната дейност на „Инвестбанк”, което включва банкирането на дребно, и откриване на нови клонове, както и инвестиционно банкиране. В момента кредитната институция има над 120 клона и офиси в цялата страна. Мажоритарният собственик на “Инвестбанк” е “Феста Холдинг”с дял от 86.84%. Дружеството “Винком” (с основен собственик “Феста Холдинг”) притежава 11.83%, а останалата част от капитала е собственост на физически лица.

След отписването на „ДЗИ банк” от публичния регистър на борсата вече се търгуват акциите на три банки - СИБанк, “Централна кооперативна банка” и “Българо-американската кредитна банка”.

Акционерите на “Лев Инс” вече гласуваха за публичен статут на дружеството. Това стана на Общо събрание на акционерите, което се проведе на 1 май. Тогава акционерите взеха решение и за увеличение на капитала му от 13 млн. на 23 млн. лева.

Целта, която компанията ще преследва чрез публичността, е повече от тривиална

– да се осигури прозрачност за гарантиране сигурността на клиентите и възможност за участие в нейния капитал.

На Общото събрание на ЗК “Лев Инс” АД бе отчетена и нетна печалба за миналата година от 10 млн. лева. Застрахователното дружество се нарежда на пето място на пазара с премийни приходи от 67.011 млн. лв. за 2006 година.

Застрахователна компания “Лев Инс” АД (бившето “Левски Спартак”) е учредено през 1996 г., а на 6 януари 2000 г. е получило лиценз за извършване на застрахователна дейност на територията на България. Негови собственици са Рахил Меир Класик (Израел) с 25.173%, Яад Пирзул (Израел) с 25.173, Хертридж Гаранти Холдингс (САЩ) с 23.007%, АС АГ (България) с 14.756%, Лев Корпорация (България) с 4.669% и Токуда Банк България с 7.153 процента.

В момента застрахователния сектор на борсата е представен от ЗПАД„ДЗИ”, ЗПАД „Булстрад” и ЗД “Евроинс”АД

ЗПАД „ДЗИ” е пионерът от този сектор на борсата. Той започна да се търгува на “БФБ-София” на 11 август 2003 г. при цена от 14.02 лв. за акция. Попадането му на борсовия под стана след приватизацията на 20% от неговия капитал, които бяха включени в т. нар. пул “Мечта”. ЗПАД “Булстрад” придоби публичен статут по подобен начин, когато в края на 2003 г. през борсата бе продаден държавният дял в дружеството от 13.62 процента. Единствено ЗД “Евроинс”АД пое пътя към борсата по собствена воля. В началото на миналата година дружеството се листва на фондовия пазар чрез вторично публично предлагане на 5 млн. акции.

ЗД “Евроинс”АД приключи първото тримесечие на тази година с нетна печалба от 677 хил. лв., като за сравнение за същия период на 2006 г. нейният размер е бил 158 хил. лева. Премийният приход на дружеството пък се е увеличил с 23% – до 12 677 хил. лева. Финансовите приходи на “Евроинс” за първото тримесечие също са скочили от 21 хил. лв. за същия период на 2006 г. до 538 хил. лева. Застраховките “Каско” имат най-голяма заслуга за този ръст. Приходите от този вид застраховки са нараснали със 74.3% - до 5 652 хил. лв. спрямо 3 243 хил. лева. Приходите от застраховки “Злополуки” са нараснали с 30.1%, а застраховки “Имущество” – с 26.2 процента.

На 7 май започна подаването на поръчки за акции на “Първа инвестиционна банка” АД. Инвеститорите ще могат да подават поръчки до 18 май. Първичното публично предлагане на ПИБ ще включва до 16.5 млн. обикновени безналични акции с право на глас, като 10 млн. ще бъдат новоиздадени акции, а до 6.5 млн. - съществуващи акции, собственост на “Първа финансова брокерска къща”. От тези 6.5 млн. акции 5 млн. ще се предложат на търга, а 1.5 млн. - до 30 дни след листването на борсата. След увеличението банката ще има капитал от 110 млн. лв., а свободно търгуемите акции ще достигнат 15 процента.

Емилия Клисурска

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки