Нов стимул за банковата консолидация в Европа

24 Април 2007 г.,zastrahovatel.com
"Дневник"

Нов стимул за банковата консолидация в Европа

Мегасделката между "Барклис" и "Ей Би Ен Амро" е за 67 млрд. евро

от Екатерина АНЧЕВА

Дълго чаканата консолидация на претъпкания европейски банков сектор получи два силни тласъка. "Барклис" (Barclays Plc) и "Ей Би Ен Амро" (ABN Amro) в понеделник обявиха, че са постигнали споразумение за сливането си. Междувременно "Уникредит" призна, че е търсила контакт с френската "Сосиете женерал", въпреки че според италианците тема на разговора не е било евентуално придобиване на френската финансова институция, а възможности за стратегически растеж. Ако действително се стигне до сделка между "Уникредит" и "Сосиете женерал", каквито прогнози вече се появиха, ще се създаде паневропейска структура с пазарна капитализация от 142 млрд. евро. Подобно сливане ще се отрази и на българския банков пазар, тъй като групата "Уникредит" притежава "Булбанк", "Хеброс банк" и "Ейч Ви Би Банк Биохим", а "Сосиете женерал" притежава 98% от "Сосиете женерал експресбанк". В края на тази седмица трите банки в България на италианската финансова институция ще финализират сливането си, резултат от друг международен мърджър - този между "Уникредит" и HVB.

Докато пред бъдеща сделка между "Уникредит" и "Сосиете женерал" все още има много въпросителни, вчерашната договорка между "Барклис" и "Ей Би Ен Амро" е окончателна. Мегасделката между двете финансови институции е на стойност малко над 67 млрд. евро, което я превръща в най-голямото придобиване във финансовия сектор досега. Ако не се появят регулаторни пречки пред финализирането й, ще се роди втората по пазарна оценка банка в Европа след лидера "Ейч Ес Би Си" (HSBC Holdings Plc). Поглъщането на базирания в Амстердам холандски кредитор ще създаде институция с почти 230 хиляди служители и над 8200 клона, простиращи се от Индия до Бразилия.

Сделката между "Ей Би Ен Амро" и "Барклис" ще послужи като катализатор за други международни банкови сливания, особено във Франция, Германия и Италия, предричат анализатори. "Подобна мегасделка несъмнено ще поведе вълна от последващи сливания между банките, защото ще ги накара да преразгледат възможностите за собственото си разрастване", смята Джером Форнерис от марсилската "Банк Мартин Морел". По думите му раздвижването в банковите среди е неизбежно.

Позицията му подкрепя и Алан Чибозо, анализатор във френския филиал на ING банк. "Дните на "Сосиете женерал" като независима банка са преброени, смята Чибозо. Всички средни по големина кредитни институции с добри активи са потенциални мишени на придобиване." Към застрашените от купуване банки освен "Сосиете женерал" Чибозо добавя и белгийската Dexia, германската "Комерцбанк", италианските "Капиталия" и "Банка Монте де Пачи ди Сиена" (Banca Monte dei Paschi di Siena). Според Чибозо не е изключено в тази група да влязат и белгийските "Фортис" и KBC.

По изчисления на "Блумбърг" само обявените досега за тази година банкови сливания са на стойност от 218 млрд. долара, което е почти три пъти повече в сравнение с миналогодишната цифра от 70.5 млрд.

"Банките търсят източници на растеж и започват да купуват конкуренти в опит да намалят разходите", обяснява Вафа Ахмади, анализатор в "CPR асет мениджмънт" в Париж. "Някои банки имат добри продукти и се нуждаят от клонове, в които да ги предлагат. Други пък имат клонове, но слаби продукти", разяснява Ахмади.

Подобна позиция защитава и Патрик Лемънс от "ABN Amro асет мениджмънт". "Процесът на банкова консолидация в Европа все още дори не е започнал, имаме да извървим дълъг път, докато достигнем САЩ и ползите, които носи консолидацията зад океана", посочва Лемънс.

Също в понеделник "Мерил Линч" повиши рейтинга на Дойче банк, препоръчвайки купуване на акции с идеята, че тя също може да бъде обект на поглъщане. През февруари рейтингът на банката беше свален на "неутрален" заради ниските й резултати. Прогнозата е за 50-процентен шанс за сливане с по-голяма търговска банка, като пример се посочва испанската "Банко Билбао диская архенталия".

Според други анализатори обаче въпреки рекордните параметри на сливането между "Барклис" и "Ей Би Ен Амро" това няма да отприщи вълната на консолидацията в Европа, а по-скоро ще доведе до поредица от малки банкови сделки. Основният им аргумент е, че изкупуваната банка е била лесна за придобиване мишена, защото вече беше атакувана от британски хедж фонд, който искаше разделянето й заради нейните неубедителни финансови резултати. Много по-големи надежди да разбие държавния протекционизъм се възлагат на евентуална договорка между "Уникредит" и "Сосиете женерал". Анонсирането на подобни намерения действително би било тест доколко сериозни са намеренията на европейските правителства да се разделят с политиката на протекционизъм и да работят за създаването на по-конкурентен банков сектор.

Част от огласеното в понеделник споразумение между "Барклис" и "Ей Би Ен Амро" е холандците да продадат американската си банка "Ласал" (LaSalle) на "Банк ъф Америка" (Bank of America) срещу 21 млрд. долара. Акционерите на "Ей Би Ен Амро" ще получат за всяка своя акция по 3.225 акции на "Барклис". Това е оценка от 36.25 евро за акция на Ей Би Ен, или с 33% повече от цената, на която акциите на холандската банка спряха да се търгуват на 16 март - последния ден преди съобщението, че се преговаря за сделка."Предложеното сливане представлява уникална възможност за създаване на нова конкурентоспособна сила на финансовия пазар, от което ще спечелят нашите клиенти и акционери", заяви главният изпълнителен директор на "Барклис" Джон Върлей.

Офертата на британската банка не беше единственото предложение за изкупуване към "Амро". Конкурент на "Барклис" беше консорциум от три институции - "Роял банк ъф Скотланд" (Royal Bank of Scotland Group Plc), "Сантандер Сентрал Испано" (Santander Central Hispano SA) и "Фортис" (Fortis). Те обмисляха да раздробят холандската банка, като "Сантандер" трябваше да получи бизнеса й в Латинска Америка и Италия, а "Фортис" - холандските операции. Базираната в Единбург шотландска група пък се интересуваше най-вече от американската банка на ABN, от азиатския й бизнес и инвестиционното й банково поделение. Срещата между "Амро" и консорциума в понеделник беше отложена.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застраховане"
Христо Драганов Йордан Близнаков, 2000
orange_li
"Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,
orange_li