Атанас Табов: Българското бюро е в състояние да посрещне предизвикателствата на европейското членство

27 Юли 2006 г.,zastrahovatel.com
Атанас Табов – председател на Управителния съвет на Националното бюро “Зелена карта”  

Последните промени в Кодекса за застраховането могат да дестабилизират пазара

-Г-н Табов, поради специфичната двуседмична периодичност на “Застраховател прес” в предишния брой успяхме да публикуваме само кратка информация за завършилото на 6 юли т. г. годишно редовно общо събрание на Националното бюро “Зелена карта”. Приети бяха отчетният доклад на УС за дейността на Бюрото през 2005 г., бюджетът за административната му издръжка през 2006 г., бяха направени неотложните промени в устава, свързани с изискванията на Кодекса за застраховането, приети бяха и две нови компании – ЗК “Лев инс” АД и ЗАД “ВИКТОРИЯ”. Бихте ли споделили сега малко повече подробности за взетите решения?

-Изминалата 2005 г. беше сравнително трудна както за НББАЗ, така и за българския застрахователен пазар. Независимо от това Българското национално бюро продължи да работи и да се утвърждава като добре работеща и професионално доказана структура.

Административната ни дейност протече в две направления – вътрешна и външна. Първата включва администриране, издаване и контролиране на международни сертификати „Зелена карта” (за 2005 г. бяха заявени и отпечатани 213 000 броя, а 14 001 броя бяха анулирани); ликвидация на щети на територията на България при ПТП с участие на МПС с чужда регистрация; връзки и тясно взаимодействие с Гаранционния Фонд, КФН и българските застрахователни компании, членуващи в НББАЗ (Националното бюро взе активно участие в работната група на АБЗ по изготвянето на новия Кодекс за застраховане) и осъществяване на тясно взаимодействие и сътрудничество с “Гранична полиция”, МВР, КАТ и МВнР. На основата на съвместната дейност между НББАЗ и “Гранична полиция” беше засилен контролът на ГКПП, т. е. бяха проверявани почти всички МПС, напускащи страната, за наличие на валиден международен сертификат „Зелена карта”. Това личи и по ръста на продадени “Зелени карти” през 2005 г. спрямо 2004 г. – 2.27 %.

По линия на външната дейност бих изтъкнал, че работата на НББАЗ в отношенията му със Съвета на Бюрата “Зелена карта” и отделните национални бюра се извършваше в съответствие с разпоредбите на сключените международни договори, Вътрешните правила, препоръките и решенията на Генералните асамблеи на Съвета на Бюрата и разпоредбите на европейските директиви за автомобилно застраховане.

Макар и без наличието (тогава) на единна информационна система в България, ние успяхме в голяма част от случаите на запитване от страна на чужди национални бюра да подадем исканата информация относно покритието на български “Зелени карти”, по които са станали ПТП в чужбина. Тази работа е трудоемка и нерегламентирана, което я прави изключително трудна. Ние сме членове на Съвета на Бюрата и в изпълнение на Вътрешните правила сме задължени да съдействаме в най-голяма степен на нашите партньори – чуждите бюра, защото „Бюрото, под чиито контрол е издадена “Зелена карта”, трябва да оказва сътрудничество на Бюрото в страната на ПТП, за да се осигури ефикасна защита на пострадалите”. Към НББАЗ бяха отправени приблизително 2300 запитвания, като дадохме 1730 отговора с идентифициран застраховател, а за допълнителна информация относно “Зелена карта” дадохме около 570 отговора.

През изминалата година НББАЗ взе участие в няколко важни международни събития, организирани от Съвета на Бюрата. Делегати от Бюрото участваха в 39-ата Генерална асамблея на Съвета на Бюрата през месец май 2005 г. във Варшава. На тази Генерална асамблея беше връчен флагът на Съвета на Бюрата на НББАЗ за домакин на 40-ата Генерална асамблея, която се състоя в София на 1 и 2 юни 2006 г. (Бел. ред. В. “Застраховател прес” отрази обширно събитието, включително и с пространно интервю с г-н Табов, в брой 11 (292) от 14-28 юни т. г. на вестника; в сегашния брой ви предлагаме малка част от благодарствените писма и поздравления от чуждестранните национални бюра.)

Освен това НББАЗ участва в Комисията по номинациите към Съвета на Бюрата със задача да участва в подбора на управителните му органи. НББАЗ бе прието през 2005 г. за член на Управителния съвет на Съвета на Бюрата с тригодишен мандат.

През 2005 г. бяха проведени две заседания на Управителния съвет, на които една от основните теми беше свързана с членството на България и Румъния в ЕС. Основните проблеми за България и Румъния, дискутирани в Управителния съвет, бяха свързани с броя на незастрахованите МПС и с финансовия капацитет на Гаранционния фонд. Тези въпроси са в основата на това дали България ще подпише Многостранния гаранционен договор от 1 януари 2007 г., или това ще бъде отложено за по-късен етап, което зависи от броя на незастрахованите МПС, който трябва да бъде под 10%, и от намиране на презастрахователно покритие на Гаранционния фонд.

Засега индикациите са, че Многостранният гаранционен договор може да не бъде подписан с България. Това означава, че след 1 януари 2007 г. за българските МПС ще се изисква в ЕС контрол на застраховката „Гражданска отговорност” – “Зелена карта”; също така НББАЗ няма да изпълнява функцията на Компенсационен орган съгласно IV директива.

През октомври 2005 г. представители на НББАЗ бяха привлечени в работна група на Съвета на Бюрата за становище и мнение по защитата на системата от фалшиви сертификати “Зелена карта”.

През октомври 2005 г. НББАЗ взе участие в Седмата регионална среща на Бюрата от Югоизточна Европа. Традиционно на такива срещи се дискутират и обсъждат проблеми от регионално значение. Те се провеждат в дух на взаимно доверие и колегиална атмосфера и като цяло способстват за приятелското решаване на редица проблеми, възникнали в процеса на работата, обмяна на опит и други. Срещата се проведе в Тирана, Албания.

-Бихте ли казали нещо за ликвидационната дейност на НББАЗ?

-За периода 1 януари - 31 декември 2005 г. в НББАЗ бяха регистрирани 452 броя щети на наша територия. Изплатени бяха 488 броя щети на обща сума 2 824 924 лв. До края на 2005 г. по сметки на НББАЗ бяха възстановени 3 017 325 лв. Средният размер на обезщетенията, които НББАЗ изплати по имуществени щети, е около 2 000 лева, а за неимуществени - 22 000 лева.

Статистиката сочи, че най-голям брой щети са регистрирани по вина на турски водачи на МПС – 110 броя. На второ място по брой заведени щети са ПТП с участието на водачи, притежатели на германски “Зелени карти” – 59, на гръцки “Зелени карти” – 54, на румънски “Зелени карти” – 37, и т. н.

-Как стои въпросът с фалшивите и последващо подправените „Зелени карти”?

-В НББАЗ бяха регистрирани 161 броя щети по фалшиви “Зелени карти”, от които 59 бяха заведени през 2005 г. За тези случаи своевременно бяха уведомени “Гранична полиция”, “Интерпол” и ДНСП с оглед проверка на регистрационните номера на автомобилите, избягване на застрахователни измами, издирване на извършителите и предявяване на регресни права. За сравнение, през 2004 г. бяха заведени 85 броя щети.

Само 7 броя щети бяха заведени по последващо подправени “Зелени карти”, а останалите 52 броя бяха по фалшиво отпечатани бланки.

След извършена проверка в “Интерпол” и ДНСП се установи, че 80 автомобила са с несъществуващи, крадени или фалшиви регистрационни номера. Най-много щети по фалшиви „Зелени карти” и фалшиви регистрационни номера са настъпили на територията на Франция – 26 броя, на Италия – 23 броя, и на Испания – 18 броя. Тези цифри са доста обезпокоителни и по тази причина Управителният съвет на Съвета на бюрата постави проблема за разглеждане на свое заседание, като съответно излезе с предложение за промяна на Вътрешните правила.

Към 31 декември 2005 г. са изплатени 16 броя щети за сумата от 40 930 евро. Висящи са 51 броя щети с резерв 166 093 евро. За периода 1 януари - 31 декември 2005 г. са издадени 191 674 броя “Зелени карти” от застрахователните компании, членуващи в НББАЗ, и са събрани 45 164 241,15 лв. премии. В сравнение с миналата година ръстът на премиите е с около 2%.

-Имахте ли проблеми с полиците на ЗК “Хилдън”?

-През изминалата година в НББАЗ бяха регистрирани 74 броя искания за гаранции по щети на ЗК “Хилдън” АД. От тях само 9 броя щети са платени от компанията. С решение на УС на НББАЗ предприехме необходимите действия и изплатихме за сметка на депозираната пред НББАЗ банкова гаранция 68 броя щети на стойност 176 748 евро, като за повечето от тях изплатихме и наказателна лихва в размер на 12% на годишна база за забава съгласно чл. 6 от Вътрешните правила.

Големи трудности обаче срещаме при обработката на новонастъпили щети по “Зелени карти”, издадени от ЗК “Хилдън” АД, за което поехме ангажимент пред Съвета на бюрата с циркулярно писмо от 17 октомври 2005 г. до всички национални бюра. Проблемът е, че не получихме информация от ЗК “Хилдън” АД за издадените “Зелени карти” - номера, валидност, застраховани и т.н. Тъй като нямаме никаква обратна информация от компанията, сме принудени да даваме покритие на база на копие от „Зелена карта”, издадена от компанията, или пълни детайли, вписани в полицейски протокол.

-Защо имаше прекъсвания при провеждането на Общото събрание?

-Наложи се да изчакаме приемането на промените в Кодекса за застраховането, за да можем в пълнота да актуализираме устава на НББАЗ. Сега на дневен ред са проблемите, свързани с прелицензирането на компаниите, които продават застраховката “Гражданска отговорност”, и приемането на нови членове на Бюрото. Както е известно, до 1 септември т. г. всички компании, които продават “Гражданска отговорност”, трябва да подадат документи за прелицензиране в КФН. От нас се иска да предоставим в надзора информация за компаниите, които са изпълнили нашия устав в частта за банковите гаранции и презастрахователните договори.

Със съжаление трябва да кажа, че парламентът прие някои промени в кодекса, с които не можем да се съгласим. Първо, Националното бюро бе поставено под надзор от страна на КФН. Това е неприемливо, тъй като според изискванията на Съвета на Бюрата националните бюра трябва да бъдат независими институции, т.е. да няма вмешателство на държавата в дейността на бюрата. Те са доброволни сдружения на застрахователи, продаващи застраховката “Гражданска отговорност”. С тези промени нашето бюро вече не е независима институция. НББАЗ е с особен статут и се подчинява на международни договори. Ние не сме застрахователна компания и не може да бъдем надзиравани като застраховател.

Другата промяна в Кодекса за застраховането, която може да застраши финансовата стабилност на НББАЗ, третира, че след приемането ни в ЕС от 1 януари догодина нашето бюро ще бъде отговорно за полиците, издадени от наши застрахователи, независимо дали са получили лиценз, или не. Ако сега, докато тече процесът на прелицензиране, някоя компания не получи лиценз, а междувременно е продавала “Гражданска отговорност” с валидност след 1 януари 2007 г., НББАЗ ще трябва да бъде гарант по нейните полици! Това е несправедливо и неправилно, особено за компании, които никога не са били и членове на бюрото. Значи ние трябва да поемем отговорността, включително и при фалит, на такова дружество. Съществува реална опасност от финансова дестабилизация на застрахователния пазар. Това е автоматично прехвърляне на отговорност за полици, които са валидни за територията на България и са събирани на конкурентна основа; а изведнъж се оказва, че след 1 януари догодина те ще станат валидни и за чужбина.

Разговора води

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки