Алекси Стратиев:Самите граждани осъзнаха необходимостта от застраховката “Гражданска отговорност”

14 Юли 2006 г.,zastrahovatel.com
Алекси Стратиев – началник Направление “Пътна полиция” в Национална служба “Полиция”

-Г-н Стратиев, на 1 юни т. г. при откриването на Генералната асамблея на Съвета на Бюрата “Зелена карта” министърът на финансите Пламен Орешарски съобщи официално, че към 31 май т. г. обхватът на застраховката “Гражданска отговорност” е надхвърлил 97 на сто. Това изненада делегатите от 44-те страни, членуващи в системата “Зелена карта”. Нещо повече - българските журналисти останахме с впечатлението, че те приеха с резерви тази вест. От друга страна, вие неведнъж сте казвали пред в. “Застраховател прес”, че методиката, по която в “Пътна полиция” сте отчитали този обхват – процент на незастраховани МПС, участвали в пътнотранспортни произшествия, спрямо общия брой ПТП в страната – винаги е показвала по-висок обхват в сравнение с онази, която отчиташе брой на регистрирани автомобили спрямо брой сключени застраховки.

-Действително тогава министърът на финансите Пламен Орешарски и председателят на Комисията за финансов надзор Апостол Апостолов изнесоха много положителна информация за България. Още по-силно тя се подчертава, погледната от обратната страна – от произшествията на пътя и от участниците в пътното движение. Смятам, че в бъдеще би трябвало да се възприеме тази методика, защото тя се ползва и в Европа. Според нас именно тя показва реалното състояние на нещата – не броя на МПС по улици, дворове, гаражи и т. н., а колко фиксирани произшествия се случват и при колко от тях участниците не притежават полица. Както неведнъж сме съобщавали, процентът им е много малък. Второ, според нашия текущ контрол на пътя при съпоставянето им с общия брой проверени водачи броят на незастрахованите е още по-малък.

Третият показател е колко ПТП се поемат от Гаранционния фонд на фона на приблизително 80-те хиляди леки произшествия годишно.

-На националната конференция в Свищов, проведена в началото на юни тази година, бе съобщено за 513 заявени претенции към фонда…

-От тези 513 случая обаче трябва да се приспаднат онези без наличие на застраховка “Гражданска отговорност” и онези, при които водачите са употребили алкохол. Последните може да имат застраховка, но тя е невалидна, щом не са спазили задълженията си по договора. Така че чистите случаи на липса на “Гражданска отговорност” като причина да се покрие щетата от Гаранционния фонд, са някъде около половината. През миналата година случаите бяха близо 900, като половината от тях бяха за липса на полица, а другата – за неправоспособност или за употреба на алкохол.

-Комисията за финансов надзор още миналата година бе отправила питане до Европейската комисия да приложим и у нас официално методиката, по която вие отчитате обхвата, но получи отказ. Същевременно стана ясно, че ще има още една партньорска проверка, която да препотвърди положителните резултати, което от своя страна ще позволи нашето Национална бюро “Зелена карта” да подпише Многостранното гаранционно споразумение с другите страни от системата “Зелена карта”.

-Може би причината е в това, че на фона на предишния нисък обхват от Европа са по-чувствителни на тази тема. Смятам, че до момента, първо, параметрите са адекватни, и, второ, не сме излезли и няма да излезем от тях. Следователно оттук насетне трябва да градим доверието към нас. Мисля, че ще успеем. За нас тези критерии са обективни. Трябва да се има предвид, че автомобилният парк у нас е много стар и доста хора трудно привикват със застраховането като цяло. Със застраховката “Гражданска отговорност” за пръв път правим такава сериозна крачка. Явно ще трябва да се доказваме и затова е хубаво да има проверки. Освен че установяват положителните неща, които стават у нас, те ни и помагат. На базата на тези проверки се създаде много добра координация между КФН и МВР, между Министерството на финансите и МВР, между Гаранционния фонд и МВР, между самите застрахователи и Гаранционния фонд. Участие има и Министерството на околната среда и водите, що се отнася до изоставените автомобили - по негово предложение МПС, неминавали на преглед по няколко години, ще се отчисляват чрез общинските власти. Направиха се и съответните законодателни промени, въведена бе по-висока санкция за липса на застраховка. Има и предложение, което може би ще се приеме, за лишаване от правоспособност до момента на сключване на полица.

-Какво куцаше допреди няколко месеца, та не можехме като държава да се справим с този проблем? Законодателството, координацията, проверките на пътя?

-Комисията за финансов надзор и МВР разработиха съвместно две наредби, касаещи обмена на информация, което изигра много положителна роля. Гаранционният фонд, КФН и Министерството на финансите успяха да създадат за пръв път общ масив от данни за застрахованите автомобили. Това до началото на 2006 г., въпреки нашите многократни настоявания, не се беше случило. Даже и в началото на 2006 г., въпреки многобройните срещи между всички заинтересовани страни и взетите на тях решения, при предоставянето на такава информация съществуваха проблеми, липсваше пълнота – имаше автомобили, които реално са били застраховани, а в масивите на застрахователите не се отчитаха.

Постепенно тези неща се изчистват. КФН няколко пъти поиска от нас да проверим действителни полици - при случаи на ПТП най-вече - дали са отразени в базата данни на застрахователите, за да може да изиска от тях да бъдат коректни при предоставянето на информация.

-Очевидно и винетният стикер, и пререгистрацията оказаха положително въздействие.

-Да, стикерът облекчи много пътните полицаи. В потока автомобили трудно можеш да прецениш кой има и кой няма застраховка. Трябваше специално да се проверява полицата. А и това е една стъпка към създаването на гражданско общество, което се самоконтролира относно това кой е коректен гражданин и кой – не. Освен стъпките на държавата, обществото също трябва да направи своето за европейско поведение на пътя. Най-големият принос за повишаване на обхвата има МВР чрез извършения огромен обем от работа по пререгистрацията. С малко хора и с неголям ресурс нашите колеги от цялата страна свършиха много. Няколко пъти съм им благодарил чрез медиите, бих искал да го направя и чрез вашия вестник. Ръководството на МВР също отчете високо нашата дейност. Положи се наистина невероятен труд. В началото и ние имахме съмнения дали ще се справим, но, слава Богу, успяхме.

-В предишни интервюта за в. “Застраховател прес” вие искахте да бъдете подпомогнати от застрахователите по отношение снабдяването на “Пътна полиция” с по-модерни технически средства. Има ли някакво развитие вашето предложение?

-Да, като идея, като намерение съществува. Ръководството на Гаранционния фонд предложи 10 на сто от глобите по “Гражданска отговорност”, които ние налагаме и които постъпват във фонда, да отиват за технически средства. Това ще бъде много ефективна мярка. Съвременните технически средства позволяват да се извършва автоматичен контрол за наличие на винетния стикер.

-Какво сочат последните ви данни?

-Цифрите, които давахме по-рано – брой на ПТП и процент на незастраховани и контрол и установени водачи без полица – сочат намаляване спрямо миналата година. При първата статистика за миналата година бяха близо 4 на сто, а сега са близо два процента, т. е. два пъти е намалял броят на случаите на ПТП с участници без застраховка. При втората статистика (за контрола) през 2005 г. процентът бе около два, а сега е около един, т. е. от сто проверени автомобила само един е бил без застраховка.

-Коя от мерките помогна според вас най-много?

-Контролът, стикерите, пререгистрацията – всичко повлия. Но най-важното е, че самите граждани осъзнаха важността и значението на застраховката. А и всеки може да си направи сметката – дали да даде 100 лева, или ако бъде хванат без застраховка, да плати глоба от 600 лева и пак да бъде длъжен да сключи застраховка…

-На националната конференция, проведена в Свищов в началото на юни т. г., някои застрахователи се изказаха против това Гаранционният фонд да праща писма до водачите, които не са си подновили полиците. Според тях би било по-добре това да прави полицията.

-Това е несериозно. Когато всички автомобили влязат в базата данни, застрахователите и Гаранционният фонд биха могли да следят непрекъснато за валидността на полиците. На всеки водач може да се случи да пропусне датата. Кой е по-заинтересован да подсеща своите клиенти, че някоя полица вече изтича, за да не се стига до проверка на пътя с налагане на санкция? Не може да се иска от силовите органи на държавата да вършат всичко.

Основният проблем на “Пътна полиция” е как да се намали броят на осакатените и загиналите на пътя. Ангажирайки се с допълнителна работа – включително и по пререгистрацията – ние малко или много загърбихме основния приоритет в нашата дейност.

Щом застрахователите са формирали този масив, след като са взели парите на хората, след като са им взели данните, не виждам какъв е проблемът да ги подсетят. Не може да водим подобна кореспонденция и да влизаме в договорните отношения между застраховател и застрахован.

Полицията е на пътя, за да контролира. Ако някой няма застраховка “Гражданска отговорност”, плаща глоба. Това е отношението ни и към всички останали нарушения – превишена скорост, неправоспособност, употреба на алкохол. Не можем да загърбим онези проблеми, които водят до ПТП с ранени и загинали на пътя, за да правим само проверки на документи.

-В началото, когато се обсъждаха механизмите и мерките за повишаване на обхвата, имаше вариант именно “Пътна полиция” да пише уведомителните писма, защото всички разчитаха на по-големия респект на службата.

-Колкото и да се усъвършенства информацията, пътят й от Гаранционния фонд или от застрахователите към нас и от нас – към застрахования, е много дълъг. Това би било също така ненужно и неоправдано административно натоварване на държавата. В крайна сметка, докато се завърти този кръг, може съответният клиент да си е подновил полицата, а като капак да получи от нас уведомително писмо, което само ще го травмира допълнително. Така че мотивът “вие трябва да пишете писмата, защото хората имат страх от вас”, вече не е актуален. Щом създаваме гражданско общество, хората трябва да привикват държавата да работи с институции, а не с репресивен апарат.

Разговора проведе

Славимир Генчев

 

Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012
orange_li
"Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски,