Единният европейски пазар на задължителната застраховка “Гражданска отговорност” - Австрия

10 Февруари 2006 г.,zastrahovatel.com
*Сравнително изследване на икономическо-статистическата ситуация в ЕС/ Проф. д-р Улрих Майер

Икономико-статистическата част от проекта се заема с изучаването на параметрите и избора на критерии, използвани от автомобилните застрахователни компании в страните членки на ЕС, за определяне на премиите по застраховка “Гражданска отговорност”, т.е. какво кара застрахователите да искат различни премии за различните групи застраховани. Изследването е съсредоточено в частните моторни превозни средства, които не се използват толкова с търговска цел. Също така са игнорирани всички други видове моторни превозни средства.

Поводът за проекта е представянето и работата на Единния европейски пазар на задължителната застраховка “Гражданска отговорност”, който, освен страните членки на ЕС, включва и Швейцария. В хода на въвеждането на принципа за свободно предоставяне на услуги в застраховането, застрахователният контрол беше отчасти хармонизиран, което доведе до дерегулиране на застраховката “Гражданска отговорност” за много от страните членки. Въпреки че застрахователните продукти продължават да бъдат под строга регулация (така например застрахователните компании са задължени да притежават законоустановен минимум на застрахователно покритие/, автомобилните застрахователи в ЕС са свободни сами да определят нивото на премиите от момента на дерегулирането на пазара. Местните законодатели и регулатори имат ограничени възможности за намеса в премийната политика на застрахователите /по същество има намеса само при основателна жалба/.

Дерегулирането доведе до високо нарастване на конкуренцията в много европейски страни в сектора на застраховката “Гражданска отговорност”. Това рефлектира както върху редуцирането на премийните нива и печалбите, така и върху интензивното диференциране на премиите.

Настоящото изследване разглежда ситуацията на пазара на застраховката “Гражданска отговорност” в страните членки на ЕС поотделно. Включени са също Швейцария и Норвегия, а като пример за строго регулирани пазари и за сравнение са представени САЩ и Япония.

Обща статистика

В абсолютна стойност

На 1000 единици население

На 1000 моторни превозни средства

БВП

190,55 млрд.

23 588 хил.

35 891 хил.

Население

8.08 млн.

х

1.5 хил.

Площ /кв.км./

83 858

10.38

15.80

Железопътна мрежа /км/

6 444

0.80

1.21

Пътна мрежа /км/

129 000

15.97

24.30

Автомобилна пътна мрежа/км/

2 000

0.25

0.38

Общ брой на моторните превозни средства

5.31 млн.

657

Х

Пътнически автомобили

3.89млн.

481

732

Пътни инциденти

39 225

4.86

7.39

Брой пострадали

963

0.12

0.18

Таблица 1: Страна и транспорт

Данните са от 1997 г.

Австрия

Автомобилно застраховане

Общо

Общо застраховане

Автомобилно застраховане

Застраховка “Гражданска отговорност”

Брой застрахователни компании¹

62

50

32

30

Брутен премиен приход

10.13 млрд.²

6.04 млрд.²

2.08 млрд.²

1.40 млрд.³

-на глава от населението

1 254

748

257

173

-на моторно превозно средство

х

х

392

264

Таблица 2: Дял на застраховката “Гражданска отговорност” в Общото застраховане

¹Застрахователи под австрийски контрол

²Брутен премиен приход на застрахователи по австрийски контрол

³Брутен премиен приход, реализиран само от местни продажби

 

Австрия

Структура на застрахователния пазар

През 1998 г. 62 застрахователни компании са под австрийски контрол; 60 от тях са ситуирани в Австрия, а 2 чуждестранни застрахователни дружества са извън обединеното европейско пространство. Преброени са 65 по-малки застрахователни компании, чиито премиен приход е по-малко от 1% от общия премиен приход. От 60 австрийски застрахователи 55 са акционерни дружества, а 5 - взаимозастрахователни кооперации. През последните 10 години броят на застрахователите е относително постоянен /през 1989 г. са били 57/. Има известно разместване в структурите на акционерните дружества (през 1989 г. 23% от застрахователите са били все още под формата на взаимозастрахователни кооперации). Повечето от застрахователите са активни в животозастраховането така добре, както и в общото застраховане. През 1998 г. 50 от 60 австрийски застрахователи са ангажирани в застраховането на различни видове злополуки, включително и автомобилни, 9 - в здравното застраховане, 40 от 60 оперират и в животозастрахователния сектор, а 4 от компаниите са презастрахователни. През 1998 г. общозастрахователният бизнес все още формира повече от половината от общия премиен приход.

Чуждестранен застрахователен бизнес

През 1998 г. 16 поделения на компании от европейската общност оперират на австрийския пазар, като 9 са от Германия. Освен това 327 застрахователи от европейската общност са били ангажирани в сферата на услугите в Австрия, като голяма част са били от Великобритания и Германия. Присъствието на чужди застрахователи на австрийския пазар е все още незначително – заемат едва 0.7% пазарен дял през 1997 г. Бизнесът на местни застрахователи с партньори от европейската общност е не повече от 0.4% от премийния приход.

Ситуацията на пазара на застраховане на моторни превозни средства

Пазарен дял, заеман от трите най-големи автомобилни застрахователи

43.0%

Пазарен дял, заеман от петте най-големи автомобилни застрахователи

63.7%

Пазарен дял, заеман от десетте най-големи автомобилни застрахователи

84.0%

Таблица 3: Концентрация на пазара на автомобилно застраховане в проценти от брутния премиен приход

През 1998 г. 30 австрийски застрахователи са ангажирани в автомобилното застраховане. Общият премиен приход в този сектор формира повече от 1/5 от общия премиен приход и по-малко от 1/3 в общото застраховане. През 1998 г. по-малко от 2/3 в общото застраховане се генерира от застраховката “Гражданска отговорност”. Пазарният лидер в автомобилното застраховане е “Allianz Elementar”, държащ почти 17% от местния пазар. Формиран е пазарен дял от 43% за 3 водещи компании, т. е. концентрацията на пазара на автомобилни застраховки е относително висока.

Високата конкуренция, наблюдавана през последните няколко години в автомобилното застраховане, доведе до диференциране на тарифните планове и в средните премии.

 

Автомобилно застраховане

Застраховка “Гражданска отговорност”

Застраховани рискове

7 518 310

5 142 265

Брутен премиен приход

2.08 млрд.

1.40 млрд.

Равнище на щетимост

76.5 %

76.4%

Таблица 4: Статистика на автомобилното застраховане

 

Развитие на застраховката “Гражданска отговорност”

Регулационно развитие

Преди 1994 г. австрийският автомобилен застрахователен пазар е сред тези с най-висока степен на регулация в европейското икономическо пространство. Едва през 1987 г. премиите (включително и системата бонус-малус) са либерализирани. От август 1987 г. обект на регулация са само премийните структури (не и средните премии). До декември 1993 г. застрахователите бяха задължени да обявяват фиксирани премии, като им бе позволено да използват при формирането им фактори, определени от регулаторния орган. От януари 1994 г. на застрахователите им е позволено да намалят премиите. През септември същата година пазарът е напълно дерегулиран.

Регулацията към настоящия момент

От либерализирането през 1994 г. австрийските застрахователи са свободни да минимизират факторите, формиращи тарифите, както и да намалят премиите. Освободени са от задължителното равностойно третиране на застрахованите. Единственото условие е да няма дискриминиране.

Застрахователно покритие на “лошите рискове”

В Австрия няма договорени минимални нива на премиите по застраховката “Гражданска отговорност”. Застрахователното покритие на всички рискове е осигурено от институция с името “Versicherungsnostand”. Ако човек, търсещ застраховка, е отхвърлен от трима застрахователни агенти, той може да се обърне към Асоциацията на застрахователите. С писмо ще му бъде препоръчан застраховател, който ще е задължен да предложи и подпише застрахователен договор. По така определения начин клиентът няма право да получи повече от 50 % отстъпка от най-високата премия, според тарифата на посочената от асоциацията застрахователна компания.

Роля на асоциацията

Австрийската асоциация на застрахователите не се намесва в тарифите на своите членове от автомобилното застраховане.

Основни фактори, определящи премиите

Най-важният фактор в Австрия е мощността на двигателя, измервана в кW. В допълнение застрахователите прилагат и широк диапазон от различни критерии

Диференциране на премиите

Класове

Разпределение

Класификация на собствениците/водачите на МПС

Бонуси за жени

2

10%-15%

Възраст на водача¹

7

6%-40%

Фирмени автомобили

2

5%-10%

Предишни застрахователни договори със същата компания

2

10%

Бонуси за членове на различни автомобилни клубове

2

10%

Самоучастие за млади шофьори²

2

10%

Бонус за лоялност³

2

10%

Класификация според използването на автомобила

Място на регистрация

2

 

Доплащане при използване на автомобила за търговски цели

2

150%

Бонус при малък километраж

2

5%

Бонус за съхраняването на автомобила в гараж

2

5%

Бонус за втори автомобил

2

10%

Класификация според вида на автомобила

Години на автомобила

2-3

10%-15%

Мощност на двигателя

7-126

х

Автомобил без катализатор

2

+20%

Таблица 5: Основни фактори при формиране на премиите

¹Младите шофьори плащат много по-високи премии /жените под 21 години плащат до 40% повече/, а по-опитните плащат до 6% по-ниски премии от тези на средна възраст /до 40 години/.

²Самоучастието на млади шофьори се определя от факта дали карат мощна кола /повече от 0.09 кW мощност на кг. празно тегло/ , тогава франшиза е 50% от тяхната премия.

³Бонуса е гарантиран, ако застрахования е клиент на компанията през последните 3 години.

Системата “Бонус-малус”

В Австрия се прилага система “Бонус–малус”, която е относително постоянна и опростява калкулирането на премиите по застраховка “Гражданска отговорност”.

     

Увеличаване на клас след щета

     

След 1

След 2

След 3

След 4

клас

Премия /%/

Покачване в клас

1

17

200

17

17

17

17

2

16

200

17

17

17

17

3

15

170

17

17

17

17

4

14

170

17

17

17

17

5

13

140

16

17

17

17

6

12

140

15

17

17

17

7

11

120

14

17

17

17

8

10

120

13

16

17

17

9

9

100

12

15

17

17

10

8

100

11

14

17

17

11

7

80

10

13

16

17

12

6

80

9

12

15

17

13

5

70

8

11

14

17

14

4

70

7

10

13

16

15

3

60

6

9

12

15

16

2

60

5

8

11

14

17

1

50

4

7

10

13

18

50

3

6

9

12

¹Съществуват допълнителни класове в границата между –1 и –6, където се прилагат премии, намалени до 45% /супер бонус/.

През 1999 г. повече от половината застраховани /54%/ са били в клас “Бонус” от 0 до 1, само 2.4 % са попадналите в клас “Малус” от 10 до 17 / премията е от 100 % до 200 %/.

Превод

Гергана Рашкова

Бел. ред. Редакцията на в. “Застраховател” изказва благодарност на г-жа Теменуга Ненова – изпълнителен директор на ЗПАД “Алианц България”, която ни предостави книгата на проф. Улрих Майер.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки