Финансовият риск на Българското национално бюро е оценен от Съвета на Бюрата – Брюксел, като нисък

06 Април 2011 г.,zastrahovatel.com
Атанас Табов, председател на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи

-Г-н Табов, на 1 април 2011 г. НББАЗ ще навърши 9 години. След приемането на страната ни за пълноправен член на ЕС се повишиха отговорностите на Бюрото като гарантираща институция и орган за обезщетяване на пострадалите от ПТП. В предишно свое интервю вие изтъкнахте, че НББАЗ е утвърдена институция, която спазва всички правила, установени от Съвета на Бюрата (СБ), изпълнява подписаните договори и споразумения и прилага директивите, приети от Европейската комисия, касаещи автомобилното застраховане. Затова няма да ви питам дали и как се справя НББАЗ със своите отговорности и задължения, а ще ви помоля за кратък преглед на дейността на Бюрото през изминалата година в различните й аспекти.

-През 2010 г. Националното бюро на България продължи чрез своя председател да участва за втори мандат в УС на СБ – Брюксел, като представител на 12-те държави от Източно-Европейската регионална група. За периода 2011/2014 г. са излъчени нови представители в комитетите на СБ на държавите от тази група. По този повод Българското национално бюро представи презентация на 11-ата Регионална среща на страните от групата, проведена през октомври 2010 г. в Белград. Изборът протече по строго определени правила съгласно процедурата за избор на СБ и Меморандума за разбирателство, подписан от държавите в групата и изготвен по предложение на нашето Бюро. Според тези правила България беше номинирана и подкрепена от мнозинството държави да представлява държавите от регионалната група в Комитета по вътрешните правила (General Rules Committee) и в Комитета по специфичните правила на държавите, подписали Многостранното гаранционно споразумение (Specific Rules Committee). Формално изборът на комитетите ще се проведе на Генералната асамблея на СБ през май 2011 г.

По предложение на НББАЗ двама представители от Гаранционния фонд на България участват в Работната група по защита на данните и Работната група за проблемите на информационните центрове към СБ. Националното бюро като представител на България участва също така и в работната група по ДДС към СБ.

НББАЗ, представлявано от председателя му, продължава да участва в постоянно действащата междуведомствена работна група по въпросите на задължителните застраховки „Гражданска отговорност”, която се ангажира с трайното решаване на проблемите с нея и най-вече с нейния обхват. По решение на КФН, НББАЗ беше включено да участва също така и в работната група към КФН за изработване на методика за неимуществените вреди.

-Възникнаха ли някакви нови, непроявявани досега проблеми във вашата дейност?

-През изминалата година НББАЗ се сблъска със случаи на ПТП извън територията на България, най-често в Румъния, причинени от МПС с български регистрационен номер, предмет на покупко-продажба между местни лица и лица, постоянно пребиваващи извън България.

Съществува практика, при която се продава МПС с български регистрационен номер на лице, постоянно пребиваващо извън територията на България, като се подписва договор в писмена форма с нотариална заверка на подписите, но не се извършват последващите задължителни действия по смяна на регистрационния талон. Това МПС се държи от „новия собственик” само срещу договора за покупко-продажба. НББАЗ сезира КФН, МВР и лично министър Цветан Цветанов за предприемане на адекватни мерки за спешни законодателни промени.

Българското национално бюро постави на вниманието на Генералния секретар на СБ няколко проблема, свързани с функционирането на системата „Зелена карта”.

а) проблемът с присъдени съдебни обезщетения, надвишаващи лимитите на отговорност на страната на събитието, и невъзстановяването на сумите, надвишаващи тези лимити, от страна на Гарантиращото бюро;

б) другият проблем е свързан с претендирането на минимална такса за обработка в случаите, когато има представена претенция от пострадалия, но по някаква причина не се е стигнало до изплащане на обезщетение;

в) третият проблем е свързан с доказване участието на виновни български автомобили, напуснали мястото на събитието (hit & run), които впоследствие се оказват незастраховани;

г) направихме предложение до Комитета по Вътрешните правила (General Rules Committee) към СБ за въвеждане на допълнителни данни в действащия вече образец (Model letter) относно марката и модела на виновните автомобили, улесняващ предоставянето на покритие по обичайно пребиваване по регистрационен номер (normally based).

Тези проблеми в момента са включени за разглеждане и дискутиране в дневния ред на комитетите на СБ.

През месец септември 2010 г. НББАЗ въведе нов формат на сертификат „Зелена карта” и на „Гранична застраховка” по образец на СБ. Новият формат е в циркулация от 1 януари 2011 г. Всяка „Зелена карта” от стария формат, издадена преди 31 декември 2010 г., независимо от периода на валидност, ще бъде валидна до изтичането на периода на валидността й, която трябва да започва преди 31 декември 2010 г.

В ежедневната си работа НББАЗ с готовност указва методологическа помощ на колегите от съответните отдели на компаниите членове във връзка с ликвидацията на щети, приложимото законодателство и тълкуването на Вътрешните правила и на Европейските директиви, което сме готови да правим и в бъдеще с цел запазване добрия имидж на Бюрото и неговите членове пред европейските институции.

-Какво показват данните за резултатите от издаването на сертификат „Зелена карта” и „Гранична застраховка” и ликвидационната дейност у нас и в чужбина.

-През 2010 г. в НББАЗ по заявки от застрахователните компании са отпечатани 785  100 броя „Зелени карти” и 24 950 броя „Гранична застраховка”.

Регистрираните щети в НББАЗ по вина на МПС без наличие на задължителна застраховка „Гражданска отговорност” за 2010 г. година са 360 броя, като най-много са настъпили на територията на Гърция, Германия и Италия.

Заведените в НББАЗ щети в качеството му на Компенсационен орган за 2010 година са 26 броя.

През 2010 г. в НББАЗ са регистрирани 572 броя щети на територията на България. Статистиката сочи, че най-голям брой щети са регистрирани по вина на турски водачи на МПС – 142 броя. На второ място по брой заведени щети са ПТП с участието на водачи на МПС с английски регистрационни номера – 89 броя, с румънски – 70 броя, с гръцки – 55 броя, с германски – 47 броя, с испански – 28 бр, с македонски – 26 бр., и т.н.

 

-Надеждното функциониране на системата „Зелена карта” до голяма степен зависи от адекватното действие на Информационната система на Гаранционния фонд. Директната връзка с ИЦ на ГФ ви позволява да предоставяте своевременно информация при запитване от страна на чужди Национални бюра за покритие по събития, станали в чужбина с български МПС. От друга страна, вие изтъквахте като основен проблем случаите с издадените полици „Гражданска отговорност” на разсрочено плащане и съответно прекратяването им поради неплащане на поредни вноски. Този проблем още ли е нерешен? Има предложение въпреки неплащането на следващи вноски застрахователят да не може да прекратява полицата.

-Съгласно Вътрешните правила на СБ дейността на НББАЗ като Гарантиращо бюро се изразява в съдействие и предоставяне на информация на чуждите национални бюра за застрахователите на МПС с български регистрационни номера, по вина на които са причинени щети на териториите на чужди държави. След присъединяването на България към ЕС тези запитвания се увеличиха многократно. През 2010 г. НББАЗ е отговорило на 5 107 запитвания, като най-много са запитванията от Италия, Германия и Румъния.

Тенденцията и през 2010 г. бе към нарастване на броя на незастрахованите МПС, причинили произшествия на територията на държавите, подписали Многостранния гаранционен договор, и за които НББАЗ е длъжно да даде покритие и да уреди платените от съответните обработващи бюра обезщетения. Най-честите случаи от заведените в НББАЗ щети по незастраховани МПС продължават да бъдат по прекратени полици, издадени на разсрочено плащане. В резултат на това регистрираните щети в НББАЗ по вина на МПС без наличие на задължителна застраховка „Гражданска отговорност” за 2010 г. година са 360 броя.

-Динамична среда като застраховането предлага все нови и нови предизвикателства. Имаше ли някакви важни промени на европейско ниво, засягащи функциите и дейността на националните бюра „Зелена карта“? УС на СБ прие нови критерии за финансовата стабилност на държавите членки и нови правила на мониторинг с цел да се повиши контролът върху Националните бюра и тяхната финансова стабилност.

-Вече можем да потвърдим, че във връзка с молбата на Сръбското национално бюро към СБ то да се присъедини към подписвачите на Многостранното гаранционно споразумение, УС на СБ взе решение това да стане, считано от 01.01.2012 г., по предложение от Европейската комисия. Окончателното решение, разбира се, ще се гласува на тазгодишната Генерална асамблея на страните членки на системата „Зелена карта”. Това означава, че след тази дата отпада граничният контрол за наличието на сертификати „Зелена карта” и български МПС ще могат да пътуват през територията на Сърбия без „Зелена карта“.

Редовно всяка година СБ провежда оценяване на финансовата стабилност на бюрата чрез попълването на въпросник със статистически данни за всяко Бюро. Можем да се похвалим, че след влизането в сила на новите правила за оценка на СБ, финансовият риск на Българското национално бюро се е подобрил и е оценен от Съвета на бюрата като НИСЪК.

-Неотдавна НББАЗ подписа Европейската харта за пътна безопасност. Какво ви провокира да се включите към хартата и какви ангажименти пое Сдружението?

-Ежедневно в нашата работа се сблъскваме с лица, пострадали от катастрофи. Нашата цел е максимално бързо и по най-справедливия начин тези хора да бъдат обезщетени. Интересът ни е да намалим жертвите от катастрофи по пътищата не само заради човешкото страдание и болка, но и защото това е свързано с финансови ангажименти от страна на застрахователните компании.

Ангажиментите, които НББАЗ пое, като подписа Европейската хартата за пътна безопасност, са целият екип на сдружението да използва логото на Хартата в кореспонденцията си с останалите 44 национални бюра от системата „Зелена карта” и застрахователните компании от тези страни. На сайта на сдружението ще открием секция за пътна безопасност, където ще публикуваме данни за пътните инциденти и ще подканяме застрахователните компании, членове на Сдружението, да обменят информация за мерките за пътна безопасност.

В тази връзка искам да използвам възможността да се присъединя към инициативата на органите на КАТ и да призова към използването на колани на задните седалки, в резултат на което жертвите на пътя ще се намалят с 30 на сто, което означава 300 души годишно.

 

Славимир Генчев

 

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки