Ще станат ли земеделските полици задължителни заради пороите?

20 Август 2010 г.,zastrahovatel.com

 

Дъждовното лято тази година стана причина отново на дневен ред да излезе идеята за връщане на задължителното застраховане на земеделската продукция, както и на домовете и имуществото на хората у нас. Щетите от пороите вече се изчисляват на милиони левове, а проливните дъждове продължават да се изливат периодично над нашата страна и да увеличават пораженията. Никой специалист все още не се наема да прогнозира дори приблизително общия размер на щетите от наводненията това лято. Но всички са единодушни, че щетимостта по имуществените и най-вече по земеделските полици ще е значително по-висока от тази за миналата година.  

 

Според експерти едва една четвърт от земеделските производители в България имат достатъчно пари, за да застраховат доброволно продукцията си на реална стойност. И те го правят, защото са убедени в необходимостта от застраховката. Останалите стопани предпочитат да „спестят”, като не сключат полицата, и чукат на дърво. И ако все пак природните стихии унищожат продукцията им на полето, да чакат обезщетение от държавата. Помощите от държавната хазна обаче обикновено не са достатъчни, за да покрият напълно щетите. Затова и положението на много от селскостопанските производители се влошава.

За да започнат земеделците отново масово да застраховат продукцията си, трябва пак да бъде въведено задължителното застраховане с минимален праг за премиите на декар, твърдят специалисти. И припомнят, че в България земеделските застраховки бяха задължителни до 1992 г., като през периода 1990-1992 г. паралелно се сключваха и задължителни, и доброволни полици. В момента задължително се изискват застраховки само когато земеделските производители кандидатстват за кредити.

Новото обаче е, че този път лично земеделският министър Мирослав Найденов хареса идеята земеделските застраховки да станат задължителни. По време на срещата си с еврокомисаря по земеделието Дачиан Чолош в средата на юли в Брюксел министър Найденов заяви, че управляващите в България обмислят законодателни промени с които да въведат задължителни минимални прагове за застраховките на земеделската продукция. "Земеделските производители са много активни, когато трябва да договарят с нас нивата на подпомагане. Нека са по-активни и при застраховането", подчерта министърът.

Всъщност възстановяването на задължителния характер на земеделските застраховки би било от полза за всички. За селскостопанските производители – защото продукцията им ще е застрахована и дори да бъде унищожена на полето, те ще получат пари за нея (от застрахователя). Освен това увеличаването на обхвата на даден вид застраховки обикновено води до намаляване на цената им за крайните потребители. Затова, ако земеделските застраховки станат задължителни и се сключват от всички стопани, цената на тези полици ще се понижи. Така застрахователната защита на земеделската продукция не само ще е налице всяка година, но и ще е по-евтина за производителите

За застрахователните компании също ще е добре, ако земеделските застраховки станат задължителни, тъй като това означава увеличаване на бизнеса им. Разбира се, тук има един „тънък” момент, свързан с конкуренцията между отделните дружества и произтичащото от нея намаляване на цените на полиците. Вярно е, че с увеличаване на обхвата на застраховката рискът по нея намалява, но това намаление трябва да бъде внимателно пресметнато. За да не се окаже впоследствие, че за някои компании тези застраховки са губещи. Още повече че щетимостта при земеделските полици традиционно е сравнително висока.

След като ще е добре и за застрахователите, и за клиентите им земеделските застраховки да станат отново задължителни, защо това още не е направено? Единствената логична причина за забавянето е, че управляващите досега не са посмели да предприемат тази непопулярна мярка за да не бъдат „разлюбени” от електората си. Но както вече неколкократно станахме свидетели от 1992 г. досега, това „разлюбване” е неизбежно. След него остава само свършеното по време на управлението.

В този смисъл връщането на задължителния характер на земеделските застраховки изглежда по-реално, тъй като тази мярка би засегнала сравнително малка част от електората на политиците. В същото време обаче би помогнала съществено за финансовото стабилизиране на селскостопанския сектор и би спестила милиони левове на държавния бюджет (които държавата плаща на пострадалите като обезщетения след всяко наводнение).

По данни на Министерството на земеделието и храните бюджетът на схемата за държавна помощ за компенсиране на загуби, понесени от селскостопанските производители в напълно опустошени райони вследствие на природни бедствия или неблагоприятни климатични условия - №131/2010, е 600 млн. лева.

Срокът за нейното прилагане беше удължен до края на 2013 г., за което Европейската комисия нямаше възражения. Обезщетения по тази схема могат да получават физически лица, еднолични търговци и юридически лица, регистрирани като селскостопански производители, уточниха от министерството.

Застраховките срещу наводнения са на дневен ред не само у нас, но и в целия Европейски съюз. По време на пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург през март Мишел Барние - комисар по въпросите на вътрешния пазар и услугите, заяви, че Европейската комисия ще разгледа  схемите на застраховките срещу природни бедствия и по-специално за наводнения. Инициативата предполага сериозен диалог с участници от сектора на застраховането, коментираха експерти. Очаква се по време на разговорите да бъдат обсъдени практиките и посочени приоритетите в сектора

Заключенията ще бъдат обявени по време на специална конференция, която ЕК ще организира през 2011 година. Това бе съобщено в отговор на устен въпрос на депутата Шон Кели от Ейре. От парламентарната трибуна той припомни, че през ноември и декември 2009 г. Ейре и Великобритания станаха жертва на наводнения, а през март 2010 г. бурята „Ксинтия" причини смъртта на 50 души във Франция.

И тъй като промяната на климата е повсеместна, а наводненията стават все по-голям проблем за целия Европейски съюз, не е изключено след съответните обсъждания и гласувания застраховките срещу природни бедствия да станат задължителни във всички държави-членки на ЕС. Тогава и България ще трябва да се съобрази с промените на общото европейско законодателство и да върне техния задължителен характер.

Засега Евросъюзът ни помага по друг начин да се справим с наводненията. В началото на юли тази година от Министерството на регионалното развитие и благоустройството съобщиха, че по Оперативна програма „Регионално развитие” са ни отпуснати над 73 млн. лв. за подпомагане на процеса по създаване на механизми за превенция и изграждане на инфраструктура, която да предпазва населението на страната от щети, причинени от наводнения. За безвъзмездната финансова помощ до 1 ноември 2010 г. могат да кандидатстват всички 264 общини у нас. Тя се предоставя по две схеми по програмата, насочени към подкрепа за дребномащабни мерки за предотвратяване на наводненията в градските агломерации и в 178 малки общини. Мерките, които ще се подкрепят финансово по тази програма, включват почистване или разширяване на речни корита, корекции на реки и дерета, изграждане или разширяване на съществуващи диги по речните и морските брегове, крайбрежни стени по речните брегове, изграждане, реконструкция и ремонт на малки по обем преливници, бентове, водоеми, дамби и др.
С други думи Евросъюзът финансира само превантивни мерки чрез които да се сведат до минимум евентуалните щети от наводненията и хората да бъдат защитени. За изплащане на обезщетения, които да покрият нанесените от наводнения щети, в ЕС обикновено се разчита на застрахователите. Но само ако е сключена съответната полица.

У нас по неофициални данни, имуществени застраховки има сключени едва за около една десета от жилищата на гражданите. Официална статистика по въпроса няма. Причината е, че в справките, които застрахователите подават в Комисията за финансов надзор (КФН), в реда на застраховката срещу „Пожар и природни бедствия” са включени не само данните за застрахованите жилища, но и за застрахованите земеделски култури, индустриални сгради и офиси. Затова никой не може да каже точно колко е обхватът на трите вида застраховки срещу пожар и природни бедствия – на жилища, офиси и индустриални сгради, и на земеделска продукция. Ясно е само, че обхватът им е прекалено нисък.

След всяко поредно наводнение интересът към имуществените застраховки се увеличава временно и после пак се връща до традиционните си нива. В много случаи хората само отправят запитвания до застрахователите. Повечето от пострадалите например не знаят, че застраховка не може да се сключи, след като имотът им вече е наводнен. Освен това хората не са наясно, че цената на конкретната застраховка зависи от риска, който покрива. Това означава, че ако дадена къща се наводнява при всеки по-голям порой, цената на полицата срещу наводнение за нея ще е много висока. Такива цени обикновено отблъскват клиентите,но никой уважаващ себе си застраховател не би си позволил да продава полици на цени, които не покриват поемания от него риск.

След 2013 г. се очаква застрахователите у нас да бъдат облекчени в изчисляването на риска от наводнение. Малко преди да излязат в лятна ваканция, депутатите приеха окончателно промени в Закона за водите, според които до 2011 г. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) трябва да бъде готово с предварителната оценка на риска от наводнения. До 2013 г. министерството трябва да изготви карти, които да показват застрашените от наводнения зони в България. Идеята е тези карти да бъдат използвани и от застрахователните компании за адекватно определяне на цената на полиците срещу наводнение в зависимост от степента на риска в съответния район на страната.

Предвижда се още картите на застрашените от наводнение зони да бъдат отразени в устройствените планове на общините и главните архитекти да преценяват как да издават разрешителни за строежи там. До 2015 г. пък трябва да се съставят плановете за управление на риска от наводнения.

Но колкото и точно да изчислят риска застрахователите, при настъпване на застрахователно събитие – в случая наводнение, обезщетението пак може да не покрие реално нанесените щети. Това става, защото у нас има практика общинските имоти, индустриалните сгради и инфраструктурата да се застраховат по балансова стойност ,а не по действителната им стойност. Така при тотална щета сумата, която ще получи клиентът, няма да му стигне, за да възстанови сградата.

Същите последствия има и при имуществените застраховки, сключени по т. нар. първи риск. Обикновено премията по тях е атрактивна за клиента, но и застрахователната сума е ниска. И ако стане събитие, което разруши напълно застрахования обект, получената от застраховката сума няма да стигне за възстановяване на обекта.

Наводнението е от т. нар. катастрофични рискове, които водят след себе си големи щети. А в презастрахователните програми на застрахователните компании обикновено има „катастрофична клауза”.

Според нея, ако едно застрахователно събитие акумулира щети надвишаващи определена сума, застрахователят носи отговорност само до тази фиксирана в презастрахователния договор сума. Всички щети над нея се изплащат от презастрахователната компания. Обикновено катастрофичните клаузи се задействат, когато се налага плащане на обезщетения за щети по инфраструктурни обекти, държавна или общинска собственост.

За застраховането на имущества само срещу катастрофични рискове, като наводнение, земетресение и свличане на земни маси, обикновено се създават т. нар. катастрофични пулове. За целта се обединяват няколко застрахователни компании, които създават пула. Понякога в такъв пул се включва и държавата. При наличие на катастрофичен пул застраховките срещу съответните катастрофични рискове са задължителни за всички или за определени контингенти собственици на жилища. Например в Турция всички новопостроени жилища трябва да бъдат застраховани задължително срещу земетресение в турския пул.

У нас също от години се обсъжда евентуалното създаване на катастрофичен пул. Той обаче продължава да е на етап „смела идея”. Причината е, че за да се създаде в този си вид, трябва да бъде въведено задължително застраховане на всички жилищни и офис сгради у нас. Единственият начин да бъде направено това е, като се промени действащото законодателство. Което означава, че решението трябва да е на парламента, т.е. на парламентарното мнозинство. С други думи е необходимо управляващата партия или коалиция да обясни достатъчно добре на хората защо ги кара да плащат задължително за застраховка на дома си, след като досега държавата някак си се е справяла с изплащането на обезщетения на пострадалите от такива бедствия. Това е стъпка, която би ядосала електората на която и да е партия. И би намалила рязко рейтинга на управляващите, които се осмелят да я направят. Затова и толкова години досега никоя партийна централа не застана зад идеята за създаването на катастрофичен пул у нас, въпреки че за създаването на такъв пул имаше осигурено финансиране от Световната банка.

Разбира се, това не означава, че българските граждани не могат да застраховат домовете си срещу наводнение. Практиката обаче показва, че малкото застраховани жилища са основно в големите градове. Къщите в селата масово са незастраховани. Основните причини за това са две:

  • хората, които живеят в тези къщи, изобщо не се сещат за застраховка на дома си,
  • или пък сградите се намират в район, който често се наводнява, и премията за такава полица е отблъскващо висока.

Има и още нещо много важно - манталитетът на българина. Нашенецът е свикнал „държавата-майка” да се грижи за него и не иска да се промени. Независимо че от началото на прехода у нас минаха вече повече от 20 години, българинът предпочита да не поема отговорност за себе си и за живота си. Може би защото е много по-лесно и евтино да си живееш живота, без да се замисляш, а когато бедствието опустоши дома ти, да протегнеш ръка към държавата за помощ. И да не спреш да мрънкаш, докато не получиш подаяние.

Алтернативата която предпочитат гражданите на развитите държави, е своевременно да застраховат не само дома си, но и себе си, семейството си и автомобила си срещу всички рискове, които реално биха могли да се случат. Така срещу заплащането на поносима месечна или годишна премия те си живеят спокойно и знаят, че ако настъпи застрахователно събитие има кой да покрие щетите.

Какви рискове покриват имуществените застраховки, предлагани от някои от българските застрахователни компании?

Застрахователното покритие по продукта "Жилищни сгради и домашно имущество" на 

 

ЗАД „Алианц България”

 

се определя на базата на четири стандартни клаузи - основно, разширено, максимално и ограничено покритие. В основното покритие са включени щети и загуби вследствие пожар (вкл. последиците от гасенето на пожара), удар от мълния, експлозия или имплозия, удар от летателен апарат, части от него или товара му, природни бедствия (вкл. буря, градушка, проливен дъжд, наводнение, тежест при естествено натрупване на сняг и лед, замръзване, падащи дървета, клони и други външни обекти вследствие буря или градушка), тръбопроводна вода, удар от превозно средство или животно, както и разходите, направени от застрахования за ограничаване на вредите вследствие застрахователно събитие, за отстраняване на развалини и останки и за преместване, предпазване и съхранение на застраховано имущество. За определени видове имущество (като пари в брой, ценни предмети и др.) отговорността на застрахователя е лимитирана. Клаузите за разширено, максимално и ограничено покритие дават възможност за корекции на покритието и лимитите на отговорност в зависимост от действителните нужди на клиента.
Към всяка от стандартните клаузи може да се договаря разширение на покритието и по отношение на:

·  свличане или срутване на земни пластове, земетресение, злоумишлени действия на трети лица, покритие на стъкла на врати и прозорци на база "всички рискове", загуба на доход от наем;

·  гражданска отговорност към трети лица (вкл. вреди, причинени на трети лица в резултат на пожар, измокряне при гасене на пожар или наводнение от застрахования обект, които застрахованият е длъжен да обезщети на основание непозволено увреждане).
Покритието е валидно по отношение на посочения в полицата адрес. Застрахователната сума се определя на база възстановителна стойност. Застрахователната премия се определя в зависимост от вида на застрахованото имущество, договорения обхват на покритието и конкретните рискови фактори.

 

ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп”

 

отговаря на конкуренцията с комбинирана застрахователна полица „Булстрад Бонус Дом”. Продуктът дава възможност да се комбинират голям брой рискове, така че всеки клиент да намери оптималното за себе си покритие. С „Булстрад Бонус Дом” могат да се застраховат не само апартаменти и къщи, но и други сгради и постройки от специален тип - гаражи, плевни, сайванти, оранжерии, обори, огради, порти, външни площадки, плочници и др. Срокът на застраховката е 12 месеца. Премията може да бъде платена еднократно или на четири равни разсрочени вноски, без оскъпяване. Предвиден е и максимално облекчен начин на сключване на застраховката, без извършване на предварителен оглед. Покритите рискове са:

- клауза А: [1] Пожар; [2] Експлозия на съд под налягане; [3] Природни бедствия: буря, ураган, градушка, проливен дъжд, вкл. щети от падащи дървета и клони, вследствие на природни бедствия; [4] Измокряне в резултат на авария на водопроводна, канализационна, отоплителна и паропроводна инсталация (включително от забравени отворени кранове); [5] Злоумишлени действия на трети лица (вандализъм); [6] Удар от ппс или от летящо тяло с екипаж, падащи негови съставни части или товар; [7] Допълнителни разходи за отстраняване на последиците от настъпило застрахователно събитие;

- клауза Б: Наводнение;

- клауза В: Земетресение;

- клауза Г: Кражба чрез взлом;

- клауза Д: Гражданска отговорност към трети лица;

- клауза Е: Наем за алтернативно настаняване;

- клауза Ж: Злополука на член от домакинството.

Специалистите на ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп” са разработили пет варианта с различни застрахователни суми, сред които клиентите могат да избират. Освен това е дадена възможност на застрахования да състави лично най-подходящия за себе си вариант, като в полицата е оставено място, където да го опише.

Ако цитираните по-горе покрити рискове, включени в „Булстрад Бонус Дом” се сторят недостатъчни за даден клиент, срещу заплащане на допълнителна премия застрахователното покритие може да бъде разширено със следните клаузи:

- клауза З: Злоумишлен палеж и злоумишлено взривяване;

- клауза И: Загуба на доход от наем;

- клауза Й: Късо съединение и токов удар на електрически инсталации и/или уреди;

- клауза К: Кражба, извършена чрез използване на технически средства.

Освен това компанията е готова да се съобрази и с други конкретни желания на застрахованите за покриване на допълнителни рискове извън гореизброените.

Традиционно силната в имущественото застраховане

 

„ДЗИ – Общо застраховане” ЕАД

 

предлага продукта си „Пожар и други опасности”. Предмет на застраховане по него са имуществата на физически и юридически лица, с обща застрахователна сума до един милион лева, в това число жилища (апартаменти, къщи); вили; стопански сгради; домашно имущество; материали и селскостопанска продукция.
Срокът на застраховката е една година. Покритите рискове при нея са: пожар, вкл. последиците от неговото гасене; мълния; експлозия; сблъсък или падане на пилотирано летателно тяло, негови части или товар.
В покритието могат да бъдат включени и избрани от застрахования допълнителни рискове, като:
• злоумишлени действия на трети лица, вандализъм;
• бедствия: буря, градушка, проливен дъжд, наводнение, тежест при естествено натрупване на сняг и/ или лед, измръзване/ замръзване;
• земетресение;
• изтичане на вода и пара;
• стачки, граждански вълнения, бунтове и размирици;
• имплозия;
• свличане или срутване на земни пластове и/ или действие на подпочвени води;
• действие на морски вълни;
• удар от превозно средство;
• авария с товарни и разтоварни машини при товарене и разтоварване;
• чупене на стъкла;
• изтичане на вода от спринклерни инсталации;
• вреди при промяна на мястото на застраховката;
• ударна/ звукова вълна;
• гражданска отговорност на застрахования (само за граждани) за причинени имуществени вреди на трети лица в резултат на покрито по полицата застрахователно събитие.
Застрахователят обезщетява и за разходите, необходими за ограничаване на вредите, във връзка с настъпилото застрахователно събитие, когато застрахованият е действал с необходимата за случая грижа - в общ размер до 5% от застрахователната сума.
Застрахователната сума се определя в български лева или чуждестранна валута в рамките на действителната/възстановителна стойност на имуществата, по счетоводни данни, срещу “първи риск” или на друга договорена база.

В рамките на застрахователната сума за определени имущества и покрития, като: чупене на стъкла, изтичане на вода от спринклерни инсталации, вреди при промяна на мястото на застраховката, ударна/звукова вълна и гражданска отговорност могат да се договорят лимити на отговорност.

Застрахователната премия се определя в зависимост от вида на имуществото, застрахователната сума, респ. лимита на отговорност, покритите рискове (клаузи), застрахователния риск и срока на застраховката.
При настъпване на застрахователното събитие застрахованият трябва в 3-дневен срок от настъпването или узнаването за него, да уведоми писмено застрахователя, както и впоследствие да му предостави всички необходими данни, информация и документи, с които да докаже претенцията си по основание и размер.

На своите клиенти, сключили застраховка „Пожар и други опасности” „ДЗИ – Общо застраховане” ЕАД предлага допълнително застраховките: „Кражба чрез взлом и въоръжен грабеж”, „Машини и съоръжения” и „Замразени продукти срещу разваляне”.

Сравнително нови условия по застраховката „Домашно имущество” има

 

„Дженерали Застраховане” АД

 

Обект на застраховане по нея са: жилищни сгради (апартаменти) и домашно имущество - покъщнина и обзавеждане, електродомакински уреди, радио-телевизионна, аудио, видео и електронно-компютърна техника, имущества от особен вид като мобилна електронна техника,  газови, нафтови котли или котли на твърдо гориво, слънчеви батерии и сателитни антени, огради, басейни, отделно изградени  в рамките на имота барбекюта и външни пещи, сечива, инструменти и техника за битови ремонти, лично оръжие, пари, бижута, ценни книжа, ценни предмети, съхранявани в сейфове или метални каси, произведения на изкуството, гоблени, филателни колекции и предмети с антикварна стойност, селскостопанска продукция, съхранявана при подходящи условия в закрити помещения,  музикални инструменти,  аудио и видео касети и компактдискове,  бутикови дрехи и обувки, книги и ръкописи с антикварна стойност,  велосипеди, съоръжения за лов и риболов и за упражняване на други хобита и спортове, играчки.

Покритите рискове са:

- клауза А1 - пожар, включително последиците от гасенето на пожара; мълния; експлозия; имплозия; сблъскване или падане на летателно тяло, негови части или товар;

- клауза А2 - разходи за разчистване на развалини и останки, вследствие настъпило застрахователно събитие, покрито по полицата и разходи за хотел, в случай че жилището е станало необитаемо, вследствие настъпило застрахователно събитие;

- клауза Б1 - буря; ураган; градушка; падане на дървета и клони в резултат на буря, ураган или градушка; проливен дъжд; увреждане от тежест при естествено натрупване на сняг или лед;

- клауза Б1-1 - наводнение вследствие на природни бедствия;

- клауза Б2 - свличане и срутване на земни пластове;

- клауза Б3 - земетресение;

- клауза Б5 - измокряне в резултат на авария на водопроводни, канализационни или отоплителни инсталации и включените към тях уреди, както и измокряне от забравени кранове и чешми;

- клауза Б6 - увреждане от удар от транспортно средство, както и увреждане от удар от животно;

- клауза Б7 - „късо съединение, токов удар, непряко попадение на мълния";

- клауза В1 - вандализъм;

- клауза В3 - кражба чрез взлом или опит за такава;

- клауза В6 - кражба, извършена чрез използване на техническо средство;

- клауза Г1 - гражданска отговорност за причинени вреди на трети лица вследствие настъпването на застрахователно събитие, покрито по клаузи А1 или Б5.

Застраховката може да се сключи по избор на клиента:

- за едно от пакетните покрития за движимо и недвижимо имущество, предлагани от застрахователя по пакетна застраховка „Дом";

- с покритие по клаузи А1 и А2 в комбинация с една или повече от останалите рискови клаузи по избор на клиента по индивидуална застрахователна полица.

Застрахователната сума на имуществата се определя от застрахования, като те не трябва да надвишават действителната/възстановителната им стойност. Отговорността на застрахователя е до действителна стойност/възстановителната стойност на имуществата в рамките на застрахователната сума.

За действителна се смята стойността, срещу която вместо застрахованото имущество може да се купи друго от същото качество (същия вид със съответното овехтяване).

Възстановителната стойност е цената за възстановяване на застраховното имущество от същия вид, включително присъщите разходи за доставка, строителство и монтаж без определяне на обезценка.
Застрахователната премия е процент от застрахователната сума и се определя от застрахователя, в зависимост от размера на застрахователната сума, от вида и характера на застрахованото имущество, от клаузите на рисковото покритие и начина на плащане на застрахователната премия при индивидуални полици.

Застрахователната премия при пакетните полици е сума от премиите на движимото и недвижимото имущество, определени в зависимост от застрахователната сума и комбинациите от рискови покрития.

Отстъпките от премията се определят на база други сключени от клиента застраховки / „Каско”, „ГО на автомобилистите”/, липса на щети през предходен период, еднократно плащане, автоматично удължаване срока на застраховката в полза на банка и др. Застрахователят обезщетява застрахования при пълна и частична загуба на имуществото.
Пълна загуба на застраховано имущество е налице, когато в резултат на застрахователно събитие то е увредено до степен на негодност за използване.

При частична вреда застрахователното обезщетение е равно на разходите за възстановяване на   имуществото в неговото състояние преди настъпване на застрахователното събитие.

Изплащането на обезщетението зависи от начина на сключване на застраховката - по действителна или по възстановителна стойност.

"Дженерали Застраховане" АД изплаща обезщетенията в 15-дневен срок от представянето на всички необходими документи за удостоверяване на застрахователното събитие и определяне размера на вредите.

Комбинирана полица, вкючваща застраховките „Имущество”, „Обща гражданска отговорност” и „Злополука”, предлага и

 

ЗД „Уника” АД

 

Името на този продукт е "У дома&щастлив". Застраховката дава възможност за избор срещу кои рискове клиентът да застрахова своето имущество - дома си, обзавеждането, електронната техника, взети заедно или поотделно. В комбинация със застраховка "Обща гражданска отговорност" застрахованият е защитен и в случаите, когато вследствие настъпило събитие в неговия дом е нанесъл вреди на свои съседи. А най-новото е, че може със същата полица да бъде направена и застраховка "Злополука" за цялото семейство, както и за кучето и котката.

Предимствата на "У дома&щастлив" са:
- с една полица се сключват няколко застраховки;

- не се прилага опис и оценка на имуществото;

- клиентът може да избира между три различни пакета покрити рискове;

- в случай на щета се покриват допълнителни разходи в зависимост от избрания пакет;

- компанията дава възможност за разсрочено плащане без оскъпяване.

"У дома&щастлив" се предлага в три пакета - "Стандарт", "Комфорт" и "Престиж". Освен това има възможност и за допълнителна защита с покритията по "Късо съединение/токов удар", "Домашен любимец" и "Пътуване".

Покритите рискове при пакет “Стандарт” са: пожар, мълния, експлозия, имплозия, удар от летателен апарат, буря, пороен дъжд, градушка, увреждане от тежест при естествено натрупване на сняг или лед, наводнение. Освен това са застраховани и разходите за гасене на пожар, разчистване, транспорт и депониране на отпадъци.

Пакет “Комфорт” (пакет “Стандарт” +) включва рисковете:
- злоумишлени действия на трети лица;
- авария на инсталации;
- счупване на стъкла;
А само за движимо имущество покритите рискове са:
- кражба чрез взлом, кражба чрез използване на технически средства, грабеж;
щети по време на транспорт при смяна на адреса;
- застраховани разходи - за установяване на причините и отстраняване на щетите по инсталацията при авария на инсталация.

Покритите рискове при пакет “Престиж” (Пакет “Комфорт”+) са:
- свличане и срутване на земни пластове;
- земетресение;
- удар от пътно превозно средство;
- индиректно попадение на мълния.
Само за движимо имущество:
- развала на продукти при авария/прекъсване на ел. захранване на хладилна техника, счупване на вътрешни стъкла, керамични плотове на печки, санитарен фаянс, аквариуми;
- застраховани разходи - за наемане на алтернативно жилище или хотел, за възстановяване на входна врата или ограда, за отключване и подмяна на външни брави в случай на откраднат/загубен ключ.

С "У дома&щастлив" могат да се застраховат не само сгради – апартаменти, къщи, гаражи, както и други сгради, които не са предназначени за живеене, но и движимо имущество – обзавеждане, електроника, лични вещи, лични документи, пари в брой и бижута.

 

Темата разработи Йоанна Стефанова

 

Информацията за продуктите на отделните дружества е взета от техните интернет страници.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003
orange_li
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов,