Първо интервю на Петър Минчев като управител на „Марш България” ЕООД

12 Май 2009 г.,zastrahovatel.com
Ще работя за това „Марш” да е винаги символ на успех и професионализъм

 

- Ще се възползвам от тази наша официална, но и делова среща, за да ви честитя високата длъжност управител на представителството в България на най-големия брокер в света „Марш”. И да ви пожелая щастлив път с неговото емблематично име.

- Наистина името „МАРШ” е емблема на професионализъм и успех и за мен е огромна чест и същевременно предизвикателство да поема управлението на компанията. Желанието ми е да запазя и развия добрата организация и ценностите, създадени в МАРШ откакто сме на българския пазар. Приоритетът – да предоставяме услуги с най-високо качество, които предпазват бизнеса на нашите клиенти от всички рискове, на които той е изложен и същевременно го правят по-успешен.


- Кое отличава „Марш” от другите големи брокери в България?

- Първо името и фактът, че сме световен лидер, а и лидер на българския пазар. Някои от брокерите в България дължат своята позиция на обслужването на един клиент, било то банка, лизингова компания... Други са специализирани в отделен тип застраховане – живот, автомобилно и т.н. Ние в „Марш” сме горди, че обслужваме над 300 корпоративни клиенти на българския пазар във всички сфери на застраховането и риск мениджмънта, което ни дава уникален опит и експертиза. Ние можем да консултираме клиенти от различни сфери на икономическия живот каква е стандартната практика за предпазване от рисковете в техния бранш, но в същото време сме в състояние да направим и застрахователна програма „по поръчка”, която да отговаря на специфичните нужди, рисков профил и цели на конкретната организация.


- И в класацията на брокерите за 2008 година „Марш България” ЕООД е отново на върха. Това само повод за самочувствие ли е и как вие ще продължите традицията му да бъде водещ брокер на нашия пазар?

- Обемът на пласираните премии е важен показател и ние се гордеем с това, че вече няколко години сме на върха. Но още по-важно е качеството на предоставяните услуги и именно там аз виждам ключа и за запазването на първенството в премийния приход. Клиентите като цяло са капризни и ако ние не предоставяме най-доброто възможно обслужване, ще загубим позиции – всъщност нашите клиенти са тези, които ни поставят на върха, което значи, че вървим в правилната посока. В условията на криза трябва да търсим нови и още по-ефективни решения за нашите клиенти, да използваме всяка възможност за оптимизация на техните застрахователни програми, както и, разбира се, да отстояваме техните интереси за получаване в уговорения срок и в пълен размер на полагащите им се застрахователни обезщетения. Казано по друг начин, ние се стремим винаги да бъдем номер 1 в очите на нашите клиенти, на хората и фирмите, които са ни се доверили, защото те са нашето бъдеще.


- Кажете, моля ви, с няколко думи каква атмосфера заварихте тук и кое е най-характерното за екипа, който вече ръководите?

- Първо бих желал да изкажа своите благодарности на г-н Венцислав Стойков, който е заместник-управител на „Марш България”, и г-н Луи Кууманс – регионален мениджър за Централна и Източна Европа, за това, че ми осигуриха безпроблемна приемственост, осигуриха ми чувството за добре дошъл и направиха така, че нашите клиенти във всеки един момент да получат от „Марш България” обслужване на нивото, на което са свикнали, независимо от персоналните промени във фирмата. Друго характерно за екипа на „Марш България” е, че той е сравнително млад и много добре подготвен професионално. Ние в „Марш” се гордеем с това, че осигуряваме прекрасни възможности за развитие и мисля, че всички колеги оценяват това. Промените в управлението на фирмата създават възможности за служителите с потенциал да поемат по-големи отговорности и да извървят по-бързо пътя от „перспективен млад” към „ключов” служител.


- Вие сте направили първите стъпки към тази професия още в ранните години на прехода към пазарна икономика. Какво ви направи най-силно впечатление през ония години и с какво ви е привлякло тогава застраховането като вид работа?

- Първата ми среща с тази професия беше още в студентските ми години и още тогава ме порази и очарова многообразието от различни възможности, ситуации и проблеми, изискващи творческо и в същото време логично мислене. Това е бранш и професия, които не спират на място нито за миг – всяка нова технология, всяко изменение на икономическата среда или обществените отношения, всяко научно откритие се отразяват без закъснение на нашата дейност. Постоянно се идентифицират нови рискове, създават се нови продукти, появяват се нови техники за контрол и трансфер на риска. Занимавал съм се само със застраховане през цялата си професионална дейност и никога не съм пожелавал да сменя професията си.


- Кой е най-важният урок в застраховането?

- Най-важният урок е, че трябва да бъдеш честен и да държиш на дадената дума, на даденото обещание, дори това да е трудно и да ти струва пари, време и нерви. Човек има едно име и една репутация и трябва да ги пази неотстъпно. Последните 20 години бяха много динамични, включително в нашия бранш видяхме възход и падение на редица компании и на много мениджъри в застраховането. Траен успех си осигуриха тези, които запазиха своята репутация и доверието на клиентите, партньорите и колегите.


- А от вашите учители в първите работни години, кой е незабравимият за вас?

- Аз съм благодарен на много хора, които ме учеха и ми помагаха. С тях работехме рамо до рамо, но за свой ментор смятам г-н Симеон Петков, който изпълняваше длъжността главен изпълнителен директор в ЗК ”Орел” по времето, в което работех там. Господин Петков пръв ми повярва, даде ми възможности за равитие и ми гласува доверие. На него дължа много от професионалните си принципи, а и той беше прекрасен учител за мен.

Но аз продължавам да се уча и днес – трябва да се развиваме, защото животът е постоянно движение. Ще дам за пример „Марш България”, където заварвам една много добре и прецизно функционираща организация, пионер в разработването и внедряването на бизнес решения в областта на застраховането и риск мениджмънта, която продължава да се развива и усъвършенства. Вярвам, че в момента на българския пазар няма друга компания, която може да ми предложи същото.


- Вие наблюдавате „отвътре” брокерския застрахователен пазар. Какво е неговото състояние днес според вас?

- След смяната на обществената система в началото на 90-те българският застрахователен пазар премина през различни етапи от своето развитие. Днес повечето сериозни български фирми осъзнават колко е важно да бъдат застраховани адекватно техните активи и ползват брокери за професионален съвет в тази област. Брокерската фирма си е извоювала репутацията на ценен помощник, от който можеш да си купиш интересуващия те застрахователен продукт на изгодна цена и в същото време да получиш съдействие при настъпване на застрахователно събитие. Като цяло това е доста голяма крачка напред от състоянието преди 10 или 15 години, но в същото време има и сериозни разлики с т.нар. „развити пазари” в САЩ, Западна Европа и Азия, където от брокера се очаква изработване на цялостна концепция за справяне с риска. Именно тук е силата на МАРШ – че предлага на клиентите решения, които да направят бизнеса им по-сигурен и успешен, а не просто съдействие при покупката на някой от готовите продукти, предлагани на застрахователния пазар.


- А има ли нещо или неща, които затормозяват, да не кажа - малко или много пречат на нормалната работа на брокерите?

- В България се радваме на нормативна база, която е на едно европейско ниво. Контролът, който КФН упражнява на дейността на брокерите, като цяло е адекватен на състоянието на бранша и реалностите в българската икономика. Повечето от застрахователите са част от големи европейски и световни застрахователни групи. Има и неща, които ни пречат, например все още значителният дял на „сивата” икономика, фактът, че някои мениджъри вместо интереса на фирмата, която ръководят, поставят своя собствен интерес на първо място, нелоялната конкуренция, включително готовността на някои застрахователи да приемат рискове на неразумно ниска цена, само и само за да спечелят даден клиент.


- А отношението ви към много коментирания въпрос за комисионите на застрахователните посредници и цените на застраховките?

- И двете неща са функция на развитието на застрахователния пазар. Застрахователят преценява цената на своите продукти, как да ги пласира и какви разходи може да си позволи, застрахователните посредници калкулират необходимите приходи, с които да покриват разходите по осъществяването на своята дейност, клиентите търсят най-изгодните продукти, като отчитат фактори като цена, качество, стабилност, достъпност и пр. Докато всички участници в този процес вземат рационални решения, не мисля, че те трябва да подлежат на някакво принудително администриране. Целта на регулаторните органи е да предотвратят действията на отделни лица и фирми, които биха могли да дестабилизират пазара и да разклатят доверието в бранша. Очевидно застрахователните брокери нямат интерес това да се случи и не действат в тази посока. Все пак говорим за свободен пазар и конкуренция, което изключва принудителното регулиране.


- Какво чувство предизвиква у вас огромният брой брокери на застрахователния пазар у нас?

- Наистина ми се струват много за размера на нашия пазар. Но пък си има закон, който казва на какви критерии трябва да отговарят лицензираните застрахователни брокери, и той се спазва – така, че ако „има хляб” за всички, аз не мисля, че броят им трябва да бъде административно или изкуствено намаляван. Пак ще се върна на въпроса какво очаква клиентът от застрахователния брокер – ако клиентът търси павилионче на оживена улица до дома или работата си, от което да си купи полица, когато му изтече застраховката на автомобила, като избере от офертите на три застрахователя тази с най-ниска цена, то значи има необходимост от хиляди такива павилиончета, респективно стотици застрахователни брокери. Ако клиентът търси цялостно решение за справяне с рисковете, пред които е изправен неговият бизнес, съвет от професионалисти, информация как се застраховат другите фирми в неговия бранш в България и другите страни, то тогава изборът е доста по-ограничен – на първо място е „Марш”, разбира се, или някой от малкото брокери, способни да се справят с тази задача.




- Свързахте съдбата си с „Марш”, какво си мечтаете да постигнете с представителството му в България? Пожеланията ви за колегите ви от „Марш България”, а и за всички останали брокери?

- Разбира се, всяка фирма и нейните акционери се нуждаят от стабилен и устойчив растеж на приходите и печалбата, от доволни клиенти и признание на успехите. Аз много държа на личното професионално развитие на всеки служител, споделянето на знания и умения в рамките на колектива и добрата работна атмосфера. Бих искал името „Марш” да продължи да бъде символ на успех и професионализъм в един положително развиващ се български застрахователен пазар.




Визитка



Петър Минчев е роден на 13 август 1971 г. в гр. Червен бряг.

Завършил е УНСС – магистър по международни отношения, сертифициран член на CII (Chartered Insurance Institute – London).

Работил е в ЗК „Орел” АД като началник-отдел „Общо застраховане, застрахователни продукти и презастраховане; в „Хеброс Банк” и „HVB Банк Биохим” – директор „Застраховане”, и в Застрахователен брокер „Еос Риск” като управител.

От 15 януари 2009 година е управител на „Марш България” ЕООД.

Принцип, от който се ръководи в работата и в живота си (любима фраза) – „Поставям над всичко отношенията между хората, базирани на честност, доверие и взаимно уважение”.

 


Интервю на Петър Андасаров






Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки