Развитие на застраховането в България след присъединяването към Европейския съюз

24 Февруари 2009 г.,zastrahovatel.com
Стефан Стоилков, Комисия за финансов надзор пред VІІ национална конференция с международно участие: „Застраховането в България при условията на евроинтеграцията: предизвикателствата пред продължаващата адаптация” -продължение

ІV. Други дейности и мерки, чието реализиране ще окаже влияние върху развитието на застраховането в България

 

1. Дейности, свързани с участие в работата на институциите на Европейския съюз

През 2007 г. Комисията за финансов надзор чрез своето Управление „Застрахователен надзор” взе участие в дейността на работните групи и комитети, създадени към Комитета на европейските застрахователни и пенсионноосигурителни надзори – комитет от Ниво ІІІ съобразно структурата на процеса Ламфалуси.

През 2007 г. дейността на комитета бе основно ориентирана в осигуряването на предложения към Европейската комисия по проекта на Рамкова директива Платежоспособност ІІ и съответните мерки по нейното прилагане. Представители на Управление „Застрахователен надзор” участваха в работата на всички групи и комитети чрез представяне на информация, изразяване на позиции и становища.

Като част от дейността на работната група за

 

заместващи подходи за най-добра оценка

 

на техническите резерви от застрахователите бе изискана и обработена представителна статистическа информация за проследяване развитието на риска по видове застраховки. Обект на изследване бяха честотата на възникване на застрахователни събития и средният размер на предявяваните претенции по отделни видове рискове на застраховките „Гражданска отговорност” на автомобилистите; „Сухопътни превозни средства, без релсови превозни средства (Каско на МПС)”; „Пожар” и „Природни бедствия”, „Щети на имущество”. Въз основа на събраните данни бяха разработени различни подходи за оценка на техническите резерви. Тези подходи ще бъдат тествани през 2008 г. при провеждането на Четвъртото количествено изследване на въздействието на Рамковата директива Платежоспособност ІІ. Целта на подходите за оценка чрез приближения е да бъдат създадени хармонизирани техники за оценка на техническите резерви, които да се прилагат от всички държави членки, когато не съществуват достатъчно представителни и надеждни статистически данни.

Също така бе взето участие в работата на Европейския застрахователен и пенсионноосигурителен комитет – комитет от Ниво ІІ, съобразно структурата на процеса Ламфалуси, като бе предоставяна информация и бяха провеждани дискусии относно функционирането на системата на застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Предоставяна бе информация и бе взето участие в обсъжданията на различните подходи по въвеждането на Директивата за презастраховането в законодателствата на държавите членки. 

Проектът на Рамковата директива Платежоспособност ІІ бе приет от Европейската комисия през юли 2007 г. С проекта Европейската комисия предвижда налагането на

 

иновационен подход по отношение надзора

 

на застрахователните групи. Подходът най-общо се изразява в това, че се отнемат правомощия на надзорния орган на държавата членка, лицензирала дъщерно дружество на предприятие от друга държава членка, по отношение на изискванията за платежоспособност, като тези правомощия се предоставят на надзорния орган на държавата членка по седалището на дружеството „майка”. Също така се осигурява възможност недостигът на собствени средства за покритие на изискуемата платежоспособността на дъщерното дружество вместо с реални и ликвидни активи да бъде обезпечен чрез т. нар. „групова подкрепа” – механизъм, чрез който предприятието „майка” поема формален ангажимент да гарантира платежоспособността на своето дъщерно дружество, без ефективно да осигурява необходимите активи за покритие на изискванията за платежоспособност.

Във връзка с горното Комисията за финансов надзор изготви и  формулира позиция, която бе представена на съответните компетентни български институции относно неприемливостта на такова предложение и

 

неблагоприятния ефект за надзора и дейността на застрахователните дружества

 

в България.       

В процеса по приемане на проекта на директивата от Европейския парламент и Съвета бе оказвана необходимата експертно–техническа помощ на представителите на Министерство на финансите и другите компетентни български институции, участващи в създадената работна група към Съвета за преглед и съгласуване на проекта на Рамкова директива Платежоспособност ІІ.  

 

            2. Взаимодействие с органите за надзор и регулиране на застрахователната дейност на други държави членки

През 2007 г. Управление „Застрахователен надзор” се включи ефективно в дейността на координационните комитети, ангажирани с надзора, взаимодействието и обмена на информация по отношение на паневропейските застрахователни групи. В работата на координационните комитети участват представители на всички надзорни институции от държавите членки, в които даден застраховател има учредени дъщерни дружества.

Също така бяха проведени работни срещи с представители на застрахователнонадзорната институция на Австрия за обмен на информация и мнения относно дейността на австрийски застрахователи (чрез дъщерни дружества) на територията на България, тъй като участието на австрийски застрахователи на българския застрахователен пазар е значимо. Провеждането на такива срещи е необходима предпоставка за нормалното и ефективно функциониране на механизмите за взаимодействие между надзорните институции на държавите членки.     

 

 

Събитието отрази Йоанна Стефанова в-к"Застраховател прес"



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002