Инвестициите - изкуството на 21 век да накараш парите да работят за теб

02 Декември 2007 г.,zastrahovatel.com

18 години след началото на посткомунистическия преход у нас българинът продава жилища, за да купува акции

И при инвестирането най-важното е да се намери балансът

 

Демокрацията у нас навърши пълнолетие, а с нея се промени и манталитетът на средностатистическия българин. За добро или не, той вече почти не чете художествена литература и не помни от кога не е ходил на театър, опера или изложба. Затова пък е успял да разбере, че не може да разчита държавата да му осигури достоен живот на старини, а трябва да намери начин сам да постигне финансовата си независимост. Времето за достигане на тази цел обаче намалява с всеки изминал ден и затова много хора все по-настойчиво търсят вълшебната инвестиция, която да ги направи богати „за една нощ”. Естествено, когато има подобни очаквания, и вероятността от измами е много голяма. Доказаха го финансовите пирамиди, които в зората на демокрацията прибраха почти безнаказано спестяванията на стотици българи. Десетина години обаче бяха достатъчни хората у нас отново да се замогнат и пак да се замислят за инвестиране на спестеното. И въпреки че в България вече са въведени изискваните от ЕС регулации на финансовите дейности, вероятността от загуби все още съществува. Принципът е прост – колкото по-висока е обещаваната печалба, толкова по-голям е и рискът тя да не бъде получена.

Във вселената всичко се развива на приливи и отливи. Финансовите пазари не правят изключение от това правило. Затова и при тях най-важното е да бъде намерен балансът между сигурност и доходност на инвестицията. Всеки трябва да прецени сам за себе си доколко може да рискува да загуби определена сума, за да я инвестира рисково с цел да спечели висок процент доходност след време. И доколко вече е достатъчно близо до третата възраст, за да предпочете по-сигурните вложения.

Първото нещо, за което се сеща българинът, е да внесе спестените си пари в банка срещу определена лихва. През последните години обаче доходността от тези вложения е толкова ниска, че не покрива дори официалната инфлация. С други думи инвестираните по този начин пари с времето се „стапят”, т. е. губят част от покупателната си стойност. Затова в западните държави са много популярни класическите животозастраховки със спестовен елемент. Те имат гарантирана доходност, която е чувствително по-висока от лихвите по банковите влогове. Тези продукти успешно се борят с обезценяването на спестяванията на хората, като в същото време осигуряват и защита в случай на злополука. И при тях обаче не може да се говори за бързо забогатяване, каквото целят много българи напоследък.

За да отговорят на голямото търсене на „вълшебни” инвестиции, на нашия пазар се появиха десетки взаимни фондове, дружества със специална инвестиционна цел и различни други инвестиционни посредници. Повечето от тях се хвалят с постигната двуцифрена и дори трицифрена годишна доходност от вложенията си през първите 1, 2 или 3 години от дейността си. Това провокира много хора да поверят парите си на тези дружества, които да ги инвестират вместо тях. В повечето случаи клиентът дори избира типа на инвестицията, като така поема и риска от евентуална бъдеща загуба. Естествено, очакванията на хората обикновено са, че постигнатите през първите години впечатляващи печалби ще останат константна величина. Което, естествено, не им обещава никой професионален инвеститор. Но на това предупреждение обикновено не се акцентира толкова силно, колкото на постигнатите резултати. И хората пресмятат вложената сума със 100-150 процента годишна доходност и се виждат богати пенсионери.

Дали обаче тази мечта ще стане действителност зависи най-вече от уменията и добросъвестността на този, който инвестира поверената му сума. И от свободата за избор на финансов инструмент, която му е дадена от клиента.

Както при всяка друга дейност и при инвестирането най-важното е „да хванеш вълната”. Това означава първо да намериш подходящите акции, индекс, валута или друг финансов инструмент, който тепърва започва да увеличава стойността си, за да вложиш навреме в него определената за инвестиране сума. След което внимателно да следиш съответния пазар, за да усетиш кога избраният инструмент е достигнал максимума на поскъпването си и всеки момент ще започне да поевтинява. Това е моментът да изтеглиш вложената сума с най-добрата печалба. Важно е и да съумееш да не се поблазниш да върнеш част от парите обратно в това вложение, ако то продължи малко по-дълго възхода си, отколкото си очаквал. Защото точно тези „изкушения на върха” са довеждали много добри инвеститори до огромни загуби.

На теория инвестирането е лесно, но в практиката човек се сблъсква с редица проблеми, които в много случаи не само намаляват очакваната печалба, но може да доведат и до сериозни загуби. Например помислете кой е следващият инвестиционен инструмент, който би носил висока доходност. През последните години у нас подобно развитие претърпяха и пазарът на недвижими имоти, и Българската фондова борса. Много българи, а и редица чужденци успяха да удвоят и дори да утроят спестяванията си, като купиха своевременно жилища в София и другите големи градове на страната. Този тип вложение обаче вече носи все по-малка доходност. Затова някои от купените с инвестиционна цел апартаменти вече се продават, като получените от тях пари се влагат в акции или в други финансови инструменти. Според някои специалисти обаче акциите на Българската фондова борса в момента са силно надценени, т. е. подобни вложения са доста рискови. Затова е по-добре да се потърси следващата „златна мина”, която все още не е разработена. А коя е тя? Правилният отговор на този въпрос може наистина да ви направи милионери, ако действате своевременно и интелигентно.

 

 

По темата работи Йоанна Стефанова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки