Аз съм убеден, че винаги е имало и ще има малки и големи на застрахователния пазар

03 Юли 2007 г.,zastrahovatel.com
Йордан Кифов, изпълнителен директор на ЗД „Бул инс” АД

„Каско”-то постепенно ще изчезне и водеща ще стане застраховката „Гражданска отговорност”

Първият ми въпрос, г-н Кифов, е за промените, които настъпват с влизането ни в Европейския пазар и хармонизирането на законодателствата и начина на работа на застрахователите от нашия пазар с тези от страните членки на ЕС.

- Надявам се тези промени да са за доброто на всички нас, защото те водят и до промяна на застрахователните услуги. Както виждате – колкото и да не искат някои, както и да се дърпат – не могат да избягат от условията и от правилата, с които трябва задължително да работим. И аз съм убеден, че щем не щем, вървим в правилна посока, по правилен път. И ще е много добре, ако по-бързо намерим мястото си, до което ще ни отведе този път. Но тук искам непременно да отбележа нещо много важно – добре ще е за тези, които блъскат денонощно, работят усърдно и професионално, не се спират пред нищо. И обратно – няма да е добре за тези, които заобикалят правите пътища и по всевъзможни начини си изкарват прехраната.

- А как гледате на заявените от едно-две дружества желания и намерения да развиват дейност на чужди застрахователни пазари? Те вече подготвят своето присъствие в определени страни.

- Ами това е съвсем естествено – щом чужди застрахователи са дошли на нашия пазар, ние ще отидем да работим на техни територии. Трябва просто да се съобразяваме с новите условия и изисквания на общия европейски застрахователен пазар.

 

- Представителите на чужди застрахователи непрекъснато повтарят, че българския застрахователен пазар има много големи ресурси. Вярно ли е според вас това твърдение?

- Вярно е дотолкова, доколкото който и откъдето и да дойде ще търси и ще използва българския ресурс, няма да докара собствения си ресурс. При всички случаи българи ще вършат така наречената черна работа. И не само черната, защото ние имаме и кадрови потенциал.

- Ние публикувахме огромен списък на застрахователни компании и цели финансови структури, които имат интерес, някои от тях и сериозни намерения да развиват застрахователна дейност у нас. Чуха се обаче и предположения, че това било с проучвателна цел, само опипване на почвата... Вие как мислите? Сред тях има и крупни, много сериозни компании като „АХА” например. „Дженерали” не се чуваше до миналата година, а вече е на нашия пазар...

- В момента на българския пазар има много големи западни дружества, които са малки. Нашият пазар е много особен, защото се определя от житието и битието ни. Пазарът на всяка страна си има своите специфики. Много важно е да уцелиш правилния екип, независимо от това колко голяма е компанията. Важен е отборът, с който ще работиш!

- И все пак приемате ли техните изявления, че българският застрахователен пазар е страшно перспективен? Откъде иде тази тяхна увереност?

- От това, че за разлика от нас те знаят колко инвестиции ще изсипят на този пазар, което не означава, че той е перспективен и за българите.

- Вие сте от дружествата с чисто български характер и някои говорят категорично, че такива дружества няма да останат на застрахователния пазар. Вие как смятате?

- Че ние вече сме извън пазара!

- Как ще сте извън пазара, като сте на четвърто място, непосредствено след най-големите?

- Така казват някои...

- Това звучи смешно, най-малко сериозно. Като се има предвид, че „Бул инс” е едно от най-стабилните дружества години наред, с равномерно професионално развитие.

- Аз вече се опитах елегантно да обясня, че който и да дойде на нашия пазар ще ползва българи да извършват неговата дейност, а не чужденци. Как си представяте чужденец например да дойде и почука на вратата ви, за да ви убеждава да се застраховате. И то на лош български език. А ние пък, за да говорим с него добре неговият език, трябва доста дълго да се учим. Аз знам, че подобно разбиране се дължи на голямата инерция, а един застрахователен пазар не се превзема така лесно, с магическа пръчка. Още веднъж обяснявам – всичко зависи от състоянието и работата на отбора, на екипа – ако едно чуждо дружество съумее да привлече добри специалисти, ще успее да ги заинтригува по различен начин и тогава става страшно! Но отново ще повторя, че акъла и двете ръце на българина никой не може да му вземе. Можещите си вървят напред, а неможещите изостават. Това е! Все едно е дали ще са под американски, германски, френски или български флаг. Най-вече сме европейци.

- Ще ви помоля да вземете отношение по вдигането с 400 000 лева на капитала на дружествата с промяната на Кодекса за застраховане? И вие ли смятате, че с нея ще се отслабят позициите на малките дружества? Някои дори предричат изчезването им от пазара.

- Това значи все едно да изчезнат малките риби в океана и да останат само големите. Аз съм убеден, че винаги е имало и ще има малки и големи. А как големите са станали големи, ако не са били малки? Има и нещо друго, за което не си говорим. Класацията на дружествата от нашия застрахователен пазар по премиен приход е смешна в сравнение с тези на страните от Европейския пазар.

- В такъв случай как виждате вие развитието на нашия застрахователен пазар?

- Според мен не е добре това, че вървим към истината по най-сложния, най-глупавия и най-трънливия път. И продължаваме в същата посока. Цялата драма, която стана с тъй наречената „Гражданска отговорност” ще има тепърва лоши последствия и ще се плаща не само от застрахователите, но и от целия български народ. Бумерангът винаги се връща, няма да закъснее и сега, след тези нереални цени и огромни отговорности. Ако до вчера можехме за едно пиле, за пуйка, за вино или бензин да примамим клиенти и да поемаме отговорности за 2-3 хиляди лева, сега това се оказва вече наистина отминал период. Да не говорим и за това, че има и безлимитна отговорност в Европейския съюз. Аз съм бил свидетел в чужбина поне на три случая с български автомобили, които са пропуснали отклонения от магистралата и са включвали на задна скорост за връщане назад. Значи – ако ние сме безотговорни към държавата, към семействата си, в Европейския съюз хората са отговорни. И започват да ни дърпат ушите, ще ни искат парите. В такъв случай все повече и повече ще плащаме за глупостите, които сме направили в развитието си. Тези неща са вързани. За съжаление българският застрахователен пазар изгуби 1 милиард лева приходи от „Гражданска отговорност” само за една година. Това е самата истина. Не може срещу събрани 50 лева премия да плащаш обезщетения за милиони. Това просто няма как да стане. Този номер не може да изиграе вече никой застраховател.

- А как ви звучи изявлението на Ралица Агайн, зам.-председател на КФН и ръководещ Управление „Застрахователен надзор”, че има спад в процента за обема на „Гражданска отговорност”. Тя предупреждава, че вероятността за спад под 90% е голяма, което е много опасно!

- Според мен спад ще има до момента, докато се предлага разсрочване на тази застраховка. С нея явно някои си правят опасни игрички, просто с нея се спекулира. Когато искаш някой да плати по-ниска цена от 50 лв. да спечелиш някакъв търг, се прибягва до такива хитринки, които после излизат солени. Правиш 12 разсрочвания, плаща се първото, а останалите не се плащат. А кой е насреща – много ясно – Гаранционният фонд, защото съгласно Кодекса за застраховане 15 дни след като не е платена вноската, задълженията са на фонда. Но нека не забравяме, че Гаранционният фонд сме всички ние, дето сме на тази маса. Тъй като сме си платили застраховката, значи сме заделили по 10 лева за фонда за хора, невинно пострадали, които ще бъдат обезщетени точни от него, на чийто управителен съвет съм член и аз самият. Изводът е един – докато не престанат хитрините на пазара, няма да се оправим и ще очакваме спад в процента на „Гражданска отговорност”.

- Кой може да спре тези прояви на хитрувания?

- Аз съм убеден, че докато има свирепа война на този пазар, а тя е точно такава – кое дружество да направи повече „Гражданска”, както се изразяваме, ще ги има и тези прояви. Тъй като тя се явява един вид животоспасяваща за някои дружества когато по някое време влизат накуп някакви пари, когато трябват. Мисля, че времето ще покаже какво ще се случи оттук нататък.

- Вие продавате ли тази застраховка на разсрочено плащане?

- Само на определени клиенти.

- А кои са тези определени клиенти?

- Тези, които познаваме и можем да им се доверим. Това са наши дългогодишни изпитани клиенти. Редно е застрахователят да дава екстри на верните си клиенти, на тези, които са го поддържали години наред с вноските си. И все пак това са отделни случаи.

- Ваши колеги правят изявления, че в бъдеще на пазара ще успее този, който няма да разчита вече само на автомобилното застраховане, а прибавя към продуктовия си портфейл и други застраховки. Вие какво мислите по този въпрос?

- С безумните си действия колегите от застрахователния пазар направиха така, че още поне няколко години автомобилното застраховане да е водещо. И ще ви обясня защо, тъй като то е елементарно. Сваляйки цената на „Гражданска отговорност” на тези безумно ниски нива, тя не може да бъде вдигната толкова бързо, колкото някои си въобразяват. Невъзможно е днес тя да е 50, а утре 500 лева! Следователно хората ще продължават да застраховат по „Автокаско” колите си, тъй като няма да получават 100-процентови обезщетения по „Гражданска отговорност”, които са гарантирани по „Автокаско”-то. Тоест вместо да иде на заден план, тази застраховка върви с едни гърди напред. И ако забелязвате в портфейлите на първите застрахователни дружества все повече нараства присъствието на застраховката „Автокаско”. Това означава, че не е правилния път. Аз съм споделял с вас какъв е регулаторът на смъртността по пътищата. Когато стане скъпа „Гражданската отговорност” - от порядъка на 500 лева за автомобил с цена от порядъка на 5000 лева ти като си платиш застраховката „Гражданска отговорност”, ще си помислиш дали да правиш „Каско”. Ще си казваш – аз ще започна да внимавам на пътя, пък като ме ударят, ще си взема парите от виновния. Тогава от пазара постепенно ще изчезне „Каско”-то и водеща ще стане застраховката „Гражданска отговорност”. А това неминуемо ще доведе до намаляване на катастрофите по пътищата.

- Искам да обърна вниманието ви към рекламата на всички дружества по електронните и всякакви други видове медии. Тя е насочена към ниските цени, а не към застрахователната култура, към разясняване на продуктовите си портфейли, чрез които да привличат клиенти.

- Ще ви кажа кога се почувствах застраховател. Това стана, когато сключих една застраховка на по-висока цена, тоест с по-висока премия от тази на мой конкурент. Беше в началото на тази ми професия и аз си помислих, че от мен може би ще излезе застраховател. Защото застраховането не е бакалия, в която да има сирене например от 3, от 2 и от 5 лева и ти можеш да избираш. За съжаление ние оприличихме продажбите на застрахователните си продукти на продажбите в бакалии. И нещо друго, много грозно има на българския застрахователен пазар, което се премълчава, но което ни отличава от другите, като единствен балкански пазар – става дума за връщането на пари от агенти и брокери на техните клиенти. Това също наричам безумие.

- Как става това, г-н Кифов?

- Много просто – за да се застраховате при мен, агентът – понеже не може да ви убеди или не знае какво да направи да сключите застраховката с тарифа от 7%, която е висока за пазара, за да ви излезе по-евтино, той ви предлага да ви върне пари от неговото възнаграждение (комисиона). И трагедията е, че това заболяване обхваща вече целия застрахователен пазар. А парадоксът е, че се счита по-добър агент или брокер, този който който връща повече от комисионата. Впрочем това вече е пълен парадокс! Все едно да ида да си купя бучка сирене от бакалията и преди да си изляза продавачката да отчупи допълнително бучка и да ми даде още сирене, за да си купувам от нея, а не от съседа без да доплащам.

Петър Андасаров



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов Марин Нейков, 2000