Пресечна точка: Две лоши тенденции, особено едната

13 Април 2007 г.,zastrahovatel.com
Отчитане на спад в обхвата на застраховката “Гражданска отговорност” на автомобилистите и продължаващата от години ниска събираемост на глобите, налагани от КАТ за нарушения по пътищата, включително и за липса на полици по задължителната застраховка

По въпроса за обхвата е спорно доколко тревогата е основателна. Тук може би се проявяват някои неизбежни за момента слабости в обмена на информация между отделните институции. Така например от началото на годината от “Пътна полиция” не са подавали данни за броя на регистрираните автомобили (а ежедневно в КАТ се регистрират стотици нови МПС) към Гаранционния фонд. Същевременно в ГФ всеки месец постъпват данни за 60-70 хиляди сключени застрахователни полици.

Както е известно, при изтичане на старите полици и сключването на нови договори съществува времеви луфт, през който обхватът може да отчете известен спад. Във всички случаи обхватът е динамична величина и не бива по недостатъчно точно подадени данни и направени съпоставки да се твърди, че съществува сериозно намаляване; още повече че именно поради съображения от такъв характер Великобритания забави с два месеца подписването с България на Многостранното гаранционно споразумение. Все пак място за тревога има, алармираха от КФН, а МВР нареди на всички полицейски управления в страната да започнат масирани проверки за "Гражданска отговорност".

Повече обаче тревожи събираемостта на глобите, която пада катастрофално. За деветмесечието на миналата година държавата е прибрала само 6 на сто от наложените 34 млн. лева санкции; при това тези пари са платени доброволно от санкционираните, информира неотдавна Сметната палата. Тук влизат и глобите, наложени за липса на застраховка. А според чл. 315 от Кодекса за застраховането те трябва да се привеждат на Гаранционния фонд. През 2006 г. във фонда са влезли едва 98 552 лева от 6 млн. лева глоби! В новата ситуация за България като член на ЕС изключително важна е финансовата стабилност на ГФ.

Проблемът е, че според закона глобата с фиш трябва да се заплати в седемдневен срок, като са предвидени санкции при неизпълнение, докато за глобите с наказателно постановление по чл. 189 от Закона за движение по пътищата срок не е предвиден. Според ЗДП "когато нарушителят е съгласен да плати глобата, фишът се изпраща на съответното данъчно подразделение", което вече не съответства на структурата и задълженията на Националната агенция за приходите. Проблемите могат да бъдат решени в ЗДП, промените в който се обсъждат понастоящем в Народното събрание.

Сметната палата препоръчва на министъра на вътрешните работи да предприеме действия за създаването на междуведомствена работна група с представители на МВР, МФ, НАП и АДВ, която да предложи адекватни законодателни промени. Групата трябва да определи кой и как ще събира глобите и как ще се обменя информация между институциите.

След като административнонаказателната дейност не може да изпълнява превантивни функции за безопасност на движението, у шофьорите се създава усещане за безнаказаност. А от това, както е известно, са потърпевши всички добросъвестни шофьори и цялото общество.

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,
orange_li
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов,
orange_li
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012