Продължаваме да работим така, че постоянно да растем

02 Февруари 2007 г.,zastrahovatel.com
Данчо Данчев, председател на УС и изпълнителен директор на ЗАД „ВИКТОРИЯ”

- Какво ви донесе 2006 година, какви са постиженията ви и на какво се радвахте най-много?

- През последните години в застраховането се наложи постиженията да се отчитат главно с премийния приход, което за мене е крайно неправилно. След като този начин е приет и от вестникарската гилдия, в това число и от в. „Застраховател прес”, внушен им от застрахователите, и аз ще си позволя да кажа най-напред, че преминахме цифрата 20 милиона лева общ премиен приход. Още нямаме крайната цифра, но очакваме постижение над 21 милиона лева, тъй като продължава въвеждането на още полици. Това, което мога да отбележа като резултат, който много ни радва, е, че дружсетвото ни постигна ръст от 50 процента в сравнение с 2005 година. И то при един стагниран застрахователен пазар, при намаляване на премията за задължителната застраховка „Гражданска отговорност” от много компании, независимо от разширяването на обхвата й. Ние смятаме, че 50 процента ръст при тези условия за „ВИКТОРИЯ” е завиден резултат.

Безспорно наше постижение е и това, че завършихме изграждането на мрежата ни от агенции...

- ...което беше една от основните ви цели за 2006 година...

- Точно така. Но не спираме до тук. Продължаваме да доразвиваме тази мрежа в основните градове, което ще е наша цел и през цялата 2007 година. Ще открием допълнителни офиси, процес, който впрочем започнахме още през миналата година.

В София например имаме вече 4, във Варна 2 офиса, а се надявам в столицата те да станат поне 8, а във Варна, Бургас и Пловдив да заработят поне по още един офис. Според нас вече сме успели да покрием цялата страна чрез изградената мрежа от агенции и във всички областни градове имаме действащи главни агенции.

- И аз ще ви върна към понятието премиен приход, което беше основен показател за отчитане застрахователната дейност на дружествата. Но чрез него се правеха и доста манипулации, свързани с резултатите им през отчетните периоди.

- Съгласен съм с това и смятам, че някои още продължават да правят манипулации с този „основен” показател...

- ...да, но нали вашите колеги вече заявяват, че за истинското състояние на дадено дружество, а и на всички ви трябва да се вземат предвид и много други важни показатели, особено след влизането ни в Европейския съюз, какъвто е платежоспособността например.

- Абсолютно. Най-важното за всяко дружество е дали и как си плаща обезщетенията на своите клиенти. Това е основният показател, защото функцията на застрахователя е да плаща обезщетения, без да се бие в гърдите какъв премиен приход е направил. Той може да е получил голям приход, но след като не си изплаща лоялно и в срок обезщетенията, всеки ще се запита какъв застраховател е той. Не знам има ли или няма в България такива компании, но „ВИКТОРИЯ” е дружество на едно от първите места по показателя платежоспособност. Ако някой провери в Застрахователния надзор данните ни, ще види броя на щетите, които са изплатени, и каква е средната щета като сума. Друг показател също много важен според мен е печалбата, както и резервите, които всъщност са преди печалбата. Защото е ясно, че компания, която не е заделила резерви, е естествено да не плаща обезщетенията на клиентите. Съществено е, разбира се, и това как се инвестират средствата. Е, че е важен и премийният приход, няма спор, защото без него все пак няма да има и съответни плащания.

- Ще си позволя да разширим малко въпроса за основния показател – платежоспособността. Имам предвид и това, че тя влияе и на конкретни застраховки като „Гражданска отговорност” например, тъй като се повишиха значително лимитите за нея.

- Абсолютно вярно.

- И ще ви попитам как се отрази на пазара, а и на вашето дружество, освобождаването на цените на застраховката „Гражданска отговорност”?

- Засега либерализацията все още не влияе пагубно, но може би до няколко години тя ще се отрази на пазара и пагубно. Друг е въпросът, че аз съм бил винаги за либерализацията и за конкуренцията между дружествата, защото в общи линии един пазар е истински, когато сам си определя нивата за продажба на продуктите и услугите. А надзорният орган трябва да проверява за достатъчност на премиите и платежоспособността на всяка компания. За съжаление обаче се оказа, че не успяхме да се възползваме от възможността и да приемем тази свобода за определяне на цените, като в същото време да направим и реална оценка на риска. И всяка година можем да се нагледаме на истински чудеса на застрахователния пазар по тази застраховка. Не можеш да я продаваш например за 60 лева с валидност за целия Европейски съюз, след като през миналата година само за България си я продавал за 90 лева. Вие знаете, че има държави без лимитирана отговорност и ако има някой, който да ми обоснове и да защити, че с увеличаването на отговорността може да намалява премията, свързана с промяната на риска, шапка ще му сваля!

- Като подпише гаранционното споразумение и Великобритания, вече ще пътуваме в страните от ЕС само със застраховката „Гражданска отговорност”. И, недай си боже, се случи ПТП на територията на една от тези страни, как ще плаща съответното застрахователно дружество последвалото го високо обезщетение при положение, че полицата му за „Гражданска отговорност” е за 50-60 лева?

- На този ваш въпрос отговор ще даде само времето, тоест бъдещето. Но всички ние бяхме вече проверени от КФН, респективно от Управление „Застрахователен надзор”, за нашите презастрахователни програми. След като бяха прелицензирани всички компании, този процес вероятно напълно е завършил и аз съм сигурен, че поискалите и получили лиценза си имат и въпросната презастрахователна програма. Моят отговор е, че големите обезщетения трябва да бъдат изплащани от презастрахователите. Друг е въпросът, че съобразно тези презастрахователни договори самозадържането на всички застрахователи не е малко. И за мен е опасно това състояние – как ще се плащат щетите в това самозадържане. Средната премия по застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите за ЗАД „ВИКТОРИЯ” е над 100 лева за 2006 година, сума, която се оказа, че е близо два пъти над средната на пазара. Мисля, че един ден ще стигнем до извода, че е трябвало да продаваме застраховката на още по-високи ставки. Но след като самият пазар определя цените, „ВИКТОРИЯ”, като един от участниците на застрахователния пазар, е длъжно да се съобразява с тези изисквания. Ние не можем да продаваме застраховките си с няколко пъти по-високи цени, защото е ясно, че колкото и лоялни да са клиентите ни и да са добри служителите ни, цената е един от основните фактори, които продават стоките и услугите.

- Да, но някои ваши колеги казват, че всеки си прави сметката и в края на краищата може да си продава застраховката и за 20 лева. Как ще коментирате подобно изявление?

- Ами това издава намерение да се разстрои, дори да се разруши по такъв начин застрахователният пазар. И смятам, че някои компании имат точно такава цел с една бъдеща тяхна полза. Загубвайки през следващи години няколко милиона, намалявайки броя на участниците на пазара, да си възвърнат тази инвестиция. Аз съм убеден, че това нещо съществува и се прави целенасочено от някои застрахователи.

- Аз подозирам и друго, че някои искат просто да си посъберат повечко пари, без да правят сметка за клиентите си след това...

- Възможно е и подобно нещо да го има в практиката на някого. Но, опазил ни господ от такива компании, защото си имаме вече горчивите примери с „Юпитер” и „Европа”!

- Как погледнахте на това, което се случи на границата ни с Гърция със застраховките „Гражданска отговорност”, „Зелена карта” и с добавките, така наречените сертификати?

- Аз разбрах, че проблемът е бил в това, че някои застрахователни компании са раздавали сертификати по образец, който не е утвърден от НББАЗ, т.нар. зелени сертификати, които получихме. Ние от „ВИКТОРИЯ” не сме имали никакви проблеми с клиентите си нито на гръцката, нито на която и да е друга граница. Проблемът вече е отстранен, като съответните компании са предупредени строго от застрахователния надзор. Е, за съжаление някои клиенти са имали неприятности, други направо са пострадали, като са били върнати обратно в България.

- Какво беше характерно за вашата продуктова политика през 2006 година?

- Новите неща, които налагахме в практиката си, бяха свързани най-вече с нашето законодателство – с наредбата за задължителното застраховане на определени категории работници със застраховката „Трудова злополука”. Това беше един от новите ни продукти, който разработихме през миналата година и който ни донесе доста добър успех. Освен това разработихме и няколко застраховки „Отговорности”, също свързани със законодателството ни, предложихме нов продукт по застраховка “Помощ при пътуване”. Сега променяме указанията и тарифите по застраховката „Индустриален пожар”. По нея продължаваме работата си и през 2007 година. Имаме вече нови условия и тарифи по застраховката „Земеделски култури”, те са доста по-добри и по-атрактивни. За това допринася много Павел Петков, изявен специалист, който полага труд и знания за ефективноста на този вид застраховки. Знаете колко е остра необходимостта от тях.

- Във всеки наш разговор сте твърдели пред мен, че на застрахователния пазар винаги ще има място за чисто българско дружество. Вие също не избегнахте съдбата да бъдете коментирани във връзка с търсенето на партньор или на купувач на дружеството ви. Деликатен е въпросът ми, но ще си позволя да ви го задам – чисто българско дружество ли ще си остане „ВИКТОРИЯ”, или договаряте с нов партньор? И ако отговорът ви е да – докъде сте стигнали в този нелек процес?

- Статистиката за страните от Източна Европа, които влязоха в ЕС през 2004 година, показва, че Унгария има 12 или 13 , а Полша – 15 полски дружества. Аз продължавам да твърдя, че качеството на компанията не се определя от това какъв е капиталът, а от това как се управлява той. Е, една международна компания с милиарди евро или долари капитал винаги е по-силна от една българска с 5 или 10, пък и с 20 милиона лева капитал. И фактите през последните години показват, че точно тези компании се опитват да диктуват пазара и дори да го променят. Това именно ме навежда на мисълта, че ЗАД „ВИКТОРИЯ” ще бъде много по-добре ако успее, да си намери един ПАРТНЬОР, а не да се продаде 100 процента на някои собственик. Този партньор ще има заслугата, че ще внесе спокойствие и гаранция както на служителите, така и на акционерите ни. Виждаме какво става с премиите за „Гражданска отговорност” на пазара, а дъмпингът и с други застраховки продължава, какъвто е случаят с „Автокаско”, застраховка, която отива на нива от 3 процента. Това потвърждава твърдението ми, че някои застрахователи се стремят да намалят броя на застрахователните компании с цел после да се облагодетелстват. Имайки предвид всичко това и след анализите ни през последните две-три години, дойдох до твърдото си убеждение, че за „ВИКТОРИЯ” ще е много по-добре, ако съумее да намери такъв партньор, който да разбира, че България трябва да бъде управлявана от българи. Защото ние сме особени хора, със свои черти на характера си и не обичаме да ни управляват други хора. Ролята на този наш партньор ще бъде – осигурявайки стабилно презастраховане на всичките ни продукти, както и капитал, който трябва да расте все повече и повече през годините, тъй като законодателството ни принуждава всяка година да го увеличаваме заради сигурността ни, което аз изцяло подкрепям. И смятам, че това ще е най-добрият вариант за „ВИКТОРИЯ”, като не изключвам, разбира се, дружеството ни да има същото развитие, оставайки си и чисто българско. Но пак казвам – виждайки безумието, дължа да употребя точно тази дума БЕЗУМИЕТО на пазара през последните две години, стигнах до убеждението, че в дългосрочна перспектива за „ВИКТОРИЯ” ще е по-добре, ако си намери такъв партньор.

- Вървите успешно по този път, нали?

- Да, имаме си свой път и, дай боже, да го извървим успешно, като отново повтарям, че едното не изключва другото. Вие виждате, че в първата петица на класирането има чисто български компании. Колко дълго те ще останат български, не мога да кажа, защото това решават акционерите. Но фактът е факт, че когато добре се управляват и българските пари на българско застрахователно дружество, то може да е стабилно и да се развива успешно.

- Да вървим към края на нашето интервю – коя е главната стратегическа цел, основната задача на ЗАД „ВИКТОРИЯ” през 2007 година? През тази важна първа европейска година? Още повече, че у нас дойдоха доста чужди застрахователи и трябва да очакваме наши дружества да идат на застрахователните пазари на страни, членки на ЕС.

- Ние винаги сме се чувствали европейци, работили сме и работим по европейски правила. Уверявам ви, че още със създаването на ЗАД „ВИКТОРИЯ” сме се старали да бъдем изрядни във всяко отношение. Така че за нас 2007 година няма да е година на драматични промени, а единственото ново, както и за всички на пазара, е свързано с лимитите по отговорност на задължителната застраховка „Гражданска отговорност”. Всичко останало продължава в същия дух и със същото темпо в нашето дружество и 2007 няма да е година на някакви кой знае какви кардинални очаквания и промени относно бизнесповедението и позицията ни. Просто ще продължим развитието на агентската ни мрежа в големите градове, да спазваме законовите изисквания, да продаваме успешно своите застрахователни продукти и така постоянно да растем. Може би най-интересното за „ВИКТОРИЯ” през 2007 година ще е, ако имаме шанса, щастието и късмета да намерим, както казах, подходящия ни партньор, който да ни осигури необходимото ни спокойствие, за да продължим още по-успешно своя път на възходящо развитие.

Интервю на Петър Андасаров



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки