Закон без задължително изтърпяна от нарушителя санкция е къс хартия

26 Януари 2007 г.,zastrahovatel.com
Комисар Алекси Стратиев, началник отдел “Пътна полиция”

По последни данни на отдел “Пътна полиция” към ГД - ППООРП, през 2006 г. пътно-транспортната обстановка в страната е била твърде неблагоприятна: в сравнение с 2005 г. броят на загиналите при пътнотранспортни произшествия е с 82 души повече. Общият брой на загиналите през 2006 г. в продължаваща война на пътя, както вече свикнахме да наричаме случващото се по нашите вече европейски пътища, е 1039. Всъщност е неблагоприятна повече от гледна точка на тенденцията на непрекъснат спад на жертвите при ПТП и на подобряване на пътнотранспортната обстановка през последните години. Все пак на фона на общото развитие на обстановката в страната би могло да се каже, че тя е “нормална”, тъй като през 1968 г. загиналите са били повече, и то при 5 пъти по-малък автомобилен парк и брой на водачите, а в началото на 90-те години на миналия век броят на загиналите е достигал и повече от 1500 човека.

Докато ми показва таблиците с данните, комисар Алекси Стратиев допълва, че те по никакъв начин не могат да ни удовлетворят и явно трябва да се предприемат по-радикални мерки, каквито всъщност предвиждат внесените за обсъждане в парламента промени в Закона за движението по пътищата. Както е известно, правителството одобри и специална стратегия за подобряване безопасността на движението през 2007 г., която включва мерки за подобряване на пътната инфраструктура - изготвяне и изпълнение на проект за установяване на степента на опасност на отделните участъци от републиканската пътна мрежа; преглед на състоянието и освежаване на маркировката преди активния туристически сезон и преди есенно-зимния период и на вертикалната сигнализация по основните направления; изготвяне и реализиране на проекти за определяне на реда за преминаване; разработване на проект за механично разделяне на насрещно движещите се потоци в участъци с повишена опасност на територията на Бургаски регион; преглед на пътната мрежа за готовността за експлоатация при есенно-зимни условия и координация на институциите за осигуряване безопасността на движение; разработване на програма с план-график за обезопасяване на местата с концентрация на ПТП и на типови проекти за системи за контрол и наблюдение на движението и включването му за изпълнение към всички концесионни договори за изграждане на автомагистралите в нашата страна.

Предвиждат се също мерки за повишаване на качеството на обучението на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС чрез изменение на нормативната уредба в следните направления: увеличаване на броя на задължителния минимум часове при практическото обучение на 30 и въвеждане на задължителни вътрешни изпити; въвеждане на изискване към кандидатите за завършено основно образование: създаване на учебни центрове и повишаване изискванията към материалната база; задължително продължаващо обучение на преподавателите на всеки 4 години; въвеждане на национален регистър на преподавателите; засилване на контрола на учебните фирми. Ще се наблегне и на повишаване на качеството на изпитите на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС чрез изменение в нормативната уредба в следните направления: задължително продължаващо обучение на председателите на изпитни комисии на всеки 2 години; провеждане на теоретичната и практическата част на изпитите в различни дни /разделяне на теорията от практиката/; провеждане на теоретичната част от изпитите в кабинетите на Регионалните дирекции на "Автомобилна администрация" и по изключение в кабинети на учебните форми; въвеждане на изискване в автомобила по време на практическата част на изпитите винаги да има поне двама кандидати; изготвяне на тестове на английски, френски и немски език; повишаване контрола на теоретичната и практическата част на изпитите.

Трета част от мерките се отнася до контрола на техническата изправност и условията на експлоатация на МПС: създаване на организация за перманентен съвместен контрол на службите на МТ и МВР, като мярка за по-ефективно използване на административния капацитет и повишаване обема на проверките на пътя на техническото състояние на превозните средства за обществен превоз, превоз за собствена сметка и личните превозни средства; времето за работа, прекъсванията и почивките на екипажите на превозните средства; спазването на ограниченията на скоростта; общата маса и осевото натоварване; прилагането на винетната система; контрол на показанията на тахографите на МПС за превоз на хора и товари и на международния трафик. Ще се въведе задължително изискване пунктовете за периодични прегледи на техническата изправност на превозните средства да бъдат сертифицирани по системата за качество 150 9001/2000.

-Г-н Стратиев, има ли потенциал да се изпълнят докрай тези намерения?

-Мисля, че през този период държавата създаде такъв потенциал и той ще се реализира още през тази година. Какво е пътно-транспортната обстановка? Система от автомобил, път и водач на МПС. Когато един от тези три параметъра не съответства на нормалните изисквания, винаги се стига до неблагоприятен резултат.

Има една интересна зависимост: след като медиите силно и настоятелно изнесат в публичното пространство информация за тежки произшествия, в следващите дни изобщо няма загинали на пътя. Явно хората в такива случаи се замислят повече за поведението си и стават по-отговорни при шофиране.

През 2006 г. загиналите във Варненския регион са с 23 повече, в Кюстендилския – 16, в Пловдивския – 20, в малки региони като Враца, Монтана, Силистра имат с по 10 загинали повече, което е почти двойно увеличение в сравнение с 2005 г. за тях. Това са тревожни тенденции.

На фона на произшествията, мерките, предприети от контрола, който обаче в никакъв случай не е панацея, са завишени многократно. През миналата година сме установили 1 млн. и 15 хил. нарушения, което е с 97 хиляди повече от 2005 г. Основните сред тях са свързани със скоростта – 228 хиляди, за шофиране след употреба на алкохол – 25 хиляди, неправилни маневри – 34 хиляди, неспазване на предимство – 84 хиляди, и т. н. Общо броят на ПТП за 2006 г. е 91 хиляди.

Независимо от повишаване на контрола и на установените нарушения, събираемостта на глобите продължава да пада – тя е вече не повече от 6 на сто от общия брой наложени глоби. Това оказва изключително негативен ефект. Чувството за безнаказаност е сред основните фактори за влошаване на дисциплината на пътя. Само драстично повишаване на санкциите може да доведе до положителен резултат и аз се надявам промените в Закона за движението по пътищата да бъдат приети от депутатите в най-скоро време. Не е ли подкрепен един закон със санкция, която се изтърпява задължително, той е само къс хартия...

-В края на миналата и в началото на тази година изтичат 1 милион действащи полици по застраховката “Гражданска отговорност”. Имате ли впечатления дали обхватът продължава да бъде висок?

-Контролната дейност показва и към момента, че продължава да се поддържа обхват от 97 на сто застраховани. Това е изключително добър резултат. Предложението на застрахователите да се свалят номерата на онези, които не са подновили застраховката си в законовия срок, е крайна мярка, защото самият закон предвижда много сериозни санкции срещу онези, които си позволяват да шофират без валидна полица – глобата е в пъти по-голяма от застрахователната премия, а и самото спиране от движение води до доста неблагоприятни последици за водача, защото се отнемат документите на автомобила, а като крайна мярка е предвидено и отнемане на свидетелството за управление на водача. Съотношението между незастраховани и застраховани автомобили е такова, че според мен не налага въвеждането на санкция като сваляне на номерата. По-важно е да се гарантира събираемостта на глобите.

-Какво сочат данните от пререгистрацията на автомобилите?

-В момента автомобилният парк в България е 2 млн. 250 хил. автомобила, като само в София броят им е близо 800 хиляди. От масива на КАТ бяха снети от отчет много МПС на възраст над 20 години – повече от 80 на сто. От по-новите автомобили не бяха пререгистрирани по-малко от 1000.

-Стабилно ли функционира вече взаимодействието ви със застрахователите, с Гаранционния фонд?

-Миналата година по това време имахме твърде малко допирни точки с тях. Сега нещата стоят съвсем другояче. Благодарение на КФН, на Гаранционния фонд, на ръководството на МВР се създаде доста добра организация, която, макар и трудно, потръгна и в момента имаме отлично взаимодействие с КФН и с Гаранционния фонд. Това доведе и до добрите резултати по отношение на застраховката “Гражданска отговорност”.

Миналата година за пръв път нашият масив за регистрирани автомобили беше предоставен на застрахователите. Данните включват номер на МПС и номер на рама. Това се наложи заради извършваната пререгистрация, когато автомобилите получаваха нови номера, а в полиците им бяха вписани старите, което доведе до объркване. Затова бе необходимо да се подават и номерата на рамите. Няколко пъти прехвърляхме и допълвахме този масив към КФН и Гаранционния фонд, докато се изчистят пропуските.

Все пак бих пожелал още нещо: застрахователите вече притежават сериозни информационни масиви. Ние сме им подали информация в определен момент за автомобилите със застраховка, те от своя страна имат данни за своите застраховани – така че по същество разполагат с данни за целия автомобилен парк у нас. Същевременно застрахователите притежават масив от застрахованите при тях автомобили, участвали в ПТП. Много ми се иска те да започнат да прилагат впоследствие системата “Бонус-малус” и да изискват по-високи премии от водачи, претърпели ПТП. Не бива да се изхожда само от бизнесинтересите и да се търси висок премиен приход. Наказването на водачите с по-високи премии заради предизвикани виновно ПТП също ще бъде дисциплинираща мярка. Без такива поведението на мнозина на пътя няма да се подобри.

-Да се върнем на пътнотранспортната обстановка. Какви мерки самите вие смятате да предприемете за нейното подобряване?

-Много ще зависи от бъдещите промени в Закона за движението по пътищата. Като орган по контрола на движението от наша гледна точка основното е да се сдобием със съвременни технически средства и да упражняваме изключително обективен и най-вече строг контрол към грубите нарушители. До месец-два ще разполагаме с ново поколение модерни радари, които ще могат да заснемат нарушенията. Това е пътят, по който трябва да се развива контролът върху пътното движение.

Разговора води

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки