Единният европейски пазар на застраховката “Гражданска отговорност” / Япония - сравнение/

31 Август 2006 г.,zastrahovatel.com

Автомобилният застрахователен пазар и тарифите по застраховка “Гражданска отговорност” в Япония са фундаментално различни от тези в европейското икономическо пространство. Тук са описани със сравнителна цел. Отчитайки големите разлики, трудно може да се приложи структурата на изследване, използвана при страните от Европа. Затова ще представим застраховката и нейното развитие от края на 90-те години на миналия век.

Допреди няколко години тя е обект на много строга регулация, която оставя за застрахователните компании твърде малка възможност за вариации при формиране на премиите. През 1998 г. под натиска на САЩ и други обстоятелства пазарът е дерегулиран и позволява на компаниите гъвкавост при формирането на тарифите. Но все още тарифите трябва да бъдат одобрени, преди да бъдат приложени от застрахователите.

Изхождайки от общата дерегулация, става ясно, че през следващите няколко години тя е обхванала и застраховката “Гражданска отговорност”.

Двукомпонентна система в автомобилното застраховане

В Япония застраховката “Гражданска отговорност” се състои от две системи – доброволна и задължителна. Едната е задължителна за собственика на автомобила, а втората може да се избере като допълнение към основната.

Задължителната застраховка - Compulsory Automobile Liability Insurance (CALI) - стартира през 1956 г. Възможно е използването и на CALMA - Compulsory Automobile Liability Mutual Aid. За нея важат същите правила, както и при сключването на CALI. Разликите между двете системи се изразяват в няколко насоки.

CALI покрива само физическо увреждане вследствие на претърпян инцидент. Извън това е възможно да се допълни с доброволната застраховка “Гражданска отговорност”, което правят почти 70% от собствениците на автомобили. Доброволната застраховка “Гражданска отговорност” може да бъде структурирана по различни начини и често е в комбинация с допълнителни покрития.

През 1999 г. в Япония функционират 31 японски и 14 чужди компании, които са оторизирани да предлагат CALI. CALMA се предлага от няколко застрахователни обединения. През последните години делът на CALI в автомобилното застраховане относително намалява. През 1998 г. доброволното автомобилно застраховане формира 80% от брутния премиен приход от цялото автомобилно застраховане; за сравнение през 1978 г. процентът е бил 60.

Начин на действие на CALI

В системата CALI отделните застрахователни компании не носят никакви рискове. Тези, които предлагат покритие, са задължени да трансферират 60% от застраховките на държавен презастраховател и да прехвърлят останалите 40% на презастрахователен пул на застрахователната индустрия - Mutual Reinsurance Pool. В този случай е възможно разпределение на риска върху целия пазар и предпазване на застрахователните компании от изпадане в несъстоятелност. По такъв начин “лошите рискове” индиректно се разпределят върху всички компании, предлагащи застраховане.

Формиране на тарифите

За CALI почти всички застрахователи използват тарифи, определени от Automobile Insurance Rating Organisation of Japan (AIRO) - асоциация на автомобилните застрахователи, която разполага с данни от всичките си членове. Премиите трябва да са резонни, адекватни и недискриминиращи. Те са подчинени на правилото No-Loss-No-Profit, т. е. премиите трябва да бъдат калкулирани така, че да не носят загуба, но също така и да не се предвижда печалба от тази дейност на застрахователната компания. Ако въпреки това има печалби, съществува набор от инструменти, с които да се балансира. Правилото е базирано на идеята, че тази застраховка е социално значима и че нейното предлагане не е ориентирано към реализиране на печалба.

Видът на автомобила, неговите размери, използването и регионът на експлоатация са факторите за формиране на премиите.

Определените тарифи се регистрират в надзорния орган - CALI Council. Ако в 90-дневен срок няма възражения от надзорния орган, застрахователната компания може да прилага тези тарифи.

(Виж таблица1)

Диференциране на премиите

Класове

Разпределение

Класификация според използването на автомобила

Място на регистрация

4

-

Използване

*

-

Класификация според вида на автомобила

Вид на автомобила

30

-

Размери на автомобила

*

-

Таблица 1: Основни фактори при формиране на премиите - CALI

Структура на доброволната застраховка “Гражданска отговорност”

В доброволния вариант на застраховката се включва системата CALI, която често е допълнена с други покрития. За водачи, които нямат собствен автомобил, се предлагат покрития за управляване на чужд.

Тарифи на доброволната застраховка “ГО”

Допреди няколко години тарифите на доброволната застраховка също са били обект на строга регулация. AIRO прави само препоръки относно нетните премии.

За тарифите на доброволната застраховка са в сила същите препоръки, както и за CALI: премиите да бъдат резонни, адекватни и недискриминиращи. Компаниите са задължени да уведомят надзорния орган, преди да приложат тарифите, а той от своя страна проверява тяхното съответствие с нормативната уредба.

Основни фактори при формиране на премиите

Девет са основните фактори: възраст на водача, пол, регион, категория на експлоатация, вид на автомобила, собственост, километраж, сигурност и брой инциденти.

(Виж таблица 2)

Диференциране на премиите

Класове

Разпределение

Класификация на собствениците/водачите на МПС

Пол

2

1.5

Възраст на водача

*

3.0

Класификация според използването на автомобила

Място на регистрация

7

-

Използване

*

-

Собственост

*

-

Километраж

*

-

Класификация според вида на автомобила

Модел на автомобила

*

-

Обезопасеност

*

-

Таблица 2: Основни фактори при формиране на премиите - CALMA

В периода на нормативно установяване на премиите не се наблюдава конкуренция между застрахователите. Сега компаниите могат да определят премиите и да се конкурират, което доведе до намаляване на премийните нива.

Системата “Бонус-малус”

(Виж таблица 3)

Таблица 3: Системата "Бонус-малус"

     

Увеличаване на клас след щета

     

След 1

След 2

След 3

След 4

клас

Премия /%/

Покачване в клас

1

1

150

1

1

1

1

2

2

140

1

1

1

1

3

3

130

1

1

1

1

4

4

120

1

1

1

1

5

5

110

2

1

1

1

6

6

90

3

1

1

1

7

7

80

4

1

1

1

8

8

70

5

2

1

1

9

9

60

6

3

1

1

10

10

50

7

4

1

1

11

11

45

8

5

2

1

12

12

42

9

6

3

1

13

13

40

10

7

4

1

14

14

40

11

8

5

2

15

15

40

12

9

6

3

16

16

40

13

10

7

4

 

Бел. ред. В книгата си проф. Майер е включил и изследвания на пазарите в Япония и САЩ.

Превод

Гергана Рашкова

 

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки