Дванадесетте години в застраховането са най-хубавите от моя професионален път

01 Август 2012 г.,zastrahovatel.com
Габриела Генова, член на Управителния съвет / финансов директор на „ГРАВЕ България Животозастраховане“ ЕАД

 

- Бих ви помолил най-напред да се представите на нашите читатели.

 

- Завършила съм специалност “Финанси” в УНСС – гр. София, последвана от едногодишна специализация в областта на публичните финанси в Ruhr Universität Bochum, Германия. Притежавам диплома по Международни стандарти за финансова отчетност (DipIFR) на Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), London.

Професионалния си път започнах в сферата на финансово-данъчните консултации. От 2000 г. съм в „ГРАВЕ България“, започвайки като главен счетоводител. През 2005 г. станах прокурист на дружеството, а от 2010 г. съм финансов директор и член на Управителния съвет. Дванадесет години от моя трудов стаж са в застраховането и мога да кажа, че това са най-хубавите години от моя професионален път.

 

- Как се озовахте в застрахователна компания „ГРАВЕ България“ и как се чувствате там?

 

- В застраховането попаднах случайно. Моя приятелка ми показа обявата за работа на австрийската застрахователна компания „Грацер Векселзайтиге Ферзихерунг“. Стори ми се много предизвикателно и реших да кандидаствам. Още първите срещи с представителите на „ГРАВЕ“ - Австрия, ми направиха много добро впечатление, което се затвърди и в последващите години на съвместна работа. През 2000 г. заедно с още двама новоназначени колеги изкарахме шестмесечен курс на обучение в централата на концерна в гр. Грац, Австрия. „ГРАВЕ стартира дейността си в България с камерен колектив от едва петима души. Получихме шанс с много желание и труд да изградим дружество, работещо по австрийски стандарти.

 

- Кои са учителите ви в застраховането? Какъв урок бихте преподавали на вашите по-млади колеги?

 

- „ГРАВЕ“ е едно голямо семейство. Нашият концерн организира редовни срещи и семинари в различните области от застрахователната дейност и колегите от всички страни се познават, общуват и си помагат. Много дължа на колегите от централата в Австрия, благодарение на които съм се докоснала и участвала в целия процес на застрахователната дейност – от създаването на нови продукти, оценка на риска и издаване на полиците до оценка на щети. Това не е директно свързано с финансовата сфера, която е моята област на работа, но цялостният поглед върху застраховането като такова е много важен за вземане на адекватни финансови решения. Динамичните промени в нашата област изискват и постоянно усъвършенстване и последващо обучение.

Работя със страхотен колектив, където цари коректност и доверие, а това прави работата приятна. Това се опитвам и да предавам на новите колеги.

 

- Наясно ли сте вече за себе си какво е всъщност застраховането, какво е за вас професията „Застраховател“?

 

- Хората винаги търсят възможности да минимизират риска, на който са изложени. Риск от загуба на доходи, от неработоспособност, от природни стихии и т.н. Застраховането предлага такава възможност. То е преди всичко доверие. Абсолютната сигурност обаче е илюзия. Всяка нова промяна води до нови и непознати рискове. Застрахователната индустрия допринася за това тези рискове да бъдат по-рано идентифицирани, анализирани и да се намерят адекватни мерки за намаляване на неблагоприятните последствия от тях. Това е и голямото предизвикателство на застраховането. В застраховането няма рутина, а постоянна динамика и развитие.

Макар и бавно, българското общество започва да осъзнава, че всеки сам трябва да допринесе за осигуряване на сигурност за себе си и своите близки и подсигуряване на достойни старини. Убедена съм, че в бъдеще тази лична отговорност ще има все по-голямо значение.

 

- Какво е състоянието на застрахователния пазар у нас днес? Промени ли се според вас ролята на застрахователя в новите условия след европеизирането на нашия застрахователен пазар? С какво и как?

 

- Застрахователният пазар у нас не може да се разглежда изолирано от цялостната макроикономическа ситуация в България. Опериращите на пазара европейски застрахователи допринасят за това българските потребители да имат все по-качествени и разнообразни продукти. Продължаващата стагнация, ниската покупателна способност и слабата застрахователна култура оказват своето негативно влияние върху бизнеса. Според статистиката за 2011 г. българинът отделя средно за застраховане около 110 евро, като само 17 евро са за животозастрахователни продукти. Делът на застрахователните премии в брутния вътрешен продукт за 2011 г. е около 2,1%, при 2,3 % за 2010. Това обаче е и предизвикателството за застрахователите в България. Потенциалът за растеж е наличен и сегашната ситуация налага дружествата да оптимизират и направят по ефективна своята дейност, което ще е от полза за нашите клиенти.

Целта на новите европейски регулации във връзка със Solvency II е застрахователите да управляват по-ефективно своите рискове и да въведат по-строги вътрешни контроли в дейността си.

 

- Какво му трябва на човек, за да е щастлив?

 

- Щастието зависи от самите нас. То е в малките неща, дребните жестове и победи. Ние не живеем сами. Трябва да се оглеждаме около себе си и да помагаме, когато е необходимо.

 

- Какво е за вас семейството?

 

- Винаги съм имала подкрепата на моето семейство. Родителите ми са ме научили да вярвам в себе си и да не се обезкуражавам от грешките и неуспехите.

 

- Как си почивате? Как балансирате времето си на работното място, вкъщи и извън дома? Предпочитани места и среда?

 

- Аз съм човек, който обича много пътуванията. Не мога дълго да се застоявам вкъщи. Опознаването на нови хора и култури е нещо, което ми доставя голямо удоволствие. Опитвам се да балансирам служебните задължения и свободното време. Нямам предпочитание между море и планина. Наслаждавам се на нашата прекрасна природа и все още запазените непокътнати и диви места.

 

- Книгата или книгите, без които не можете и към които отново се връщате?

 

- В свободното си време обичам много да чета. На нощното си шкафче винаги имам поне по две книги. Харесвам разнообразна литература. Зависи от настроението ми.

 

- Нещата, без които не бихте могли да живеете?

- Една известна мисъл гласи “Най-важните неща в живота не са неща”. Аз не мога без моето семейство и без моите приятели.

- Какви застраховки имате?

 

- Моето семейство има застраховка „Живот“, застраховка „Имущество“, застраховка „Каско“ и „Гражданска отговорност“.

 

– Четете ли вестник „Застраховател прес“ и какво е мнението Ви за него? На 24 март той навърши 18 години – какво бихте му пожелали?

 

- Чета редовно вестник „Застраховател прес“, който е единственото специализирано издание в нашата област. Пожелавам му да излезе от тесните среди на застрахователите и да достигне до повече от нашите клиенти, като така допринесе за обогатяване и на техните знания в областта на застраховането.

 

Въпросите зададе ПЕТЪР АНДАСАРОВ



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки