Очаквам положителните тенденции в бранша да се запазят и през 2012 г.

02 Май 2012 г.,zastrahovatel.com
д. ик. н. Никола Абаджиев, председател на УС на Българска асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване

  

            -Господин Абаджиев, какви тенденции в дейността по допълнителното пенсионно осигуряване бихме могли да откроим на база оповестените предварителни
резултати за 2011 г.?

            - През 2011 г. пенсионният бранш отчете ръст на управляваните активи от 14,68% спрямо 2010 г., в абсолютно число това е 585.324 млн. лв. Очаквам подобна тенденция и през 2012 г., в резултат на която акумулираните в пенсионните фондове средства да надхвърлят 5 млрд. лв. Сред основанията за нарастване на натрупаните средства са по-доброто събиране и по-редовното превеждане на осигурителните вноски, повишаването на абсолютния размер на вноските вследствие нарастване на работните заплати, както и повишаването на доходността от инвестициите.

            През 2011 г. броят на осигурените и в четирите вида фонда лица е 3 992 506 души. Налице е нарастване със 109 673 души, т.е. ръст от 2,82% спрямо 2010 г. Едва ли можем да очакваме през 2012 г. увеличаване на ръста на осигурените лица, по-скоро запазване на темпа на увеличаване, дори и намаляване. Прогнозата за 2012 г. е броят на осигурените лица да достигне до 4 млн. души. Резервите, но не за 2012 г., са свързани с доброволното пенсионно осигуряване. Основанията за това са свързани с редица условия, като повишаване на доходите/възможностите на хората, повишаване на данъчните стимули, повишаване на осигурителната култура, намаляване на броя на напусналите доброволните фондове поради изтегляне на средствата си, увеличаване на броя на работодателите, внасящи доброволни вноски за своите работници и служители, и т.н.

           За 2011 г. доходността за двугодишен период в УПФ е 2,18%, в ППФ - 2,75 % , и за ДПФ - 2,79 %, и разбира се, не можем да бъдем доволни, макар основната причина да е кризата и състоянието на капиталовия пазар. За сравнение през 2010 г. отчетената доходност  е над 6 %. Очаквам доходността от инвестиции през 2012 г. да достигне нива от 6%-7 %. Но това са оптимистични прогнози на фона на развитието на българската икономика, капиталовите пазари, кризата.

 

            -Защо през януари 2011 г. от Националната агенция по приходите не са превеждани средства в универсалните и професионалните пенсионни фондове?

           - Това беше свързано с тогавашните промени в Кодекса за социално осигуряване, според които трябваше да се отделят средства от професионалните пенсионни фондове, за да бъдат прехвърлени в НОИ. Това изискваше от НАП да извърши някои промени в информационната си система и да направи съответна подготовка за прехвърлянето на средствата и функционирането на системата за в бъдеще съгласно закона.

           Да припомним, средствата по индивидуалните партиди, налични към 1 януари 2011 г., на жените, родени от 1 януари 1955 г. до 31 декември 1959 г. включително, и мъжете, родени от 1 януари 1952  г. до 31 декември 1959 г. включително, които до 31 декември 2010 г. са осигурени в професионален пенсионен фонд, се прехвърлиха във фонд „Пенсии“ на Държавното обществено осигуряване. Това бяха средства на хората, които предстои да се пенсионират до началото на 2014 г.  Ставаше дума за 104 млн. лв.

 

            -Вашата прогноза за 2012 г. в цифри и законови промени?

            - Вече я направих по отношение на активите, осигурените лица и доходността. Що се отнася до финансовите резултати на дружествата очаквам определено понижение на приходите вследствие намаляването на таксите и обратно, с повишаването на разходите, свързани с управлението на дейността.

            По отношение на законовите промени очаквам внасяне на законопроект за мултифондовете, както и подготовка на законопроект за плащанията на пенсиите от УПФ и др. фондове. Законопроектът за мултифондовете е залегнал в нормативната програма на Комисията за финансов надзор. Наскоро проведох разговор с г-н Ангел Джалъзов, заместник-председател на КФН, ръководещ Управление „Осигурителен надзор“, във връзка с нашата съвместна работа по този проект. Трябва да отбележа, че имаше проект, който мина през Министерски съвет на предишното правителство, мина през Комисията по труда и социалната политика на предишния парламент, но не стигна до пленарна зала. По този законопроект работихме повече от две години съвместно с Комисията за финансов надзор. Сега трябва да възобновим дейността на съвместната работна група, която бяхме създали тогава и която да прегледа отново подготвеното досега. Заедно с това трябва да се преразгледа първоначалната стратегия, нашата - на БАДДПО, и на КФН, която предвиждаше да се въведат мултифондовете първоначално в доброволното пенсионно осигуряване с цел да се тества системата и в хода на нейното прилагане да се отстранят недостатъците, в случай че има такива. След това мултифондовете да се приложат и в допълнителното задължително осигуряване. Но тъй като се пропусна много ценно време, цели четири години, нагласата на всички в момента е мултифондовете да се въведат едновременно и във втория и в третия стълб. Има и още един фактор, който влияе на едно такова решение, а именно - наближава срокът за изплащането на пенсиите от УПФ. Знаете, че едно от значимите неща, свързани с функционирането на мултифондовете, това е опазването на средствата, особено на хората, на които им предстои пенсиониране. Целта е да създаде една по-голяма сигурност за средствата на тази категория лица, като в определен срок преди пенсионирането те се прехвърлят и се инвестират само чрез консервативен портфейл. Имаме уверението от КФН, че този законопроект ще бъде внесен и евентуално приет до края на тази година, така че през 2013 г. да можем да въведем мултифондовете.

           Друг важен проблем, който очаква законови решения, това е уреждането в КСО на пенсионните плащания от универсалните пенсионни фондове. И по него искаме да възобновим съвместната си работа с Комисията за финансов надзор и поне до края на годината да бъде разработен проект за изменение и допълнение на КСО в тази му част. Между другото, в асоциацията планираме през есента да организираме международна конференция, една от основните теми на която да бъде именно изплащането на пенсии от задължителните фондове. Конференцията ще бъде част от мероприятията, с които искаме да отбележим 15-годишнината от учредяването на Българска асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, но основната й цел е заедно с експерти на международни институции и от други страни с подобни капиталови фондове да проведем сериозна дискусия по проблема, да представим българските виждания за неговото решаване, да чуем за техните мнения и опит.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки