Един от най-ефективните застрахователи на пазара...не се продава

19 Април 2012 г.,zastrahovatel.com
С доц. Стоян Проданов, изпълнителен директор на ЗД „Бул Инс” АД, разговаря Илеана Стоянова

-Г-н Проданов, възможни ли са фалити, сливания, окрупнявания, продажби на цели компании поради тежката и продължителна икономическа криза? Питам ви, защото се носят слухове, че ЗД „Бул Инс” АД ще се продава...

 

- Кризата все пак влияе негативно, така че по-неефективните „играчи”  ще имат стимул да се сливат и обединяват, т.е. възможни са различни бизнес комбинации в резултат от кризата. Този въпрос обаче не стои пред ЗД „Бул Инс” АД, тъй като години наред реализираме високи премийни приходи и сме лидер в някои сегменти на застраховането.  Ние сме една от най-ефективните организации на пазара, години наред генерираме печалби и изплащаме високи дивиденти.

Същевременно се стремим да сме коректни към клиентите ни – изплащаме големи обезщетения, само през 2011 г. сме изплатили около 57 млн.лв. обезщетения по каско застраховките. Това е добър ориентир за поведението на застрахователите и отношението към клиентите, защото характеристиките на пазара са еднакви за всички компании със значим пазарен дял.

 

-А как бихте коментирали застрахователния пазар през 2011 – 2012 г. и мястото на вашата компания на този пазар?

 

-  Този период ще остане в историята като особено труден за българската икономика. 2011 г. беше година , в която застраховането регистрира спад в редица видове застраховки. Известно е, че финансовият сектор, и в частност застраховането, зависи от реалния бизнес в държавата. Ето защо, когато икономиката е в тежко състояние, и застраховките са по-малко. Ключови сектори, като строителството, ипотечните кредити, износа, продажбата на нови автомобили и потреблението на стоки, отчитат застой или спад, а това безспорно рефлектира в намалението на брутните премийни приходи.

На общия фон нашата компания се представя повече от добре, тъй като през 2011 г. ние имаме ръст от 11%, т.е. събрали сме повече премии в сравнение с 2010 г. Това доказва, че компанията ни стои много добре на пазара.

 

 

-Какви са тенденциите през 2012 г., има ли проблемни застрахователни продукти, които се продават по-слабо?

 

- Тази година започна по-мудно в сравнение с началото на 2011 г. По-тежката бизнес среда в началото на 2012 г., както и ръстът на безработицата – всичко това оказва негативно влияние върху нашия застрахователен бизнес. Може би студеното време също повлия на потребителите и се забелязва спад на целия застрахователен пазар. Отчитаме спад в имуществените застраховки и карго-застраховките, т.е. продуктите, характеризиращи функционирането на цялата икономика, от което правим изводи за забавяне на икономиката ни. Все пак застрахователите се надяват този спад да се компенсира до средата на тази година.

 

-Кои са сериозните предизвикателства за автомобилното застраховане, вярно ли е, че хората по-рядко си купуват полица „Автокаско” и защо?

- През 2011-2012 г. има спад в автомобилното застраховане, особено в автокаско застраховките. По-ниските бюджети на домакинствата ги принуждава в редица случаи да се лишат от тази застраховка и да си купуват единствено задължителната „Гражданска отговорност” на автомобилистите. Това резултира в намаляване в премийните приходи в този вид застраховане. От друга страна, това носи повишени рискове за домакинствата и за бизнеса, тъй като пътната обстановка у нас не е подобрена.

 

-Вярно ли е, че дори услугите в автосервизите са повишили цените си?

 

- Като цяло цените в сервизите запазват нивата си. Когато изплащаме обезщетенията към нашите доверени сервизи, ние ползваме големи отстъпки като значим корпоративен клиент. Ако частно лице отиде за ремонт обаче, не е същото. Плаща се доста повече и това е всъщност пазарната логика – когато се купува единична стока, тя е по-скъпа от това, което се купува масово.

 

-Драстично ли намаляват приходите от автокаско на целия пазар?

 

- Силно казано е, че е драстично. Намалението е основно при по-старите автомобили и е около 11% за целия пазар. През периода януари- ноември 2010 г. приходите по тази застраховка са били около 454 млн.лв., а за същия период на 2011 г.  те са около 408 млн.лв.

 

-Тенденцията не е добра, защото българският пазар  около 70 на сто от приходите си реализира от автомобилното застраховане...

 

- Така е. В момента има преориентиране към задължителното застраховане. Всъщност като обем се продават почти еднакви дялове по двете застраховки – „Автокаско” и „Гражданска отговорност” на автомобилистите, но поради повишаване на цените по втория продукт задължителната застраховка вече е с превес.

 

-Все пак на какво се дължи този ръст при „Гражданска отговорност” на автомобилистите? Непрекъснато се твърдеше, че намалява обхватът й...

 

- Има ръст, дължащ се на по-голям обхват в резултат на въведената електронна полица. Възможен е засилен контрол с помощта на електронната полица. От друга страна, се повиши и средното равнище на цената на задължителната застраховка. Така че има ръст на пазара на полицата „Гражданска отговорност” на автомобилистите и той ще продължи да се наблюдава.

 

-Имаше голям проблем с възможността в системата да се изтриват и заличават електронни полици и парите да отиват в джоба на некоректни брокери...При вас имаше ли такива проблеми?

 

- Нямаме подобни случаи в ЗД „Бул Инс” АД. Проблемите на пазара могат да се избегнат с повече контрол, надзор и с усъвършенстване на автоматизираната система. Очакваше се тя да има и някои негативи, но ако се сложат на везната плюсовете и минусите на електронната полица, ще видим, че предимствата й са много повече от недостатъците. Истината е, че в резултат пазарът събира повече пари по тази полица, повишава се и обхватът по нея. Всичко това доказва положителната й роля.

 

-Драстично поскъпване и с колко процента трябва да очакват застрахованите по тази застраховка от втората половина на годината, когато се увеличават значително и лимитите на отговорност?

 

- На два пъти вече увеличихме цената й в нашата компания, за да се посрещне по-плавно новото повишаване и да няма еднократен шок от по-високите цени за застрахованите. Известно е, че по-високите лимити на отговорност ще увеличат значително изплащаните обезщетения. Затова няма съмнение, че цената на нашия пазар ще расте, и то в сравнително дълъг период, за да настига необходимите нива.

 

-Значи застраховките ще са голяма екстра...

 

- Това е така, защото сме част от Европейския съюз, дори да представляваме един малък регионален пазар  – България. В общия отворен пазар всеки може да купува полица тук и да пътува из Европа, където е възможно да причини пътнотранспортно произшествие и да причини значими щети в цялото европейско пространство.

Застрахователят трябва да калкулира в цената възможните щети. Тъй като българите пътуват свободно в Европейския съюз, щетите напоследък са значително по-големи от предишните години. Именно затова повишаването на цените ще продължи дългосрочно, гонейки цените в Централна Европа.

 

 -Какъв е рискът за някои застрахователни компании, в случай че направят дъмпинг в цените?

 

- След последните промени в нормативната уредба до голяма степен проблемът с дъмпинга в цените е разрешен. Новата регулаторна рамка не го позволява и всеки може да свери цените и да види, че няма компании, които предлагат значителни ценови предимства.

 

-С какви нови продукти ЗД „Бул Инс”АД ще изненада през тази година своите клиенти, в кои области са те?

- През последните 2-3 години предлагаме пълната гама застрахователни продукти в общото застраховане. Ще продължим да усъвършенстваме най-продавания си продукт - автомобилното „Автокаско”, за да удовлетворяваме изискванията на армията от лоялни клиенти. Новости подготвяме и в имуществените полици, и в земеделските. Ще представим официално новите продукти във вестника ви.

 

-Напоследък се възстановяват идеите за създаване на Застрахователен пул за катастрофични рискове. Какво е вашето мнение по въпроса,след като е известно, че едва 6% от сградния фонд е застрахован?  Смятате ли, че компанията ви може да участва в един такъв пул?

 

- Може да се ползва опитът на други държави, нашата компания би участвала и би подкрепила подобен пул. Но това, което е необходимо днес, е да се инициира засилена дискусия и да се търси подкрепа сред обществото. С  решение за  задължително застраховане на имотите ще се елиминират много проблеми на държавата, тъй като е парадоксално да сме страна, уязвима от земетресения, наводнения и др. природни бедствия и същевременно незначителна част от имотите да са застраховани. Това показва липса на грижа на добрия стопанин и неглижиране на рисковете. Когато обаче всичко се оставя на съзнанието на хората, става ясно, че последствията от наводнения като тазгодишните трябва да се поемат от самата държава. Известно е, че тя не разполага с достатъчно ресурси, ако се случи събитие с по-големи мащаби. При по-значително природно бедствие ще й бъде трудно да компенсира гражданите и фирмите поради липса на финансови възможности.

Необходима е спешна експертна дискусия, както и съгласие и политическа воля от страна на държавата, за да се наложи законодателно оптимален за страната ни подход. Това означава и избор на конкретен модел за застраховане на катастрофичните рискове в страната. Колкото по-скоро, толкова по-добре.

 

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски,
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,
orange_li
"Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ,