През 2011 г. излязохме на второ място по премиен приход, което е много ценно за нас

10 Април 2012 г.,zastrahovatel.com
Цветанка Крумова, член на УС и изпълнителен директор на ЗАД „Армеец”

 

          

            - Госпожо Крумова, ние сме безкрайно благодарни за редовното ви присъствие в страници на в. „Застраховател прес”, отзовавайки се на наши покани за изразяване на свои мнения или позиции по дадени актуални проблеми на застраховането. Но по-обширно интервю за състоянието на едно от водещите дружества на застрахователния пазар - ЗАД „Армеец”, се оказва, сте дали преди доста месеци - в броя на вестника от 25 май 2011 г. Е, как бихте характеризирали това динамично и сложно време, захапало и от миналата, и вече от годината, която е нашият реален, текущ живот? Става дума за най-важното, случило се и случващо се на пазара?

            - През изминалата 2011 г. застрахователният пазар в България преодоляваше последиците от кризата и по тази причина, освен въвеждането на информационната система по „Гражданска отговорност”, нищо съществено не се случи. Поради липсата на ръст и лошите резултати  някои от дружествата трябваше изцяло да преосмислят стратегиите си и да се преориентират към повишаване на ефективността от дейността си. Затова през изминалата година се наблюдаваше по-малко иновативност, нямаше съществено нови продукти или идеи. От друга страна, предварителните годишни данни показват, че отрицателните резултати на пазара като цяло са преодолени и че спадът в прихода е по-малък, макар че ръст все още не се отчита. Изминалата година, както и началото на тази, бяха белязани и от природните бедствия, като големи земетресения, бури, наводнения и други катастрофи, което има пряко отношение към нашата работа.

 

            - А какво бе съдържанието на живота и дейността на „Армеец” през изтеклите месеци и каква е равносметката от нея?

            - През 2011 г. излязохме на второ място по премиен приход, което е много ценно за нас точно в този момент. През 2012 г. се навършват 10 години от приватизацията на дружеството и затова сме особено радостни от това постижение. От 14-а позиция с пазарен дял 1,36%  сега сме на второ място. В годините на икономически възход успявахме да растем динамично, като изпреварваме ръста на пазара. Когато дойде кризата, запазихме устойчивост и се задържахме „над водата”. Мога да отбележа,че дори по видове застраховки, където общият обем е намалял, ние сме увеличили броя на клиентите си. Така например по „Каско” свиването на общия обем се дължи на намалените продажби на нови автомобили, липсата на финансиране, както и на драстичния спад на пазарните стойности. Същевременно ние отчитаме почти двоен ръст на клиентите си на дребно.

 

            - Кое или кои предизвикателства бяха най-голямата изненада за вас и за екипа на дружеството?

            - Въвеждането на електронната система за издаване на полици беше предизвикателство основно поради много кратките срокове, в които този мащабен проект трябваше да проработи. Мога да призная - не вярвах,че ще бъде възможно това да се случи и очаквах да има не едно отлагане. За мен беше приятна изненада, че системата заработи навреме. Дължим благодарност за това на специалистите по информационни технологии.

 

            - Лично на мен ми беше много приятно, честно казано - горд бях по време на откриването на най-голямото, най-модерното съоръжение в София, което носи звучното високоавторитетно име „АРЕНА АРМЕЕЦ”. Да спечелиш такъв конкурс не е само въпрос на късмет, но и на предвидливост и на предаността ти към делото, което е твоят живот. А животът ти е в твоята къща. За вас от целия екип тя е Застрахователно дружество „Армеец”. Така се обрекохте на вечна слава и скрита реклама, която има много значения. Вие лично как преживяхте това невероятно за мен събитие?

            - За да се явим на този конкурс, се наложи да научим много нови неща от областта на спонсорството в спорта и управлението на рисковете, свързани с него. Спонсорството не представлява благотворителност, а е търговско споразумение. То има много аспекти, като например повишаването на разпознаваемостта на марката, комуникационната стратегия на фирмата, насочена към различните групи: клиенти, партньори, служители, държавата и пр. Ако следите програмата на „Арена Армеец”, София, ще забележите колко много внимание се отделя на различни социални мероприятия, детски празници и пр., които имат отношение към корпоративната социална отговорност на дружеството. Спечелихме, защото успяхме да покажем не само желание и финансова възможност, а и че имаме ясна визия и разбираме рисковете, с които е свързан поетият ангажимент.

 

            - А какви са първите ви впечатления от нейните функции и заслужаваше ли си този голям риск?

            - Разбира се, че си заслужаваше. Това безспорно е най-добрата зала в България, която тепърва ще се развива.

 

            - Впрочем кое събитие, кой факт или резултат ви донесе най-голяма радост?

            - Най-много ме радват ежедневни неща, като например осъществена добра идея или честно спечелено състезание. 

 

            - И все пак  крушката си има винаги опашка, казва нашият народ. Коя е главната причина за това „Армеец” да е елитно име, дружеството да е в челото на класациите и да е предпочитано от много българи за получаване на застрахователни услуги?

            - В последните години голяма част от усилията ни бяха да създадем ред и правила в компанията, да настроим механизмите й да работят като една машина, в една посока. Някои компании получаваха правилата си наготово, докато ние си ги създавахме сами, но така имахме възможност да бъдем гъвкави и да се променяме съобразно околната среда. Съзнаваме, че бъдещето на предлагането на застрахователни продукти е в удобствата на клиента и качеството на услугата.  

 

            - Как действа влязлата в сила най-после Единна система за издаване на електронни полици за задължителната застраховка „Гражданска отговорност” и какво ви носи тя, оправдава ли вашите очаквания?

            - Системата работи и чрез нея се решиха голяма част от проблемите по застраховката „ Гражданска отговорност”. Един от тях, който вече не съществува, е отчетността към Информационния център на ГФ и Комисията за финансов надзор. В резултат вече имаме текстове в Кодекса за застраховането с отпаднало основание, които трябва да се отменят. Имам предвид чл.317а и 320, ал.4, относно имуществените санкции за несвоевременно подаване на информацията.  

 

            - Знае се, че вие разчитате много на застрахователните брокери за продажбата на застрахователните ви продукти и затова им създавате добри условия за работа, в това число и за електронните полици. Докъде се стигна с идеята за единно решение за връзката на брокерите с единната информационна система? Доколкото си спомням вие предлагахте на тяхното внимание два варианта - какво стана всъщност?

            - Създадохме интернет-платформа, чрез която се осъществява издаването на полиците в единната система, и всеки, който разполага с оторизация от нас, може веднага да започне да издава полици. В същото време за брокерите, разполагащи със собствени системи, предложихме индивидуални решения за връзката им с нашата система. Стремежът ни беше не да налагаме нашия модел, а по-скоро да улесним партньорите си, като им предложим най-подходящо за техните нужди решение.

 

            - Може и да съм пропуснал информация по този въпрос - но по средата на миналата година извършвахте подготовка за предоставянето на дружеството на фондовата борса. Стана ли факт това, или...?

            - Все още не сме се отказали, но икономическата криза забави този процес, а и започнахме работа по други проекти, които първо трябва да завършим, за да предложим на борсата нещо наистина интересно, когато сме готови. 

 

            - Пак по това време вие заявихте, че възнамерявате да разширите дейността си извън България, за да си осигурите стабилен растеж през следващите години. Тази готовност обяви и г-н Румен Георгиев, председател на УС и изпълнителен директор на дружеството, като каза пред журналисти, че до края на 2011 г. ще закупите 100 на сто от капитала на руско застрахователно дружество. Реализирате ли вече тази идея и докъде смятате да стигнете зад граница?

            - Ние сме част от най-големия български холдинг и следваме неговата стратегия. В този смисъл интересите ни са за разширяване на дейността на този етап в Русия и Македония, а на следващ етап и в други държави.

 

            - И този път няма да отмина въпроса, който винаги ви задавам - с каква новина от Европа, а и от света ще изненадате нашите читатели като един от най-любознателните и информирани застрахователи в България?

            - Едва ли мога да изненадам някого или да разкрия някаква тайна. Ще си позволя някои по-глобални размисли. От една страна, регулациите, с които се съобразяваме, стават все по-сложни. Процесът по имплементиране на директивата „Платежоспособност II” е един от примерите. Това обаче прави все по-труден процеса на анализ на влиянието на регулациите. Съществуват сериозни рискове от настъпване на нежелани от самия регулатор последици от даден норматив, макар да е изготвен с най-добри намерения. Например, ако държавата реши да подкрепи банките или по друг начин регулаторно да свали лихвените нива, това моментално ще направи неконкурентно животозастраховането,  което и без това трудно оцелява. Друг пример беше проектът за изменение на Закона за здравното осигуряване, чрез който някои здравноосигурителни дружества трябваше да станат застрахователни, а други не. Мисля, че колкото по-сложни стават регулациите, толкова по-голямо внимание трябва да се обръща на анализа на влиянието им във всички възможни аспекти. В противен случай рискуваме да посеем семената на Дистопия[1], страната на кошмарите.

 

            - Не ви попитах за влиянието на кризата върху застрахователния пазар, както и върху вашата дейност, но ще ви задам  въпроса - какво очаквате да се случи до 31 декември? И какво много бихте искали вие лично да се случи, г-жа Крумова?

            - Надявам се всички около мен да са живи и здрави, да няма войни, земетресения и други природни бедствия. В професионален план очаквам поредната трудна година, но съм оптимист, че ще продължим да се развиваме, както и досега.

 

 

 

 

            Въпросите зададе Петър Андасаров



[1]               Дистопия – обратното на утопия, изразът е от доклада към Световния икономически форум в Давос, WEF, Global Risks 2012, Seventh Edition, The Seeds of Dystopia



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки