Спортисти застраховат органи за 300 000 лева

30 Януари 2012 г.,zastrahovatel.com
в-к "24 часа"

Колко струва кракът на известен футболист или гласът на именита певица? Няколко хиляди лева, а може и милиони. Всичко зависи колко изкарват с тях.

Така биха отговорили застрахователите, които предлагат полици за отделни органи на тялото. В България те не са много, но въпреки това някои дават примери.

"Правили сме полици за отделни части на тялото най-вече на спортисти", обясни Румен Георгиев, шеф на "Армеец". Той ги нарича специфични злополуки. Освен футболисти имали клиенти и от леката атлетика, от бойните спортове и плуването. В повечето случаи се застраховали крайниците - крака, ръце, но имало и вътрешни органи. В масовия случай полиците били до 300 000 лв. Имало и такива обаче, в които това се надхвърля значително.

Застрахователната сума и премията се изчисляват по редица фактори - кой е човекът, какви са постиженията му, какво е професионалното му занимание, колко рисково е, колко изкарва от него, какви договори за ангажименти е подписал, има ли стари травми, какви са били миналите медицински разноски за възстановяване и т.н. Срокът може да е по избор - една или повече години.

В повечето случаи се правят и пълни медицински изследвания. След това се правят срещи с лицето, неговите мениджъри и адвокати, с които се уточняват детайлите. Целта е спортистите да се осигурят в случай на травма или злополука, когато няма да могат да упражняват професията си известно време и за това да получават обезщетение.

С тази идея и някои певци си правят застраховки на гласните струни в случай на повреждане, т.нар. падане или загуба на гласа. Колко е сумата, пак зависи най-много от дохода на изпълнителя. На един гласът струва повече, на друг по-малко.

Всеки може да застрахова част от тялото си, ако му служи в професията, т.е. с него си изкарва парите, коментират застрахователите. Те дават примери с професионалните шахматисти, които може да застраховат мозъка си например от загуба на памет или друго увреждане.

Към полиците за естествен или изкуствен бюст обаче застрахователите са по-скептични.

Според тях трудно може да се докаже как именно гърдите на една жена й докарват дохода. Дори и някой да се навие да сключи такава полица, тя би струвала солено, казва Петрозар Петков, шеф на "Бул инс".

От "Булстрад" припомниха, че преди време са направили застраховка на известен български футболист при трансфера му в чужбина.

Недялко Чандъров от ДЗИ признава, че засега никой не е проявявал интерес към застраховки на част от тялото, но ако се случи, винаги може да се комбинира и да му се предложи нещо. Той също казва, че такъв тип полици биха се сключили индивидуално след договорка със застрахователя.

Някои дружества предлагат групови застраховки на цели спортни отбори. Така например "Бул инс" покривт рисковете от травми и злополуки на борци, сумисти и хандбалисти. Застраховат и алпинисти. Обикновено покриват риска от смърт и трайна нетрудоспособност. Една от последните застраховки била за отбора по хандбал, където единичният лимит за всеки състезател бил между 50 000 и 100 000 лв.

От "Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп" обясниха, че са застраховали срещу злополука световноизвестни шахматисти по време на престоя им в България за турнира "М-Тел Мастърс" между 2006 и 2009 г. - Веселин Топалов, Иван Чепаринов, Вишванатан Ананд, Руслан Пономарьов, Гата Камски, Василий Иванчук, Етиен Бакро, Петер Свидлер и др. Компанията е била и официален застраховател на някои издания на риалити шоута като "Мюзик айдъл", "Денсинг старс" и "Сървайвър".

Според поетите ангажименти са изплатили обезщетение за лечението на бившия национален вратар Здравко Здравков, който участваше в един от сезоните на "Сървайвър", а през 2009 г. са оказали съдействие при внезапната смърт на кмета на Раднево Нончо Воденичаров за репатрирането на тленните му останки.

СОФИЯ ТЕРЗИЙСКА

В “А” група вземат обезщетение за травми до 5 дни

Професионалните футболни клубове дори са задължени да застраховат всеки свой играч. Така е и в родната "А" група. Сумите зависят от възможностите на отборите, но обикновено са минимални. Най-често се случва да бъдат изплащани пари заради различни травми, предизвикващи нетрудоспособност между 3 и 5 дни. За средна по тежест сумите достигат до 10 000 лева. Но даже и в нашия футбол се е случвало отбор да застрахова играч за 500 000 евро. Доста по-високите застраховки обикновено се изискват от друг клуб, който дава под наем футболист на наш отбор. Така тимът собственик си подсигурява сума за лечение, ако играчът се контузи, докато е под наем другаде. Типичен пример за рекордна застраховка е Владимир Гаджев. През 2008 г., когато навършва 21 г., той е даден под наем на "Левски" от тогавашния му клуб "Панатинайкос". И гърците са изискали специална висока застраховка.

Някои футболисти и сами сключват допълнителни застраховки - общи или само за краката си. Тогава въпросният играч преценява според собствените възможности и желание за какви суми да е личното му застраховане. Чуждестранните играчи, идващи у нас, често са застраховани в родината си.

НАЙДЕН ТОДОРОВ

Оценили краката на Тереза Маринова за 100 000 лева

Олимпийската шампионка на троен скок от Сидни 2000 Тереза Маринова е сред малкото щастливки, която имаше истинска полица. Преди 10 години наша фирма подари застраховка на шампионката за златните й крака, като оценката бе 100 000 лв. за една година.

Тереза вече се отказа от спорта, но си спомня, че не е използвала тези пари, защото не се наложило. "Не пожелавам на нито един спортист да му се налага да стига до застраховки. При големите атлети почти всеки ден има опасност от контузии, а дори не смея да си помисля, че някой може да се радва да получи тези пари и по такъв неприятен повод."

Тереза не знае как процедират в това отношение колегите й от чужбина. "Никога не е ставало дума за такива неща, когато се срещам със спортисти от другите страни. Тогава си говорим за други неща, а не за контузии и застраховки." Шампионката допълни, че националните състезатели имат задължителна застраховка когато пътуват, както и по време на официални състезания. Такива са изискванията на световните федерации.

ГЕОРГИ ДЕЛЧЕВ

Десислава се страхува само за гласа си

Певицата, която е една от фаворитките в българската Евровизия, не се е замисляла да застрахова тялото си или части от него. Затова не са верни слуховете около нея, че си е плащала, ако се случи нещо с гърдите й. Десислава смята, че няма такава практика, пък и не вярва да има компании, които правят такива застраховки, освен "Живот".

"Като се замисля, най-много се страхувам за гласа си и ако има компания, която да прави такива неща, може би ще си направя застраховка. За мен той е най-важното нещо, но предполагам, че за всяка певица е така."

Десислава сподели, че не е чула за свои колежки да са се застраховали. Затова изглеждат по-скоро неуспешен опит за пиар твърденията, че друга попфолк дама - Габриела, държи в сейфа си полица за 100 бона за огромния си бюст, в който бе наляла рекордните 900 кубика силикон.

Джей Ло защити дупе за милиони

Дженифър Лопес застрахова дупето си за 27 млн. долара, а Дейвид Бекъм - краката си за 4,3 млн. евро. Застрахователи се шегуват, че едно от най-скъпите събития би била случка, при която Бекъм си счупи крака от удар, деформиращ дупето на Джей Ло. Твърди се още, че Дейвид има и застраховка на цяло тяло за над 100 млн. лири.

Пилотът на "Ферари" Фернандо Алонсо също има полица за палците си на стойност 10 млн. евро.

За 6 млн. долара е защитил гласа си Брус Спрингстийн. Музикантът Кийт Ричардс пък е застраховал ръцете си за 1,6 млн. лири. Неговият колега - известният китарист Джеф Бек, е застраховал пръстите си за 1 млн. долара. Бившето гадже на Хю Хефнър - Холи Мадисън, срещу същата сума е направила полица на гърдите си.

На 2,2 млн. долара са оценени краката на моделката Хайди Клум. Актрисата, изпълнила ролята на грозната Бети - Америка Ферера, е направила полица на усмивката си за 10 млн. долара. Подобни застраховки за най-големите си достойнства са правили още Доли Партън, Клаудия Шифър, Тина Търнър, Марая Кери.

Неотдавна стана ясно, че британският порноактьор Кеиран Лий е застраховал пениса си за 1 млн. долара. Обезщетение се дължи, ако пенисът му пострада, но не и ако го загуби целия. Дегустаторът на кафе Дейв Робъртс е направил полица на носа си за 2 млн. лири. Известен холандски дегустатор на вино също имал застраховка на носа си за 4 млн. лири. (24 часа)

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012
orange_li
orange_li
"Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски Академик Иван Стефан,