Винаги сме били и ще продължим да бъдем иновативна компания

07 Септември 2011 г.,zastrahovatel.com
Стефан Софиянски, председател на УС и изпълнителен директор на ЗК „Лев Инс“ АД

-Господин Софиянски, бих искала да ви честитя празника и да ви пожелая още много по 15-звездни юбилея и веднага да ви попитам много или малко са 15 години на българския застрахователен пазар?

 

            - Като времеви отрязък 15 години не е дълъг период, но за българския застрахователен пазар те са много време, тъй като самият пазар е млад. Първите частни дружества стартираха дейност едва през 1992-1993 г. Реално за регулиран застрахователен пазар можем да говорим от 1997 г., когато беше приет първият Закон за застраховането. В тази връзка спокойно мога да кажа, че „Лев Инс“ е едно от първите дружества на българския застрахователен пазар. Преди 1997 г. имаше опити за създаване на пазар, но не и реален такъв. Първите регулации отсяха застрахователите от паразастрахователите и създадоха ред. Положиха се основите на съвременния застрахователен пазар, който има да извърви дълъг път. Пазарът ни има огромен потенциал, особено в сферата на животозастраховането и здравното осигуряване. Всички сме наясно, че няма държава, където автомобилното застраховане да е 75% от всички останали линии на бизнес. Това са аномалии, които, рано или късно, с повишаване благосъстоянието на хората ще бъдат преодолени. Не искам да говоря за липса на застрахователна култура, тъй като българинът имат необходимата култура, но му липсват средства, за да застрахова например своето имущество.   

 

            -Какви бяха тези 15 години за ЗК „Лев Инс“ и нейните клиенти?

            - Това е един много специален празник за нас, защото 15 години са една значима годишнина. Една част от колектива, който присъства тук тази вечер, е от самото създаване на компанията, което говори за лоялност на служителите на „Лев Инс“, за съпричастност към работата, а и въпреки проливния дъжд се радваме на присъствието на многото наши клиенти, партньори и контрагенти. Това е показателно, че „Лев Инс“ е уважавано и обичано от клиентите и контрагентите дружество. Имаме един наистина хубав повод да вдигнем тост за нашето здраве и за това на нашите клиенти, с които, надявам се, ще продължим да работим заедно и занапред.

 

            -А как виждате следващите 15 години на „активна сигурност“ в развитието на дружеството?

            - Надявам се следващите 15 години да бъдат по-зрели, плавни, каквото се надявам да бъде и развитието на държавата, защото рамките, които ни поставя Европейският съюз, са едни много добри рамки. В тях всеки пазарен субект може да се движи спокойно и да гледа сериозно работата си. При нас застрахователите е важно да бъдем консервативни както по отношение на поемането на рискове, така  и  по отношение на инвестициите на собствените средства и на застрахователните резерви. Така че да гарантираме сигурност на своите клиенти.  Надявам се, че сме правили това успешно досега, ще продължим да го правим и занапред.

            ЗК „Лев Инс“ е един от лидерите в автомобилното застраховане. Очакванията ми са застрахователният пазар и „Лев Инс“ да се развият и по посока на всички останали линии на бизнес. Да се развият отговорностите и имущественото застраховане, така че виждам едно разгръщане на дейността на нашето дружество в следващите 15 години.

            Разбира се, ние и нашите акционери имахме планове за експанзия, за превръщането на „Лев Инс“ не само в голям национален, но и в голям регионален играч. Предвид настъпващата финансова криза обаче тези планове бяха временно замразени. Предполагам, че ще бъдат преразгледани и в следващите няколко години „Лев Инс“ ще започне да разгръща дейността си и в други държави. Първоначалните ни намерения бяха за Сърбия, Македония, Албания, Косово, Хърватска, Словения, т.е. целия Балкански регион, бяха проведени разговори с регулаторните органи в тези държави, конкретни дружества бяха набелязани за закупуване. Пак казвам, ще преразгледаме тези наши планове, тъй като има огромна промяна в макроикономическата обстановка както у нас, така и в съседните държави.

            От тази година „Лев Инс“ вече има право да продава във всички държави членки на Европейския съюз по линия на свободата на предоставяне на стоки и услуги. Имаме и контрагенти, наши партньори в редица европейски държави, които желаят да развиват партньорство с нас и да продават продуктите ни. Така че в скоро време ще стартираме дейност и в тази посока. Мисля, че „Лев Инс“ винаги е била иновативна компания и има какво да предложи както по отношение на управлението на риска, така и по отношение на обслужването.  

           

            -Лесно или трудно се прави застрахователен бизнес в България?

            - Не е лесно, но на този свят няма нищо лесно. Въпросът е човек да има желание, тогава и работата не му тежи. Конкуренцията на българския застрахователен пазар е изключително сериозна.  Представени са множество големи чужди застрахователи, които тепърва предстои да разгърнат своята дейност. В същото време над 100 застрахователи са подали уведомления до Комисията за финансов надзор и са вписани в регистрите по линия на правото на свободата при предоставяне на стоки и услуги. Човек не трябва да се плаши от конкуренцията, тъй като тя е един коректив на твоята дейност. Показва докъде си стигнал, какви са ти възможностите. Когато конкуренцията все пак е управлявана по линия на регулатора и е лоялна, тя е нещо полезно както за самите участници, така и за клиентите.

            Трудно е най-вече поради това, че България е най-бедната държава в Европейския съюз. Клиентите идват и желаят да закупят определени продукти, а ние като застраховател се стараем да предложим приемливи за тях варианти и като покрития, и като цена, които най-много им пасват. А когато дружеството се развива и има успехи, това донася удовлетворение на мениджмънта, на акционерите, на служителите и тогава нещата не са толкова тежки.  

 

            -Кои са основните правила, от които се ръководите вие и вашият екип и никога не нарушавате при управлението на компанията?

            - Ръководим се от принципа на екипността, което означава, че се стараем, когато се излезе с общо решение, то да е наистина добре премислено и да минимизираме риска от грешки. Аз лично се старая в отношенията с колегите си да бъда коректен, добронамерен и да има диалог. Винаги търся диалога, това важи в огромна степен и в отношенията с клиентите. Смятам, че с това си качество допринасям много за развитието на компанията, тъй като винаги се стремя, както и моите колеги, разбира се, да намираме решение. Проблеми има и винаги ще има. Ако няма проблеми, значи не работим. Въпросът е да се стремим да има диалог и да намираме правилните решения с цената на взаимни компромиси, което за съжаление не винаги е лесно. 

 

            -Има ли печеливша формула за успеха?

            - Зад успеха стои много работа, огромно желание за работа и лоялност в отношенията въпреки трудностите, които преживяхме през всичките тези години. ЗК „Лев Инс“ отчита ръст в премийния приход за първото тримесечие на тази година спрямо същия период на 2010 г. за разлика от спада на пазара по Общо застраховане. Това е показателно, че дружеството се движи в правилната посока и се развива добре. Надявам се така да продължим и занапред.

 

            -В основата на всеки добър бизнес стои добрият екип, „Лев Инс“ го доказва, каква е политиката на вашата компания по отношение на служителите?

            - Работа се върши с хора. Самият аз съм почти от създаването на „Лев Инс“, както и много от моите колеги. Доста специалисти дойдоха и в Централно управление, и в клоновете на компанията от други застрахователни дружества, но винаги сме провеждали политика на създаване на собствени кадри, което е много ценно. Ако мога да си позволя една футболна аналогия, основната част от играчите на „Барселона“, която е европейски шампион, са създадени от детско-юношеската школа и това е най-добрият отбор в света, така и ние се стараем да създаваме наши кадри. Работим с почти всички университети, които създават кадри в застраховането, даваме стипендии на млади хора, вземаме ги на стаж – ако се харесаме, те започват работа при нас и се развиват. Не са малко хората, които са създадени именно от университетската скамейка като специалисти и се развиват успешно в ЗК „Лев Инс“.  Ползваме и опита на нашите чужди акционери. Непрекъснато се организират семинари за служителите и директорите с участието на чужди специалисти. Директорите ни посещават обучения в най-големите застрахователи в чужбина. Така че ползваме най-доброто от чуждия опит, разбира се, съобразяваме се и с пазарните нагласи в България.

 

            -Вашата оценка за българския застрахователен пазар...

            - Българският застрахователен пазар е достатъчно развит като пазарно присъствие, като продукти, чисто и просто това, което липсва, е развитата икономика, която да функционира. Застраховането е отражение на реалната икономика, ако тя не функционира, ясно е, че няма какво да застраховаме. Това липсва, а иначе мисля, че има още какво да учим, най-вече по отношение на пазарните практики. Асоциацията на българските застрахователи има да извърви дълъг път като колективен браншови орган, тъй като в много държави, където застрахователните пазари са силно развити, браншовата организация е тази, която е коректив и едва ли не орган за управление на пазара, а комисията като регулатор се намесва само в крайни случаи. За съжаление на нашия пазар винаги се намира някой, който смята, че е по-хитър от другите. Такива примери имаше и в последната кампания по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Надявам се, кампанийност по този вид застраховка вече да няма - със старта на  Единната информационна система за оценка, управление и контрол на риска (ЕИСОУКР) рискът ще се оценява по-добре, а и с въвеждането на системата „бонус-малус“ се надявам да отпаднат всякакви възможности за нелоялна конкуренция. Комисията за финансов надзор и Комисията за защита на конкуренцията си вършат добре работата. Самите ние обаче трябва да бъдем малко по-отговорни, а Асоциацията на българските застрахователи да бъде малко по-задружна по подобие на останалите браншови асоциации, за да си отстояваме правата. Надявам се надзорът да приеме наредбите за неимуществените вреди и за системата „бонус-малус“, което ще донесе една допълнителна сигурност на пазара и ще го направи по-зрял.

            Всички застрахователни компании декларират готовност за въвеждане на системата „бонус-малус“ - друг е въпросът, че до този момент ние нямахме информация. Винаги в предложенията на застрахователите при сключване на застраховка фигурират въпроси, които имат значение за „бонус-малус“, като липса на щети през предходните години, стаж на водача и други, които са едни от основните критерии. Но когато отговарят на тях, клиентите казват: „Не, нямам пътнотранспортно произшествие по моя вина”. Със старта на ЕИСОУКР мисля, че този въпрос няма да стои на дневен ред, но трябва да мине време, докато се натрупат данни. Това ще има дисциплиниращ ефект за водачите, защото, когато водачът знае, че  дали ще дойде в „Лев Инс“, или ще отиде в което и да е друго застрахователно дружество – цената, която ще плати, ще бъде 50% завишена, защото си е позволил да шофира безотговорно, мисля, че следващата година ще се замисли дали да предприеме същите рисковани действия на пътя, които може да имат много тежък ефект.

            Много сериозно внимание трябва да се обърне и на неимуществените претенции, приветствам усилията на комисията и лично на г-н Богоев да се въведе такава система, тъй като това, което се случва на пазара, е, меко казано, нередно. Свидетели сме как е създадена организирана група от адвокати, чиято единствена цел е да се облагодетелстват лично за сметка на застрахователите и на клиентите. Тези практики лека-полека ще бъдат преустановени.  

 

            -На този празник какво си пожелавате на себе си, на вашия екип и на компанията, която ръководите? 

            - Пожелавам най-вече здраве на себе си, на целия екип и на клиентите. Да сме живи и здрави, да има по-малко проблеми, защото в последните години имаше твърде много емоции и нерви за сметка на разумните действия. Пожелавам си „Лев Инс“ да се развива все така успешно, да продължи да бъде лидер и това, за което не ни е стигнало време да го направим, да го направим както в работата, така и в личния живот.        



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,
orange_li
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов Марин Нейков, 2000
orange_li
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005