Резултатите ни са по-добри от средните за пазара

06 Юни 2011 г.,zastrahovatel.com
Цветанка Крумова, изпълнителен директор на ЗАД “Армеец”

- Г-жо Крумова, публикуваните от Комисията за финансов надзор (КФН) официални данни показват, че само за една година ръководеното от вас и от г-н Румен Георгиев дружество - ЗАД “Армеец”, е увеличило пазарния си дял с един процентен пункт и се е качило с едно място нагоре в класацията на българските общозастрахователни компании, като в края на 2010 г. вече е в първата тройка на пазара. Как се постига толкова добър резултат, при това във време на криза? Каква е тайната на вашия успех?

- В застрахователния бизнес няма тайни. Целта, която си поставихме, беше да постигнем устойчив ръст, но не на всяка цена. Компанията ни винаги е разчитала на ритейл сегмента, който ни прави независими от резки промени, но, от друга страна, изисква ежедневна и много усилена работа, за да можем да запазим доверието на клиентите си.

 

- Кой от постигнатите през 2010 г. резултати ви е най-скъп и защо? Кое беше най-голямото предизвикателство пред дейността ви през изминалата година?

- Можем да се похвалим, че дори в условията на криза и спад на пазара успяваме да запазим относителната динамика в развитието си. По основните видове бизнес (автомобилно, имуществено, лично застраховане, отговорности) резултатите ни са по-добри от средните за пазара. За нас е много важно, че успяхме да постигнем тези стойности, запазвайки стабилността на компанията, и завършихме годината с положителен резултат.

 

- Каква е вашата прогноза – кога България ще излезе от кризата и българският застрахователен пазар ще започне отново да отчита ръстове всяка година? Наблюдавате ли вече първите индикации за излизане от кризата?

- Не вярвам, че застрахователният пазар ще има реален ръст още през тази година, макар че световните пазари отдавна виждат положителните тенденции в приходите си, макар че обрат по отношение на печалбите все още не се очаква в кратък срок. Основният двигател на пазара остава автомобилното застраховане и в частност задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ и това ще е факт през цялата 2011 г. Ръстът по задължителната застраховка не може да е индикатор за излизане от кризата. Няма изгледи за ръст в другите застрахователни браншове в краткосрочен план. Застраховането следва процесите в икономиката и затова, дори да има съживяване в икономиката, ръст в застраховането може да се очаква най-рано през следващата година.

 

- Кой е най-важният урок, който научихте от световното застраховане през 2010 г.? Изненадаха ли ви с нещо европейските и световните застрахователи и с какво?

- Техническите резултати на европейските и някои световни пазари се влошават и всички очакват „втвърдяване“ на пазара, т. е. увеличение на тарифните нива. Влошаването в Европа се дължи основно на автомобилния бизнес, където комбинираните квоти на база календарна година са над 100%. Тарифите все още не се повишават поради няколко причини: На първо място, в резултат на кризата потребителите (домакинствата и бизнеса) са силно чувствителни по отношение на цените. От друга страна, добрата капитализация на компаниите и наличието на капацитет на пазара все още дават възможност да се задържат ценовите нива. Така че в настоящата година се очаква печалбите да продължат да намаляват, но тенденцията да се обърне през 2012 г. и тарифите да се повишат. Това ще се отрази на българския пазар, доколкото той е зависим от презастраховането на външни пазари.

 

- След много успешната за ЗАД “Армеец” 2010 г. какви са професионалните цели, които си поставихте за 2011 г.?

- Надявам се да запазим стабилни позициите си на българския пазар. Плановете ни са свързани с развитие на банково-застрахователни продукти и съвместната ни дейност с другите компании в холдинга „Химимпорт“ АД. Смятаме да разширим дейността си извън България, чрез което да си осигурим стабилен растеж в следващите години. Вероятно ще започнем и подготовката за представянето си на фондовата борса, което отдавна планираме.

 

- За първи път тази година българските застрахователи са включени в стрес теста, който Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) прави на застрахователния сектор в ЕС. Тестът трябва да приключи в края на този месец. Как върви тестването при вас? Има ли неясноти или други предизвикателства и как се справяте с тях?

- Кризата доказа, че прогнозирането на база на историческа информация не винаги е достатъчно. Чрез стрес-тестовете европейският надзорен орган цели да развие система за идентифициране и измерване на системния риск за застраховането, като част от финансовия сектор. Мащабът на реформите във финансовия сектор, които последваха глобалната криза, е без прецедент. Същевременно нямаме историческо доказателство, че тези реформи ще елиминират изцяло рисковете от бъдещи кризи. Желанието на световната финансова общност е светът да стане по-предвидим и стрес тестовете са част от усилията в тази посока.

 

- Очертават ли се вече вашите лични изводи от този стрес тест? Какви са те? Научи ли ви той на нещо ново и какво е то?

- Засега не можем да направим преценка. Съгласно плана на EIOPA агрегираните европейски резултати ще бъдат публично обявени през юли и тогава ще можем да коментираме.

 

- От 1 юни трябва да заработи единната система за издаване на електронни полици по задължителната застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите. Наскоро обаче започнаха да се чуват коментари, че срокът и този път няма да бъде спазен. Каква е вашата прогноза? Ще бъдат ли издавани полици “от кочан” и след 1 юни 2011 г. и защо?

- Благодарение на всеотдайната работа на отдела за информационно обслужване в „Армеец“ ние ще имаме техническа готовност в поставения срок. Същевременно спазването на срока не зависи само от нас, а и от доставчика на системата и от Гаранционния фонд, които трябва да осигурят достъпа на всички до системата. Срокът не трябва да бъде поставян като самоцел, а системата трябва да влезе в сила едва когато мнозинството от застрахователите имат реална връзка с нея. Според мен никой няма интерес да издава полици по досегашния начин, ако системата заработи. От друга страна, не бива влизането в сила на единната система да се превръща в конкурентна битка. Системата трябва да осигурява равен достъп за всички застрахователи. Не трябва да се изключва вероятността от технически проблеми, като се предвиди по-дълъг преходен период. За да се осъществи единната система, са предвидени и някои промени в Кодекса за застраховането, които още не са влезли за разглеждане в Народното събрание, но не виждам пречка системата да заработи и преди това, ако има техническа готовност.

 

- Каква е готовността на ЗАД “Армеец” да започне да издава само електронни полици по “Гражданска отговорност” на автомобилистите от 1 юни 2011 г.?

- Ние вече издаваме електронни полици и имаме готовност да работим по този начин.

 

- След променените от страна на КФН условия за работа със застрахователните посредници по задължителната автомобилна застраховка как се измениха отношенията ви с брокерите? Продължават ли посредниците да бъдат все така активни в продажбата на “Гражданска отговорност” на автомобилистите, или някои от тях се отказаха (или са на път да се откажат) от тази дейност?

- В „Армеец“ разчитаме много на застрахователните брокери за бъдещите продажби и се стремим да улесним тяхната работа по издаването на електронни полици. Предоставяме на посредниците два варианта на връзка, чрез която могат да издават полици в зависимост от тяхното желание и технически възможности. Идеята за единно решение по отношение на връзката на брокерите с единната система според мен беше положителна, защото чрез нея всички щяха да имат равен старт. За съжаление тази идея не намери подкрепа в мнозинството от застрахователите и според мен причината беше, че тя се появи късно, когато основните участници на пазара бяха инвестирали в подготовка за проекта. Може би в бъдеще пазарът ни ще узрее за необходимостта от такава връзка.

Безспорно е, че единната информационна система ще промени коренно начина на предлагане на застраховката „Гражданска отговорност“, донякъде сигурно ще промени и мисленето ни, на застрахователите и посредниците. Основният проблем обаче е промяната в мисленето на клиентите и как това ще бъде прието от потребителите. Много усилия бяха положени, за да бъдем убедени, че това ще реши проблемите на застрахователния пазар, но според мен още много предстоят, за да убедим потребителите.

 

- И накрая - какво си пожелахте в професионален план за 2011 г.? И какво ще пожелаете на вашите колеги, партньори и клиенти?

- Пожелавам на всички здраве и професионални успехи!

 

 

Въпросите зададе Йоанна Стефанова

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки