Застрахователен бизнес се прави чрез партньори

02 Май 2011 г.,zastrahovatel.com
Огнян Йорданов, изпълнителен директор на „Групама Застраховане“ ЕАД и „Групама Животозастраховане“ ЕАД

- Господин Йорданов, каква беше 2010 г. за „Групама Застраховане“ ЕАД и „Групама Животозастраховане“ ЕАД?

         - Щастлив съм, че и двете компании завършват 2010 г. с печалба. Финансовият резултат общо за двете компании е повишен със 136% в сравнение с 2009 г. Премийният приход, който отчитаме в животозастраховането е по-висок с 26% от реализирания през 2009 г. В общото застраховане задържаме нивото от 2009 г., възможно е да имаме и лек спад, но и общата тенденция е за спад на пазара. Като цяло премийният приход на двете компании в сравнение с 2009 г. е по висок със 7%. Бих искал да отбележа, че постигаме тези резултати, при условие че не сме активни в автомобилното застраховане, нито при задължителната застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“, нито в „Автокаско“. Фокусът ни е върху банковото застраховане. Трябва да се има предвид още, че средният размер на отпуснатите кредити в момента е по-малък в сравнение с периода преди кризата, оценката на едно жилище също е доста по-различна от тази преди няколко години. Всичко това се отразява и върху средния размер на премията в портфейла. Така че колкото и да се увеличава обемът продажби, когато средната премия е по-малка, крайният резултат не може да бъде толкова висок. Въпреки всичко смятам, че 2010 г. беше ползотворна и положителна за развитието на двете компании. Ако 2009 г. беше година на овладяване на ситуацията в тях, а 2010 г. година на стабилизиране и излизане на положителни финансови резултати, то 2011 г. се надявам да бъде година на още по-сериозните амбиции и по-високи резултати.

         - Да очакваме ли предлагането на нови продукти?

         - Да, с нормални и добре премерени темпове. Не мога да се ангажирам, че ще имаме безкраен портфейл от продукти на пазара, но смятам, че миксът, който имаме, ще ни позволи да бъдем добре позиционирани и предпочитани. По-добре два-три продукта на година, но качествени, които да се приемат добре от клиентите ни. Продуктите ни ще бъдат оценени по достойнство само ако клиентът разбере каква е ползата от тях.

         - Как се продават животозастраховки в условия на криза, когато българинът е с изтънял джоб и пести от всичко?

         - Българинът пострада от кризата по отношение на доходите, но, от друга страна, българинът не е по-различен от всеки друг човек и може би с малко по-голямо изкуство успява много бързо да се ориентира и да приоритизира  своите разходи. Много разходи биват отложени във времето или изключвани. Не случайно, ако се погледне статистиката в период на криза, ще се види, че спестяванията на българина по линия на банковите депозити нарастват. И това е нормално, тъй като се притесняваме какво ще се случи на следващия или по-следващия ден, както се казва, заделяме „бели пари“ за „черни дни“. В този ред на мисли защо да не предложим на клиентите си една алтернатива по линия на животозастраховането, която ще им помогне това наистина да се случи. Финансовата криза се отрази в най-голяма степен на индивидуалните застраховки „Живот“. Продажбата на  нови застраховки силно намаля, като същевременно се увеличи и броят на прекратените полици. В по-благоприятна обстановка е предлагането на животозастахователни  продукти чрез канала за дистрибуция „банковото застраховане”  Иначе животозастраховането, което пострада много сериозно през 2009 г., през 2010 г. бележи ръст.

         - Промени ли българинът нагласите си, тъй като както всички знаем първо ще застраховаме автомобила си, ако останат пари, ще застраховаме жилището си, а за животозастраховане въобще не мислим?

         - За съжаление все още не. Животозастраховането за определен период от време е бележило сериозен ръст, но това до голяма степен се дължи на ниските нива, от които е тръгнало. В България съотношението е значително в полза на общото застраховане. Ако по предварителни данни премийният приход в общото застраховане за 2010 г. е 1.383 млрд. лв., то в животозастраховането е 245.733 млн. лв., или съотношението е почти едно към пет.

         Кризата засегна много сериозно развитието на животозастраховането. Доста от хората прибягнаха до прекратяване на полиците си. Цената на човешкия живот се оказа  по-маловажна от краткосрочните и непосредствени нужди. Все още животозастраховането се нуждае от съвместните усилия на цялата индустрия, на регулаторните органи, на държавата и на обществото като цяло, за да се повиши културата на българина. Вие сама казахте, първо колата, това е така до голяма степен, защото „Гражданска отговорност“ е задължителна. Не бих искал да коментирам конкурентната борба да се предложи възможно най-ниската цена. Застрахователната културата на населението изисква доста усилия и време, но пък има сериозен потенциал.

         От друга страна, животозастраховането е дългосрочен бизнес (5-10-15 и повече години) и трябва да отчетем факта, че няма банка, в чийто портфейл да има депозити за над пет и повече години. Масово са депозитите със срок не по-дълъг от година - обикновено месечни, тримесечни, шестмесечни, това е преобладаващият период, за който се прави депозит. Българинът все още се страхува да повярва, че няма да бъде ощетен в дългосрочен план. Все още пази лошия спомен от близкото минало, а може би сме и песимисти по принцип.

          - Ще се обърне ли някой ден пирамидата и у нас и животозастраховането да бъде с превес над общото застраховане?

         - Нека бъдем оптимисти и да си го пожелаем. Аз лично смятам, че това ще се случи, въпросът е кога. Добре е да се случи колкото се може по-бързо. Не очаквам обаче да се случи в краткосрочен или средносрочен аспект. Не може да не отбележим обаче добрите тенденции в общото застраховане. В момента автомобилното застраховане с последните усилия на Комисията за финансов надзор и до голяма степен благодарение на волята на индустрията започва да се дисциплинира все повече и повече. Когато говорим за застраховане обаче, трябва да споменем, че застрахователен бизнес се прави чрез партньори, т.е. посредници - агенти, брокери или други канали, които да подпомагат този процес. Те също трябва да изиграят своята роля в процеса на обучаване и на ограмотяване с цел повишаване на застрахователната култура на населението. В същото време трябва да спазват определена етика и морал. Когато говорим за застраховане, задължително говорим за доверие от страна на клиентите към застрахователните компании, поверявайки им живота и имуществото си. Така че, ако успеем да издигнем статуса на застраховането до нивото в развитите страни, мисля, че наистина ще постигнем добри резултати. За съжаление обаче не смятам, че това се изповядва като верую от много от субектите на застрахователния пазар, където  често се преследват краткосрочни цели. Много пъти се преследват лични или тесни интереси, в резултат на които някой бива ощетен. В случая, когато говорим за връзката клиент, агент и застрахователна компания, тук имаме три субекта, които трябва да бъдат доволни. Ако един е недоволен, връзката се къса и усилията се обезсмислят. Репутацията е нещо много важно, а тя трябва да се заслужи и да се докаже.

          - Казват, че истинското застраховане се прави от творчески устроените хора. Считате ли, че на българския застрахователен пазар има много псевдоприсъствие?

         - Нека да не отнемаме правото на всеки да съществува и да се доказва чрез труда си и чрез действията си, но отново подчертавам, че трябва да се съблюдават определени етични норми, за да заслужим и оправдаем доверието на клиентите си в дългосрочен план.

Гергана Иванова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки