Застраховките носят сигурност, но и печалба

09 Февруари 2011 г.,zastrahovatel.com
Eдва ли за някого е тайна, че все още застраховането не е приоритет за българина в грижата за неговата сигурност. Мнозина дори смятат, че не си струва. До момента, в който се сблъскат с житейско събитие, пред което са сами и безпомощни. Кой може да е сигурен, че няма да му се случи? Но каква е обичайната картина например при наводнение, свлачище, земетресение? Смазани от отчаяние хора, очакващи подкрепа само от държавата, комисии, обещания. След години камерите се връщат по дирите на отпуснатите пари и показват пак мизерни фургони... От тази нерадостна отправна точка започва разговорът ни с изпълнителния вицепрезидент на Алианц България Теменуга Ненова.

 

 

- Г-жо Ненова, как да си обясним слабата популярност на застраховането у нас?

- В международен план то се класира като четвърта важна потребност след необходимостта от храна, подслон, облекло. Но за Източна Европа общото впечатление е, че не е намерило своето място в съзнанието на хората. У нас има няколко събития, довели до разрушаване на доверието в животозастраховането. Преди 1944 г. в страната са работили видни европейски застрахователи. Имало е и взаимоосигурителни дружества с много клиенти. След като ДЗИ поема дейността на всички застрахователи, традицията се запазва, но с няколко обезценки на лева застрахователните суми спадат драстично. Това е повлияло на поне две поколения.

За илюстрация - в началото на прехода, когато ДЗИ имаше още монопол, застраховките "Живот" бяха 2 млн. и 200 хил. броя. А сега Алианц България има 65 хил. застраховани и е №1 на пазара с пазарен дял около 22%. Следващият е ДЗИ с около 12%. Населението обедня, разруши се доверието в застрахователите от периода на мутренските компании. И хората се ориентираха към най-елементарното. Няма друга

държава с такава структура на застраховане! В общото застраховане автомобилното е между 70 и 75%. Това е уникално! И не защото населението цени на първо място автомобила си, а заради бума на лизинговите продажби, при които застраховането е

задължително.

- Защо застраховането линее, а банковите депозити растат?

- Вярно е, че това се отнася до един сегмент от нацията, но ако го проверим, ще видим, че много от тези хора нямат необходимите им застраховки.

Те не знаят, че е много добре средствата да бъдат вложени в застраховка,

свързана с инвестиционен фонд примерно. Не знаят,че най-добрият вариант е

допълнително доброволно пенсионно осигуряване и вместо да си държат парите на прост депозит, по-добре да гарантират бъдещето си. Още повече че

дългосрочната застраховка "Живот" със спестовен елемент над 10 години и

допълнителният доброволен пенсионен фонд им носят по 10% данъчни облекчения. Няма депозит, който да гарантира 10% доходност вече. И е много поразумно да си спестите 10% от данъците.

- Как да се ориентират хората в избора на компания и продукт?

- Да четат внимателно сайтовете на застрахователните компании. Може да се информират за движенията на пазара от сайта на Комисията за финансов надзор, от в. "Застраховател прес", който има и сайт zastrahovatel.com. А читателите на "Живот и Здраве" в постоянна рубрика ще получават последователна и разбираема информация, както и отговор на всички актуални въпроси, свързани със застраховането.

- Експертният ви съвет, ако човек е предвидлив, но и пресметлив?

- Задължително препоръчвам застраховка "живот", особено за по-млади

хора, които ползват кредити. Не говоря за онези застраховки, които банката им налага. Второ, но не по значение, е доброволното допълнително пенсионно осигуряване. И на трето място, пак не по значение - у нас повечето хора имат собствен дом и трябва да се погрижат застрахован ли е и как е застрахован.

- Как да сме сигурни в компетентността на агента или брокера?

- Агентите трябва да са сертифицирани от съответната компания, а

брокерите да имат лиценз от Комисията по финансов надзор. От 250-300 брокери може би около 50 работят професионално. Останалите са се закачили на клончето за комисиони. Те притискат застрахователите за по-високи комисиони и потърпевш накрая е клиентът. Ако вие знаете, че, плащайки 100 лв. на брокера, всъщност му давате 40 лв. от вашите пари, а само 60 постъпват при застрахователя, и имате информация, че по този вид застраховане разходите за обезщетения надхвърлят 75-80%, ще ви стане ясно: няма начин тези числа да формират финансово здраве на застрахователя.

 

Галина Спасова

Вестник "Живот и Здраве"



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки