Недозастраховани

21 Септември 2010 г.,zastrahovatel.com
в-к "Дневник

Почти под всеки материал за застраховане, който Dnevnik.bg пуска, има поне един коментар, който заклеймява застрахователите като компании, които търсят само печалба, не плащат обезщетения, съществуват без никаква полза; с една дума – има хора, явно недоволни от тях.. Недоволството и ядовете, свързани с него, са сред негативните емоции, които искрено ви съветваме да избягвате, така че ето ви един начин да си ги спестите – оплакването в държавния надзор.
 
Подаването на жалба в Комисията за финансов надзор може да стане за всичко, за което се сетите в застрахователния сектор, но ако нямате основания за оплакването си, то просто ще си остане без никакви последици.
 
Потребителите на такива услуги обикновено се оплакват от отказ да се плати обезщетение или че неговият размер е много малък. В първия случай заместник-председателят по застрахователния надзор със сигурност ще накара застрахователя да се произнесе по иска ви – като или плати обезщетение, или мотивирано откаже плащане. Ако обаче се оплаквате от размера на обезщетението, от КФН не могат да ви помогнат, защото сумата е резултат от договор между клиента и застрахователя, което може да се оспорва само в съда, по реда на Гражданския процесуален кодекс, поясниха юристи.
 
Друг често срещан случай е отказ на застраховател да плати обезщетение по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" с мотива, че собственикът на автомобила няма такава, докато той в действителност е сключил. Разминаването обикновено идва от закъсняло отчитане на полиците от посредници и брокери. Ако например вие сключите застраховка в понеделник, посредникът я отчете едва след седмица, а през това време направите катастрофа, в регистрите на застрахователя ще излиза, че нямате полица. Този случай лесно може да се докаже, като представите на комисията договора си, на който има датата на сключване на застраховката, след което се прави проверка и компанията се задължава да ви плати обезщетението.
 
Още при спора ви със застрахователя оттам вероятно ще настояват щетата да се плати от Гаранционния фонд, който покрива плащания на виновни шофьори без "Гражданска отговорност". Не се съгласявайте, а подайте жалба до комисията – след като фондът плати щета, той по съдебен ред си търси парите от виновния шофьор, в което няма смисъл, щом имате редовна застраховка.
 
Ето и няколко от най-честите въпроси за подаването на жалби:

Мога ли да се оплача от размера на застрахователното обезщетение?
Не, Комисията за финансов надзор не може да задължи застрахователя да ви плати повече. Размерът може да се оспорва в съд, пред който да докажете, че са ви нанесени повече щети, отколкото са платени, и най-важното – че застраховката ви е предвиждала тяхното покриване. Накратко – трябва да докажете, че застрахователят умишлено е занижил обезщетението.

Мога ли да се оплача, ако ми откажат обезщетение?
Да, ако според договора тази щета се покрива, можете да подадете жалба, към която да приложите самия договор и отказа на застрахователя. Затова е важно, когато се отказва плащане, да имате писмено мотивиран отказ и да докажете, че компанията ви е отказала плащане.

Какво да направя, когато ми откажат обезщетение, защото нямам "Гражданска отговорност", а аз съм я сключил?
Подавате жалба до КФН заедно с договора, по който да се докаже датата на сключване на застраховката. Комисията ще нареди на застрахователя да плати обезщетението.
 
Защо трябва да изчакваме КАТ при катастрофи, за които има спор кой е виновният?
Преди няколко месеца мой познат изпадна в ситуацията да не може да докаже, че не е виновен и има право на обезщетение по "Автокаско". Проблемът дойде от неправилно изпреварващ го друг автомобил – за да избегне сблъсък с него, отбива встрани от пътя и се удря в мантинелата, а изпреварилият го джип спокойно продължава напред. След обаждането до КАТ полицаите се забавят, а приятели на пострадалия идват да го вземат. Няколко часа по-късно и полицията идва, и моят познат се връща, но тъй като няма други свидетели, КАТ изобщо не споменава, че е имало друга кола и записва, че пострадалите са виновни. С този протокол застрахователят отказва да плати щетата по "Автокаско" – в случая ставаше въпрос за тотална щета – при която се покрива голяма част от стойността на автомобила, защото той не може да се използва вече. Въпреки жалбите до КФН обезщетение така и не беше платено заради протокола от КАТ.
Подобен случай може да има и с двустранните протоколи, които двама леко катастрофирали шофьори се подписват с взаимно съгласие, че един от тях виновен. Ако не сте съгласен, че имате вина за произшествието, настоявайте да дойде КАТ и с протокола от него вече можете да докажете пред застрахователя, че не носите вина и ви дължи обезщетение.

 Ако сме недоволни от здравния фонд


За оплакванията от здравните фондове важат същите правила като при застрахователите – комисията може да се намеси ако фондът не плаща обезщетение, но не дава и официален отказ за това. Комисията не може да задължи фонда да ви плати повече или да покрие нещо, което не е предвидено в договора.
Трябва обаче да правите разлика между готовите пакети, които здравните дружества предлагат, и договорите, сключвани от работодатели. Обичайно готовите пакети са за индивидуални клиенти, а когато една компания реши да осигурява, тя сключва договори за пакети, подготвени специално за нея. Така например стандартният пакет "Извънболнична помощ" може да предлага неограничен брой безплатни прегледи при очен лекар, а този с работодателя да предвижда само три пъти годишно. В такива случаи надзорът не може да задължи фонда да ви предостави повече прегледи, защото става въпрос за договор, подписан със съгласието на две страни.

Източник: Dnevnik.bg



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003
orange_li
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999
orange_li