Обезпечителният фонд вече работи.Претенциите за обезщетения се предявяват пред синдиците

31 Януари 2008 г.,zastrahovatel.com
Още не е ясно кога ще започне изплащането на сумите. Фондът подслони архив на МЗК „Европа  

 

 

Обезпечителният фонд, който беше създаден с последните промени в Кодекса за застраховането, вече работи, показа проверка на в. „Застраховател прес”. Още през ноември администрацията на Гаранционния фонд откри специална набирателна сметка в „Булбанк”, по която да бъдат превеждани парите за Обезпечителния фонд, съобщи Ефко Патриков, началник отдел „Правен и регреси” в ГФ. И уточни, че за откриването на сметката своевременно са уведомени Министерството на финансите и Комисията за финансов надзор.

До 8 януари 2008 г. по новата сметка не бяха постъпили двата милиона лева встъпителна вноска, която според промените в кодекса трябваше да бъде направена до 31 декември 2007 г. от министъра на финансите, съобщиха още от Гаранционния фонд. Това забавяне обаче не е фатално, тъй като изплащането на обезщетения от новия Обезпечителен фонд едва ли ще започне скоро. Причината е, че трябва да се премине през предвидена в Кодекса за застраховането

тежка законова процедура

изпълнението на която изисква доста време. Добре е тази процедура да бъде ясна на хората, които очакват да получат обезщетения от Обезпечителния фонд, както и на техните адвокати.

Най-важното нещо, което трябва да знаят гражданите, е, че трябва да контактуват не директно с администрацията на Гаранционния фонд, а със синдика на съответната обявена в несъстоятелност застрахователна компания – ЗК „Хилдън” или МЗК „Европа”. Именно пред тези синдици трябва да бъдат обявени всички претенции за изплащане на обезщетения. За да могат да очакват получаване на исканата сума, гражданите трябва да представят изискваните от действащото законодателство доказателства. Задължително е например да докажат, че виновният водач е имал валидна застраховка „Гражданска отговорност” в съответната компания. След като получат документално доказаните претенции, синдиците трябва да се произнесат по тях. Ако ги одобрят, претенциите се записват в специален списък, който впоследствие трябва да бъде приет от съда. В този случай съдебната инстанция не разглежда всеки случай поотделно, а решава само дали са спазени законовите процедури. Съдебното решение за списъка на синдика на МЗК „Европа” се очаква след края на януари 2008 г., което обаче не означава, че със сигурност ще излезе тогава. По отношение на ЗК „Хилдън” има двумесечен срок за актуализиране на списъците, който изтича в края на януари. След обявяването на списъците от синдиците ще продължи процедурата, обясни Ефко Патриков. И допълни, че според Кодекса за застраховането синдиците трябва да представят тези списъци на Управителния съвет на Гаранционния фонд едновременно с обявяването им. Администрацията на фонда ще има определен период от време, през което ще трябва

да разгледа всяка претенция поотделно

и да реши дали да я приеме като безспорна, или да направи възражение срещу нея. В случаите, където има влязло в сила съдебно решение и изпълнителен лист, няма да имаме възможност за възражение, обясни Патриков. И подчерта, че хората, които имат влезли в сила съдебни решения и издаден изпълнителен лист, ще бъдат облагодетелствани, тъй като тяхното вземане ще бъде ясно предварително. Не се знае обаче каква част от всички предявени пред синдиците претенции са с влезли в сила съдебни решения. Може да има и съдебни решения, които не са влезли в сила.

Не е задължително обаче човек да мине през съда, за да си получи обезщетението от Обезпечителния фонд. За целта обаче трябва да представи изискваните от действащото законодателство доказателства. Например документ, установяващ наличието на пътно-транспортното произшествие и съответните увреждания. Практиката показва, че има редица случаи, в които няма издаден протокол за ПТП. Тогава трябва да се поиска удостоверение от полицията, където има данни за произшествието.

Документални доказателства

са необходими и за щетите. Когато уврежданията са материални, трябва да бъде направен оглед на автомобила и да е определен размерът на щетата. За неимуществените вреди пък е задължително да са налице съответните експертизи. Когато има наказателно производство, тези експертизи се правят от назначени от следователите експерти. Синдикът също има право да назначава такива експертизи, но трябва да плати за тях.

Всеки случай е специфичен, но винаги трябва да се докаже наличието на ПТП, участието на съответните лица в него, както и наличието и размера на щетите, уточни Ефко Патриков. И подчерта, че представените доказателства ще бъдат разглеждани от Гаранционния фонд преписка по преписка, за да се прецени коя претенция е безспорна и къде трябва да бъде направено възражение. В случай, че тези възражения се приемат от съда за основателни, трябва да бъдат заведени съдебни дела в определени от законодателството срокове.

Ако синдиците ни предоставят

хиляди преписки наведнъж

ние чисто технологично няма как да се произнесем по всички тях в определения от законодателството 7-дневен срок, обясни юристът на фонда. Затова той очаква документацията за претенциите да бъде предоставена на Гаранционния фонд на няколко пъти. По време на специално направените срещи с Христина Стамова и Розалина Градинарова - синдици съответно на ЗК „Хилдън” и МЗК „Европа”, са договорени някои общи параметри на бъдещото взаимодействие между администрацията на Гаранционния фонд и синдиците. Фондът дори е осигурил помещение в своята сграда, където по молба на синдичката Розалина Градинарова е бил пренесена част от архива на МЗК „Европа”. Причината е, че досегашните помещения на компанията са били взети под наем и е трябвало да бъдат освободени. На г-жа Градинарова и на две нейни служителки бяха създадени прекрасни условия да обработват този архив, за да може после той да ни бъде предаден с приемо-предавателен документ, заяви Патриков.

Когато Управителният съвет на Гаранционния фонд се произнесе по всички претенции, синдиците на двете компании ще трябва да изготвят

окончателните списъци

на претенциите, в които ще бъде записана не само сумата на всяко конкретно искане, но и дали то е безспорно или по него има възражение. Тези списъци трябва да бъдат одобрени от съда и да бъдат обнародвани. Едва когато това стане, Гаранционният фонд трябва в 15-дневен срок да обяви най-малко в два централни ежедневника деня, от който управомощените потребители на застрахователни услуги могат да получат плащанията си от Обезпечителния фонд, както и банката, чрез която ще се извършват тези плащания. Изплащането на суми от Обезпечителния фонд по безспорните застрахователни вземания започва не по-късно от 45 дни от датата на тази публикация.

Когато в законовите срокове Гаранционният фонд е завел съдебно дело за възражение срещу претендиращото лице и съответния синдик, има право да не плати поисканото обезщетение, докато съдът не реши кой има право.

След като изплати обезщетенията, Гаранционният фонд има право да заведе

регресни дела срещу виновните

за произшествието, но само ако те са употребили алкохол преди ПТП или са били неправоспособни водачи за събития след 01.01.2006 г., както и в случаите на противозаконно отнемане на МПС. Стъпвайки в правата на застрахователя след плащането, фондът ще прецени кога и къде да заведе регрес, но това едва ли ще са повече от 1% от случаите, прогнозира Патриков.

Сроковете за предявяване на претенции пред синдиците на ЗК „Хилдън” и на МЗК „Европа” вече са изтекли, уточниха от Гаранционния фонд. Това не означава, че пропусналите ги граждани са изгубили всички шансове да получат обезщетение. Веднъж направени, списъците с претенциите може да бъдат допълвани. За целта обаче трябва да се премине през сложна процедура, като пред съда се докажат причините, поради които са изпуснати първоначалните срокове. Вероятно затова след приемането на последните промени в Кодекса за застраховането към администрацията на Гаранционния фонд са се обърнали много граждани и адвокати, които са настоявали те или техните клиенти да бъдат включени в списъците на кредиторите на обявените в несъстоятелност застрахователни компании. Ние обаче нямаме такива правомощия, категоричен е Ефко Патриков.

Някои застрахователни компании също са правили запитвания за получаване на суми от Обезпечителния фонд. По закон обаче право на обезщетения от фонда имат само физическите лица, юридическите лица с нестопанска цел и търговците, които представляват микропредприятия по смисъла на Закона за малките и средните предприятия.

Синдиците и на двете дружества са срещали огромни трудности с доказването на претенциите, е станало ясно по време на проведените срещи със Стамова и Градинарова. Имало е и

опити за измама

от страна на гражданите. Например са установени случаи, в които претендиращите лица вече са получили обезщетение за дадените щети по сключена от тях застраховка „Каско”. Но са решили да претендират за още едно обезщетение, на което нямат право по закон. Не е изключено някои от тях и да го получат, като се има предвид, че в ЗК „Хилдън” няма особено много налична документация, коментират специалисти. Подобни опити за измама се засичат от синдиците най-вече при съпоставяне на регресните претенции на „Каско”-застрахователите и исканията на пострадалите граждани за обезщетение.

В много случаи има проблем и с доказването на наличието на валидна полица за „Гражданска отговорност” в ЗК „Хилдън” към момента на произшествието. Причината е, че застраховката е сключвана от виновния водач, а не от този, който претендира за обезщетение. Според запознати голяма част от архива на обявената в несъстоятелност компания е изчезнал. Това прави невъзможно доказването на наличието на полицата, ако тя не бъде предоставена от виновния водач. Не винаги обаче хората пазят полиците си няколко години след сключването им.

Кога точно ще бъдат изплатени първите обезщетения от Обезпечителния фонд все още никой не смее да прогнозира. Причината е, че става дума за съдебни процедури, а на всички е ясно бързодействието на съдебната ни система. Не е ясно и коя от двете обявени в несъстоятелност компании ще успее да излезе по-рано от съдебните процедури. Засега МЗК „Европа” е по-напред, но все още никой не би могъл да каже дали няма впоследствие да се получи разминаване в съда.

Работещите на българския пазар застрахователи ще направят първата си вноска в Обезпечителния фонд до края на май 2008 г. - за застраховките „Гражданска отговорност” на автомобилистите и „Злополука на местата”, които са сключени след 27 ноември 2007 г. Едва ли сумите, които ще постъпят във фонда по тази линия, ще са много големи, въпреки че се обхваща по-голямата част от последната кампания. Дали те заедно с очакваната от финансовото министерство встъпителна вноска ще стигнат за изплащане на всички безспорни претенции също не може да бъде казано категорично засега. Причината е, че още не се знае нито общият размер на обезщетенията, които ще трябва да бъдат изплатени, нито откога ще започне и докога ще продължи изплащането им.

 

Йоанна Стефанова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li