Новаторско обучение по екопредприемачество реализираха в Свищов по пилотен проект

27.09.2016
Новаторско обучение по екопредприемачество реализираха в Свищов по пилотен проект

 

Стопанска академия „Димитър А. Ценов” бе първото висше училище в страната, приело предложението да бъде асоцииран партньор по проект „Образование по екопредприемачество в три извънстолични университета”. Проектът е съвместен между Института за изследване на обществата и знанието при БАН (ИИОЗ-БАН) и Института за енергийни и екологични изследвания (IFEU), Хайделберг, Германия, финансиран от Германската федерална екологична фондация (DBU). Другите два университета, в които се реализира пилотното обучение, са Русенски университет „Ангел Кънчев” и Университет по хранителни технологии - Пловдив. Продължителността на обучителния курс, който стартира през втория учебен семестър, беше 80 учебни часа, като основен приоритет бе досегът на студентите с реалната работна среда. Целите на проекта бяха свързани с придобиването на специфични предприемачески компетенции от младите хора и популяризиране на съвременните бизнес достижения в областта на екологичните технологии.

По предварително определени критерии в Стопанска академия бяха избрани 30 студенти от релевантни на проблематиката на проекта специалности - „Стопанско управление”, „Екомениджмънт”, „Аграрна икономика” и др. Новаторското обучение размени ролите на трите участващи в него страни. Академичните преподаватели влязоха в ролята на медиатори, студентите станаха експериментатори и активни откриватели, а бизнесът беше неформалният обучител, който създава поле за автентични учебни задачи от „живия живот”. Екипът от ИИОЗ подготви обучителния курс и обучителните материали по екопредприемачество и ги предостави безвъзмездно на Стопанска академия. Координатор на проекта за Свищовското висше училище и ръководител на екипа е доц. д-р Христо Сирашки от катедра „Мениджмънт”, а координатор обучителни дейности е доц. д-р Марина Николова от катедра „Аграрна икономика”. В екипа бяха включени преподаватели и от двете катедри - ас. д-р Станимир Славов от катедра „Мениджмънт” и ас. Илияна Кръстева от катедра „Аграрна икономика”.

Обучителният курс завърши с презентации на разработените от студентите проекти на собствена бизнес идея, както и изследване на вече реализирани екопредприемачески идеи. Своите разработки свищовските студенти представиха на заключителна среща, сред гостите на която бяха гл. ас. д-р Мартин Иванов от ИИОЗ - ръководител на проекта за България, и Анна Върбанова - конструирала курса по екопредприемачество, докторант по дизайн на образователни програми при СУ „Св. Климент Охридски”. „Вие сте двигателите на промяната, която трябва да се случва в нашата страна”, каза в обръщението си към обучаваните студенти гл. ас. д-р М. Иванов и им пожела да ползват в професионалната си реализация получените в обучението по този проект знания, развитите умения и компетенции. Той благодари на студентите за тяхното участие, като подчерта, че въпреки голямата им натовареност с изпити в края на семестъра, те са постигнали много добри резултати в обучението им по екопредприемачество. Ръководителят на проекта изказа благодарност още на ръководството на Стопанска академия и на участвалите преподаватели за оказаната от тях помощ и подкрепа на студентите.

Представянето на студентите оценяваше комисия в състав: гл. ас. д-р Мартин Иванов, доц. д-р Христо Сирашки, доц. д-р Марина Николова, ас. д-р Станимир Славов, ас. Илияна Кръстева и докт. Анна Върбанова.

По мнение на комисията всички участници представиха блестящо своите разработки. Пролича сериозната подготовка и ангажираност на студентите. Това от своя страна бе причина всяка презентация да стане обект на дискусия както от страна на журито, така и от страна на участниците. В хода на представянето на идеите за екопредприемачество се поставиха множество въпроси, които предизвикаха научен спор, доказващ сериозната икономическа и екоподготовка на студентите.

За успешното завършване на обучението студентите получиха сертификати. Участвалите в пилотния проект възпитаници на Стопанска академия имаха възможност да се запознаят с особеностите на екопредприемачеството в стопанската практика, с трудностите и ползите за обществото. Те получиха информация за реализирани екопредприемачески идеи в различни страни от Европейския съюз и за възможностите за бизнеса в областта на екопредприемачеството и опазването на околната среда в България.

На преподавателите от Стопанска академия бяха връчени сертификати за успешно завършен курс по „Обучение за обучители по екопредприемачество” и удостоверение за участието като обучители в „Пилотен обучителен курс по екопредприемачество”. Екипът от Свищов разполага с обучителната програма на проекта и може да ползва интелектуалната собственост и ноу-хау, разработени от екипа на ИИОЗ, за в бъдеще за нуждите на Стопанска академия.

 

Вероника Василева

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки